Tanári (zenetanár)
Pedagógiai
Osztatlan
Művészeti Kar
A képzésről
A képzés célja alapfokú művészeti iskolában nevelési és oktatási feladatok ellátására jogosító szakképesítés megszerzése. A választott szakiránynak megfelelően szaktárgyak oktatására, az iskola pedagógiai feladatainak ellátására, a pedagógiai kutatási, tervezési és fejlesztési feladatok végzésére képes tanárok képzése, továbbá felkészítés a tanulmányok doktori képzésben történő folytatására. Győr azon kevés városok egyike, ahol a zenei képzés minden szintje megtalálható a zeneóvodától kezdve a professzionális zenetanár és művészképzésig.
Osztatlan zenetanár szakon a hallgatók szakirányuknak megfelelő szakterületi képzésben, valamint tanári felkészítésben részesülnek.
A szakterületi képzés során a zenetanár hallgatók
a zenetanár szakmai tudásához szükséges alapvető általános elméleti és történeti zenei ismereteket,
a szakiránynak megfelelő (hangszeres/énekes) specifikus gyakorlati és elméleti ismereteket, repertoárismeretet,
a kamarazenei, zenekari, illetve énekkari kultúra ismeretanyagát és repertoárját sajátítják el.
A tanári felkészítés elméleti és gyakorlati képzés keretében, a Művészeti Kar és az Apáczai Kar együttműködésében valósul meg.
A tanári felkészítés célja
a pályaismereti és szocializációs készégek, képességek,
általános pedagógiai és kommunikációs ismeretek, szakpedagógiai, módszertani és gyakorlati ismeretek, készségek, képességek elsajátítása, elmélyítése, valamint a tanári attitűd megalapozása, fejlesztése.
A zenetanár hallgatók a szakmódszertani képzést, valamint iskolai gyakorlatukat a győri Richter János Zeneművészeti Szakgimnázium, Kollégium és AMI-ban, valamint tagintézményében, a Bartók Béla Ének-zenei Általános Iskolában, továbbá Liszt Ferenc Zeneiskolában teljesítik.
Az iskolai gyakorlatokon a hallgatók megismerik a munkahely világát (az iskolai életet, a pedagógusokkal, a szülőkkel való kommunikációt), a szaktanár tanórai és tanórán kívüli tevékenységeit, a tanulókkal való egyéni foglalkozást, együttműködést, a tanítási, tanulási, nevelési folyamatokkal összefüggő tanári feladatokat, és alapjártasságokat szereznek ezekkel kapcsolatban.
Képzés helyszíne
Győr
Félévek száma
10
Képzés nyelve
Magyar
A szakmáról
Az osztatlan zenetanári képzésre klasszikus zenei előképzettséggel rendelkező fiatalok jelentkezését várjuk. Számukra előzetes főtárgyi konzultációkat biztosítunk, előfelvételi meghallgatást szervezünk.
Elhelyezkedés
Az osztatlan zenetanár szakon végzett hallgatók elhelyezkedési, munkavállalási, alkalmazási lehetőségei:
Alapfokú művészetoktatási intézményekben
zongoratanár szakképzettséggel a zongora, a zongora kötelező, a kamarazene és a korrepetíció;
orgonatanár szakképzettséggel az orgona, a kamarazene és a korrepetíció;
gitár-, hegedű-, mélyhegedű-, gordonka-, gordon, fuvola-, oboa-, klarinét-, fagott-, kürt-, trombita-, harsona-, tuba-, valamint ütőhangszertanár szakképzettség esetén a szakképzettségnek megfelelő hangszer, valamint a kamarazene;
magánénektanár szakképzettséggel a magánének, a (vokális) kamarazene és a hangképzés
szaktárgyak oktatását láthatják el.
Az elsajátított szakterületi ismeretek birtokában zenekarokban, kamaraegyüttesekben, énekkarokban,
Zenei szervezési, szerkesztési feladatkörökben
helyezkedhetnek el.
A nyugat-magyarországi régió erős gazdasági potenciálja lehetővé teszi a szülők számára, hogy gyermekeiket zenei oktatásban is részesíthessék. A zeneiskoláknak folyamatos igényük van végzett hallgatóinkra, az elhelyezkedési arány a térségben közel 100 %-os. Végzett hallgatóinkat találhatjuk szerte az országban, elsősorban a Balatontól északra eső országrész zeneiskoláinak tanári karában. A győri, szombathelyi, székesfehérvári, soproni és fővárosi szimfonikus zenekarok, színházak társulataiban ugyancsak nagy számban találjuk régi diákjainkat.