top of page

1829 találat

  • Demo Day: hallgatói startupötletek versenyeztek a Széchenyi István Egyetemen

    Innovatív hallgatói projektek mutatkoztak be a Széchenyi István Egyetem Hungarian Startup University Program (HSUP) Demo Day elnevezésű rendezvényén a napokban, az intézmény Győri Innovációs Parkjában. Az eseményen tíz csapat prezentálta fejlesztését, a legjobb ötletek között pedig egészségügyi és fenntarthatósági témájú megoldások is szerepeltek. A Széchenyi István Egyetem a vállalkozói és innovációs szemlélet erősítését nemcsak ipari együttműködéseken keresztül támogatja, hanem igyekszik gyakorlati lehetőségeket is biztosítani hallgatói, oktatói és kutatói számára az ötlettől a megvalósításig vezető úton. E törekvések egyik fontos eleme a Hungarian Startup University Program (HSUP), melyben az intézmény a kezdetektől részt vesz: 2021 óta több mint 2300 hallgató kapcsolódott be az e-learning-alapú, két féléves kurzusba. A fiataloknak ez idő alatt egy üzleti vállalkozás modelljét kell megtervezniük, amelyből akár valódi startup is indulhat. Ennek révén mára mintegy 800-an dolgoznak saját startupötletük fejlesztésén. Az idei kurzust lezáró Demo Day elnevezésű rendezvényen a hallgatók projektcsapatokban, angolul prezentálták ötleteiket, amire öt-öt perc állt rendelkezésükre. A pitcheket olyan szakemberek értékelték, akik különböző nézőpontokból, mégis közös innovációs szemlélettel támogatták a fiatalokat. A zsűri tagja volt dr. Rámháp Szabolcs, az egyetem docense és HSUP intézményi koordinátora, Szüle Bálint, az Uni Inno Zrt. stratégiai és partnerségi vezetője, valamint dr. Szabó-Szentgróti Gábor, az egyetem docense, a vezetés- és szervezéstudomány, illetve a munkahelyi jóllét (workplace wellbeing) kutatója. A résztvevők nemcsak értékelést, hanem hasznos, továbblépést segítő visszajelzéseket is kaptak projektjeikhez. „A rendezvény célja az is, hogy a bírálók visszajelzései segítsék a fiatalokat az országos megmérettetésre való felkészülésben, amelyre többlépcsős kiválasztási folyamat után juthatnak be a legjobb projektek. Emellett az idei évtől hallgatói innovációs ösztöndíjprogramot is indítottunk, amelyre a nyertesek is pályázhatnak” – mondta el dr. Rámháp Szabolcs docens, a HSUP intézményi koordinátora. Dr. Rámháp Szabolcs, a Széchenyi István Egyetem docense, a HSUP intézményi koordinátora köszöntötte a Demo Day résztvevőit. (Fotó: Dudás Máté) A zsűri döntése alapján az első helyet az Anti-Roll MedCap csapata szerezte meg, melynek tagjai Egyházy Gergő és Zsíros Martin. Projektjük egy olyan laboratóriumi mintavételi kupak, amely speciális kialakításával megakadályozza a mintacsövek elgurulását és így törését, ezáltal csökkentve a vizsgálatok megismétlésének szükségességét. A fejlesztés elsősorban kórházak és magánlaborok számára kínálhat gyakorlati megoldást, a csapat pedig hosszabb távon nemzetközi piacban és ipari licencelési lehetőségekben gondolkodik. Az első helyezett Anti-Roll MedCap csapat tagjai, Egyházy Gergő és Zsíros Martin. (Fotó: Dudás Máté) A második helyezett a Med Band lett Pellérdi Petra és Szabó Zsombor részvételével. Fejlesztésük egy intelligens gyógyszeradagoló és csuklópántrendszer, amely az időskori gyógyszerszedés támogatását és az elfelejtett vagy helytelen gyógyszerbevétel kockázatának csökkentését célozza. A harmadik helyet a Darázs Vivien, Molnár Péter és Lukács Petra alkotta BorrowFit érte el. Projektjük egy közösségi alapú ruhabérlési platform koncepciójára épül, amely a fenntartható divatot és a ruhadarabok hosszabb életciklusát segítené digitális piactér alkalmazásával. Az eseményt a Széchenyi István Egyetem Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központja szervezte, amely évente számos programmal várja az érdeklődő hallgatókat innovatív ötleteik kibontakoztatására és megvalósítására, így a következő szemeszterben is. További információk, valamint a központ közelgő programjai elérhetők közösségi felületein: Facebook-, Instagram-, illetve weboldalán.

  • Mobilitás és partnerkapcsolatok: a Széchenyi István Egyetem adott otthont a Magyar Rektori Konferencia Nemzetközi Bizottsága ülésének

    A hazai felsőoktatás mobilitási lehetőségei és kutatási együttműködései álltak a Magyar Rektori Konferencia Nemzetközi Bizottsága május 21-i ülésének középpontjában. A Széchenyi István Egyetem Budapesti Innovációs és Képzési Központjában megtartott eseményen fontos téma volt a kínai és latin-amerikai partnerségek bővítése is. A Magyar Rektori Konferencia Nemzetközi Bizottsága – amely a magyar felsőoktatási intézmények nemzetközi vezetőit fogja össze – félévente legalább egy személyes ülést tart. A legutóbbi találkozónak a Széchenyi István Egyetem Budapesti Innovációs és Képzési Központja adott otthont. Dr. Lukács Eszter, a testület elnöke, a Széchenyi-egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese elmondta: az egyik kiemelt téma a Pannónia Ösztöndíjprogram eddigi tapasztalatainak áttekintése volt. Bodrogi Richárd, a Tempus Közalapítvány főigazgatója előadásában a hallgatóbarát elemekre helyezte a hangsúlyt, így többek között az automatikus kreditelismerésről, a rövid képzések és csoportos mobilitások lehetőségéről, valamint a kiválósági programról beszélt, amely a világ top 250 egyetemén való tanulást és kutatást támogatja. „Rendkívül sikeres kezdeményezésnek tartom a Pannónia-programot, amelyre a magyar felsőoktatás nem az Erasmus-program helyettesítőjeként, hanem kiegészítőjeként tekint. Miközben a modellváltó egyetemek továbbra is várják az Erasmus-programba való visszatérést, a Pannónia olyan jól felépített nemzeti programnak bizonyult, amelyet érdemes hosszú távon megőrizni és valamennyi magyar felsőoktatási intézmény számára elérhetővé tenni” – fogalmazott dr. Lukács Eszter. A Magyar Rektori Konferencia Nemzetközi Bizottságának tagjai a Széchenyi István Egyetem Budapesti Innovációs és Képzési Központjában. (Fotó: Adorján András) Az ülés másik jelentős témáját a nemzetközi kutatási pályázatok adták. A résztvevők dr. Schenk Borbálától, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) Nemzetközi Együttműködési Főosztályának vezetőjétől kaptak tájékoztatást a szervezet tevékenységéről és arról, hogy az NKFIH kész az egyetemeknek rájuk szabott pályázati tanácsadást nyújtani. „Közös célunk, hogy azok a kollégák is bekapcsolódjanak ezekbe a projektekbe, akik még nem rendelkeznek ilyen tapasztalatokkal” – emelte ki dr. Lukács Eszter. Az ülés online részében a résztvevők több új nemzetközi együttműködési lehetőséggel ismerkedhettek meg. Neo Tan, a Global Cross Border Education Institute Kína Irodájának igazgatója a kínai felsőoktatási intézményekkel való kapcsolatok erősítését hangsúlyozta, és új perspektívákat vázolt fel. A magyar egyetemek számára a latin-amerikai kapcsolatok is rendkívül fontosak. Lukács Eszter elmondta: a Magyar Rektori Konferencia együttműködési megállapodást tervez aláírni a Kolumbiai Egyetemek Szövetségével és – Morován Júlia São Pauló-i tudományos és technológiai attasé szervezőmunkájának köszönhetően – a Rio de Janeiro-i Állami Kutatástámogatási Alapítvánnyal. Az ülésen a kolumbiai szervezet részéről Luisa Fernanda Villamizar, míg a brazil szervezet részéről Luis Cristovão Porto professzor, tudományos tanácsadó és Ana Beatriz Ramadas da Cruz nemzetközi tanácsadó ismertette a partnerségekben rejlő lehetőségeket. Emellett az egyetemek közötti közvetlen kapcsolatfelvételt is szorgalmazták. Dr. Lukács Eszter hozzátette: a szakmai programokon kívül a bizottság egyik legnagyobb értékét az jelenti, hogy módot ad a nemzetköziesítési vezetők közötti tudásmegosztásra. „Ezek a találkozók túlmutatnak az egyes napirendi pontokon: segítenek abban, hogy az egyetemek egymás jógyakorlataiból tanulva közösen erősítsék a magyar felsőoktatás nemzetközi jelenlétét” – emelte ki.

  • Új lendület: szakmai programon vettek részt a Széchenyi István Egyetem táncművészeti iskolájának diákjai Prágában

    A Széchenyi István Egyetem fenntartásában működő Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Szakgimnázium és Kollégium 11 növendéke vett részt a Pannónia Ösztöndíjprogram támogatásával megvalósult tanulmányúton Prágában. Ennek keretében a diákok a Prágai Táncművészeti Konzervatórium munkájába kapcsolódhattak be nemrégiben. A nemzetközi tapasztalatszerzés és a szakmai kapcsolatok építése régóta fontos része a Széchenyi István Egyetem fenntartásában működő Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskola, Szakgimnázium és Kollégium tevékenységének. Az intézmény hosszú évek óta meghatározó szereplője a hazai művészeti oktatásnak: a táncművészeti képzés eredményeit rendszeresen rangos versenyeken és fellépéseken bizonyítja, miközben pedagógiai munkáját idén negyedszer az Oktatási Hivatal bázisintézménye címmel ismerték el. Az iskola és a Prágai Táncművészeti Konzervatórium közötti kapcsolat több évre nyúlik vissza. Az együttműködés alapját a klasszikusbalett-oktatás azonos szemlélete, valamint a növendékek művészi és emberi fejlődésének támogatása adja. A cseh intézmény nyitottságának köszönhetően a győri diákok egy héten keresztül nemzetközi közegben tapasztalhatták meg a professzionális táncképzés mindennapjait. A Széchenyi István Egyetem fenntartásában működő Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Szakgimnázium és Kollégium 11 növendéke a Prágai Táncművészeti Konzervatórium előtt. A tanulmányút rendkívül sokszínű órarendet vonultatott fel – klasszikus balett-, spicc-, jazz-, moderntánc- és repertoárórákat –, ráadásul a résztvevők több különböző balettmesterrel találkozhattak. A vendéglátók tudatosan törekedtek arra, hogy a magyar és a prágai diákok részben együtt dolgozzanak, így közösségi és nyelvi tapasztalatokkal is gazdagodhattak. „A táncművészeti pályára készülő fiatalok számára különösen fontos, hogy már tanulmányaik alatt találkozzanak eltérő szakmai és művészeti szemléletekkel, valamint különböző oktatási és kommunikációs helyzetekkel is” – fogalmazott Kara Zsuzsanna, a győri iskola művészeti szakmai vezetője. Hozzátette: a prágai balettpedagógusok – Eva Hotova és Salga-Gerencsér Gabriella – elsősorban megfigyelőként követték a folyamatokat, teret adva az önállóságnak és a felelősségvállalásnak. A tanulmányút során a növendékek rendkívül sokszínű órarend szerint dolgoztak. A programot kulturális élmények is színesítették, amelynek során a résztvevők megismerkedhettek Prága történelmi és művészeti örökségével. „A diákok új impulzusokkal, motivációval és megerősödött hivatástudattal tértek haza, miközben a kísérő pedagógusok számára is értékes tapasztalatot adott a külföldi intézmény működése és pedagógiai szemlélete. Partnerségünk a jövőben is fontos szerepet tölthet be a nemzetközi kapcsolatok erősítésében és a táncművészeti képzés fejlesztésében” – emelte ki Kara Zsuzsanna.

  • A mesterséges intelligenciától az azbesztmentesítésig: több mint hatvan ösztöndíjas mutatta be kutatását a Széchenyi István Egyetemen

    Az Egyetemi Kutatói Ösztöndíjprogram és a Kooperatív Doktori Program ösztöndíjasai mutatták be tudományos tevékenységüket a Széchenyi István Egyetemen rendezett konferencián május 20-án. Az érdeklődők hatvannál is több előadást hallhattak a járműipari és egészségtechnológiai innovációktól a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kutatásokon át az egészséges élelmiszer-előállításban rejlő új lehetőségekig. A Széchenyi István Egyetemen az Egyetemi Kutatói Ösztöndíjprogram (EKÖP) és a Kooperatív Doktori Program (EKÖP KDP) nyertes hallgatói és oktatói minden évben konferencián mutatják be kutatási eredményeiket. Az idén nyolc szekcióban összesen 62 előadást hallhattak az érdeklődők a közlekedés- és járműfejlesztés, a gépészet, az anyag- és a társadalomtudományok, az agrárium és a környezetvédelem, az informatika, a közgazdaságtan, az építőmérnöki, valamint a gazdálkodás- és szervezéstudományok területéről. A Széchenyi István Egyetem konferenciáján 62 fiatal mutatta be kutatási témáját. (Fotó: Nagy Gergely) Dr. Varga László professzor, az intézmény Egyetemi Doktori Tanácsának elnöke köszöntőjében elmondta, az Új Nemzeti Kiválóság Program tíz éve indult útjára, amelynek folytatása tavaly óta az EKÖP és az EKÖP KDP. „Az előbbi célja, hogy az egyéni kiválóság támogatásával járuljon hozzá a hazai kutatói és alkotóművészi utánpótlás megerősítéséhez, lehetőséget biztosítva az alap-, a mester- és a doktori képzésben részt vevő hallgatók, illetve a fiatal oktatók, kutatók számára. Utóbbi pedig azon doktoranduszokat segíti, akik vállalati-egyetemi együttműködés keretében, konkrét, gyakorlati hasznosulást ígérő kutatás-fejlesztési feladatokon munkálkodnak” – fejtette ki. Hozzátette, az idei tanévben az egyetem a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból az EKÖP esetében több mint 90, míg az EKÖP KDP esetében közel 150 millió forintot biztosíthatott az ösztöndíjprogramra. Dr. Varga László professzor, a Széchenyi István Egyetem Doktori Tanácsának elnöke nyitotta meg a rendezvényt. (Fotó: Nagy Gergely) A konferencia nyitóelőadását Moldvai László Attila tartotta „Gépi látás és mesterséges intelligencia alkalmazása a precíziós növénytermesztésben” címmel. A doktorandusz prezentációjában egy olyan technológiát mutatott be, amellyel a növényállomány és a gyomok pontos, automatizált azonosítása valósulhat meg. Ez lehetővé teszi, hogy a gyomirtót ne az egész táblára, hanem célirányosan csak a gazra juttassák ki, növelve a fenntarthatóságot és a költséghatékonyságot. Arra is rávilágított, hogy a gépi látás segítségével a haszonnövények állapota is folyamatosan nyomon követhető, ami gyors beavatkozást tesz lehetővé, ha például egy betegség üti fel a fejét az állományban. A mesterséges intelligencia (MI) nem csak az agráriumban, de az élet szinte minden területén egyre inkább jelen van, így a kutatási témák között is szép számmal szerepelt annak különböző szempontok szerinti vizsgálata. Dr. Verebélyi Viktória doktori hallgató az MI jogalkotásban való alkalmazásának lehetőségét és annak hatásait vette górcső alá. „Arra kerestem a választ, hogy a jogalkotásban való alkalmazás miként hat a klasszikus alkotmányjogi keretekre, különösen a jogalkotási felelősségre. Szerettem volna rámutatni, hogy ez nem pusztán technológiai, hanem szabályozási kérdés is” – összegezte. Kiemelte, számos olyan nemzetközi példát láthatunk, amelyek esetében az MI segíti és hatékonyabbá teszi az adott folyamatot. Ez akár a parlamenti döntéshozatalban, és az országgyűlés mellett tevékenykedő hivatalok munkájában is megmutatkozhat. „Ilyen lehet például nagy számú módosító javaslatok rendszerezése, vagy tömeges állampolgári kérdések gyors megválaszolására szolgáló chatbotok alkalmazása. Az MI-nek tehát számos pozitív felhasználási módja van, de fontos, hogy mindez szabályozott keretek között történjen, és ne kerüljön ki az emberi kontroll a rendszerből” – vélekedett. Macher Gergely Zoltán az azbesztszennyezés társadalmi kérdéseiről, míg dr. Verebélyi Viktória a mesterséges intelligencia jogalkotásban betöltött szerepéről tartott előadást. (Fotó: Nagy Gergely) A Széchenyi-egyetemen zajló kutatások sokszínűségét bizonyítja Macher Gergely Zoltán témája is, amelynek szomorú aktualitást ad a több nyugat-magyarországi települést érintő azbesztszennyezés. Az Alkalmazott Fenntarthatóság Tanszék oktatója a „Települési azbesztmentesítési átmenetek dinamikájának rendszerszintű vizsgálata az Isenberg-féle ökoszisztéma-keretrendszer adaptálásával” címmel tartott előadást. A fiatal kutató hosszú ideje vizsgálja az azbeszttartalmú anyagok környezeti és társadalmi hatásait, a konferencián bemutatott kutatásában pedig egy, a vállalkozói ökoszisztémából ismert keretrendszer adaptált alkalmazását ismertette. A modell a szakpolitika, a finanszírozás, a humán tőke, a támogatói infrastruktúra, a kultúra és a piacok szerepét vizsgálja a megoldási lehetőségek szempontjából. „Az azbeszttel kapcsolatos problémák globális kérdéseket vetnek fel, amelyek összetett válaszokat igényelnek. Az emberi egészségre gyakorolt káros hatásai mellett az egyéb környezeti ártalmak, a gazdasági, vagy akár a jogi aspektus is jelentős kihívásokat tartogat. A mentesítés terén léteznek ugyan pozitív nemzetközi példák, ám a valós, hosszú távú eredmények eléréséhez átfogó program szükséges, amelyben a társadalmi tudatosság kulcsfontosságú” – hangsúlyozta. Hozzátette, a közelmúlt eseményei várhatóan a terület ezen vonatkozásaira is nagy befolyással lesznek.

  • Az egészség és a teljesítmény szolgálatában: együttműködik az UniMedical Center és a Győri Audi ETO KC

    Az egészségmegőrzés és a magas szintű szakmai háttér közös értékei mentén kötött együttműködési megállapodást a Győri Audi ETO KC és a Széchenyi István Egyetem tulajdonában lévő UniMedical Center Egészségügyi és Diagnosztikai Központ. A partnerség célja, hogy a klub játékosai és közössége a jövőben még magasabb színvonalú egészségügyi támogatásban és ellátásban részesüljenek. A sportban a kiemelkedő teljesítmény ma már nem kizárólag az edzőpályán vagy a versenyeken dől el. A játékosok egészségének megőrzése, a megelőzés, a gyors és pontos diagnosztika, valamint a személyre szabott egészségügyi támogatás is meghatározó tényezője a sikernek. A tudományos és egészségügyi háttér ezért egyre meghatározóbb a professzionális klubműködésben. Ebben a szemléletben kötött együttműködési megállapodást a Győri Audi ETO KC és a Széchenyi István Egyetem tulajdonában működő UniMedical Center a napokban. A központ korszerű egészségügyi szolgáltatásaival és magas szintű szakmai hátterével évek óta meghatározó szereplője a régió egészségügyi életének. Filozófiája és működése jól illeszkedik a Győri Audi ETO KC törekvéseihez, ahol a sportolók teljesítménye mellett az egészségmegőrzés és a prevenció is kiemelt szerepet kap. Az UniMedical Center különböző egészségügyi és diagnosztikai szolgáltatásokkal támogatja majd a klub működését, hozzájárulva ahhoz, hogy a játékosok a lehető legjobb körülmények között készülhessenek a rájuk váró kihívásokra. Az együttműködés további célja az egészségtudatosság növelése, az egészséges életmód népszerűsítése, valamint a sport és az egészség kapcsolatának bemutatása. „A modern élsportban elengedhetetlen a stabil és magas színvonalú egészségügyi háttér. Az UniMedical Centerrel kötött megállapodásunk nemcsak szakmai támogatást jelent számunkra, hanem közös gondolkodást is az egészség, a teljesítmény és a hosszú távú fejlődés területén – nyilatkozta Fata Edina, a Győri ETO Kft. ügyvezetője. – Fontos számunkra, hogy olyan partnerekkel dolgozzunk együtt, akik ugyanúgy hisznek a minőségben, az emberközpontúságban és a folyamatos fejlődésben, mint mi.” „Nagy öröm számunkra, hogy ilyen sikeres és nemzetközileg is elismert klub partnerei lehetünk. Hiszünk abban, hogy az egészségmegőrzés, a prevenció és a magas színvonalú szakmai háttér a sportban és a mindennapi életben egyaránt kulcsfontosságú – fogalmazott Király Adrienn Réka, az UniMedical Center ügyvezetője. Büszkék vagyunk arra, hogy hozzájárulhatunk a Győri Audi ETO KC munkájához, és bízunk benne, hogy együttműködésünk hosszú távon is sikeres lesz, és értéket teremt.” Az UniMedical Center Győr legmodernebb egészségügyi és diagnosztikai központja, ahol több mint húsz különböző szakrendeléssel és modern technológián alapuló széles körű diagnosztikai szolgáltatásokkal, valamint gyógytorna- és fizikoterápiás kezelésekkel várja a pácienseket az ETO Park Szolgáltató & Élményközpont második emeletén. Fata Edina, a Győri ETO Kft., valamint Király Adrienn Réka, az UniMedical Center ügyvezetője írta alá a megállapodást. (Fotó: Győri Audi ETO KC)

  • Bajor–magyar együttműködés: hallgatók és kutatók dolgoztak autonóm rendszereken a Széchenyi István Egyetemen

    Bajor és magyar partnerintézmények hallgatói és kutatói érkeztek a Széchenyi István Egyetemre egy többnapos szakmai workshopra nemrégiben. A program során a résztvevők önvezető algoritmusok fejlesztésén és tesztelésén dolgoztak, miközben betekintést kaptak az autonóm rendszerekkel foglalkozó laborokba és kutatási tevékenységekbe. A Széchenyi István Egyetem stratégiai céljai között kiemelt szerepet kap az intelligens mobilitáshoz és autonóm rendszerekhez kapcsolódó kutatási és oktatási tevékenységek erősítése, valamint a nemzetközi szakmai kooperációk bővítése. Ennek részeként, a bajor–magyar kormányközi együttműködés keretében valósult meg az a többnapos workshop, amelyre a partneregyetemek hallgatói és kutatói érkeztek a győri campusra. A program középpontjában az önvezető algoritmusok fejlesztése és tesztelése állt, emellett szakmai előadások, kutatási bemutatók és laborlátogatások is színesítették az eseményt. Az eseményen a házigazda mellett a Müncheni, a Landschuti, a Kempteni, és a Coburgi Alkalmazott Tudományok Egyetemének, valamint a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem alap-, mester- és doktori képzésben tanuló hallgatói és kutatói dolgoztak együtt. A villamosmérnök, mérnökinformatikus és mechatronikai mérnök szakos fiatalok nemzetközi csapatokban, közös mérnöki feladatokon keresztül osztották meg tapasztalataikat. A résztvevők először szimulációs környezetben fejlesztették és finomhangolták algoritmusaikat, majd azokat robotplatformokon is tesztelték. A program így az autonóm rendszerek teljes folyamatába betekintést adott: a szenzoradatok feldolgozásától és az észlelési feladatoktól kezdve az útvonaltervezésen és szabályozástechnikán át egészen a robotok mozgását vezérlő algoritmusokig. Nemzetközi hallgatói és kutatói csapat dolgozott együtt nemrégiben autonóm rendszerek fejlesztésén a Széchenyi István Egyetem workshopján. „A szimulációs környezet lehetőséget biztosított az algoritmusok gyors és biztonságos tesztelésére, míg a robotplatformokon végzett feladatok során a résztvevők a gyakorlati alkalmazás tapasztalatait is megszerezhették. Ugyanakkor a workshop nemcsak oktatási szempontból fontos, hanem kutatói együttműködések kialakulásához is hozzájárul. A közös munka és a személyes találkozások lehetőséget teremtenek arra, hogy a részt vevő intézmények szakemberei hosszabb távon is kapcsolatban maradjanak, és később közös kutatási irányok is kialakuljanak” – fogalmazott dr. Horváth Ernő, az egyetem Járműipari Kutatóközpontjának tudományos vezetője, aki Krecht Rudolf kutatómérnökkel koordinálta a workshop szakmai szervezését. A workshop az egyetem nemrégiben átadott új laborjában valósult meg, amely lehetőséget adott arra, hogy a hallgatók párhuzamosan, több tesztpályán dolgozzanak. Ez nemcsak a munkaszervezést segítette, hanem a fejlesztési folyamatokat is hatékonyabbá tette.

  • Kibervédelem a gyakorlatban: a Széchenyi István Egyetem öt hallgatója is tagja volt a dobogós magyar csapatnak

    A tagállamok egyes egyetemei által delegált hallgatókból és oktatóból álló csapatok versengtek egymással a NATO legnagyobb kibervédelmi gyakorlata, a Locked Shields „főpróbáján”, a Locked Shields Partner Run elnevezésű eseményen. Magyarország a közelmúltban megrendezett megmérettetésen eddigi legjobb eredményét érte el: az első három között végzett. A sikerből a Széchenyi István Egyetem három mérnökinformatikus és két jogász szakos hallgatója, valamint egy jogász oktatója is kivette a részét. A Locked Shields a világ legnagyobb és egyik legösszetettebb valós idejű kibervédelmi gyakorlata a NATO szövetségesek és partnerek kiberbiztonsági szakértőinek részvételével. Az idei esemény előkészítésében a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának oktatója, dr. Vikman László alezredes is részt vett. Ennek a gyakorlatnak a főpróbájaként rendezik meg minden évben a Locked Shields Partner Run elnevezésű programot, egyetemek és piaci szereplők részvételével, amely lehetőséget terem a hallgatóknak arra, hogy elméleti tudásukat valós körülmények között tegyék próbára. A NATO Kooperatív Kibervédelmi Kiválósági Központja (CCDCOE) által szervezett online megmérettetésen a különböző nemzetek egyes egyetemei által delegált tagok alkotta nemzeti csapatok vettek részt. A nevezett országokat két részre, vörös és kék csapatra osztják. Az előbbi a támadást, míg az utóbbi a védekezést szimulálja. A gyakorlat során a résztvevők a műszaki kihívások mellett többek között kommunikációs és komplex jogi kérdésekkel is szembesülnek. A kék csapatként szereplő magyar delegációt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az Óbudai Egyetem, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Pécsi Tudományegyetem fiataljai és oktatói mellett a Széchenyi István Egyetem hallgatói és oktatói alkották. A Széchenyi István Egyetemet Synek Viktor mérnökinformatikus hallgató, Herold Virág joghallgató, dr. Kelemen Roland, a Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Modern Technológiai és Kiberbiztonsági Jogi Tanszékének vezetője, Ragasits Ádám és Kiss Csongor mérnökinformatikus hallgató, valamint Bosits Dorina joghallgató képviselte. (Fotó: Vörösné dr. Bánáti-Baumann Anna) Ragasits Ádám, Synek Viktor és Kiss Csongor mérnökinformatikus szakosként képviselték a győri intézményt. Utóbbi elmondta, míg társai elsősorban a webes sérülékenységgel és adatbázis-védelemmel foglalkoztak, addig az ő feladatai közé az infrastruktúra-üzemeltetés és -védelem tartozott. „Egy rengeteg virtuális szerverrel és specifikációval működő, összetett rendszert kellett megóvnunk a támadásoktól a gyakorlat során. A kétnapos szimuláció első napja a terepszemlével telt, vagyis feltérképeztük az infrastruktúránkat, és felkészültünk azokra az incidensekre, amelyek előre tervezhetők. A második nap a folyamatos döntések sorozatáról szólt, és az egyetemen tanultakat a gyakorlatban alkalmazva, egymással együttműködve kellett elhárítanunk a folyamatos károkozásokat. Ezek nagyon változatosaknak bizonyultak a terheléses támadásoktól az adatbázis-feltörésekig” – fejtette ki Kiss Csongor. Bosits Dorina és Herold Virág a Széchenyi-egyetem jogász szakos hallgatóiként szerepeltek a magyar csapatban. „Ha egy országot támadás ér, akkor annak ma már óhatatlanul is része a kibertérhez kapcsolódó infrastruktúrák megvédése, ennek során az informatikai kihívásokkal párhuzamosan számos egyéb, például összetett jogi kérdések is felmerülnek, amelyekre gyors és hatékony válaszokat kell adni” – összegezte Bosits Dorina. Hangsúlyozta, ennek bonyolultságát az jelentette, hogy minden esetben a nemzetközi jognak megfelelő, arányos, de határozott lépéseket kellett tenniük. „A verseny intenzitására jellemző, hogy reggeltől estig folyamatos, megállás nélküli munkát igényelt. Az egyes felmerült problémákra adott válaszokra, minden részfunkciót ellátó csapatrész külön-külön pontokat kapott, s ez alapján alakult ki a végső sorrend. Büszkék vagyunk arra, hogy hozzájárulhattunk a magyar csapat eddigi legjobb eredményéhez” – fogalmazott. A hallgatók egyetértettek abban, hogy a szimuláció igazi mély víz volt számukra, amelyből rengeteget tanultak, és nagyon hasznos tapasztalatokat szereztek az éles helyzetekről. Dr. Kelemen Roland a győri Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Modern Technológiai és Kiberbiztonsági Jogi Tanszékének tanszékvezető egyetemi docense, a Partner Run jogi csapat tagja elmondta: a verseny a világ legnagyobb kibervédelmi gyakorlatának főpróbálja, amelyen rendkívül színes összetételű csapatok vesznek részt a műszaki, a kommunikációs vagy éppen a jogi terület is megjelenik aktív szereplőként. „E versenyen – a hétköznapokhoz hasonlóan – szükségszerűen együtt kell, hogy működjön a mérnöki terület a jogászokkal és fordítva, hiszen enélkül nem tudják eredményesen teljesíteni a feladatokat. Emellett nagyon értékes szakmai tapasztalatot jelentettek azok a komplex feladatok, amelyeket meg kellett oldani a verseny során; ennek tapasztalatait biztosan át fogjuk ültetni a kiberbiztonsági jogi képzéseinkbe” - zárta.

  • A legjobb hatba kerültek a Széchenyi István Egyetem hallgatói a világűrjogi perbeszédverseny európai fordulójában

    A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának hallgatói ismét kiváló eredménnyel zárták a Manfred Lachs világűrjogi perbeszédverseny európai fordulóját: Dákai Ferenc és Kozma Rebeka Mercédesz hatodik helyen végzett a lengyelországi Poznańban rendezett megmérettetésen. A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kara már nyolc éve indít hallgatói csapatot a Manfred Lachs Space Law Moot Court Competition elnevezésű nemzetközi világűrjogi perbeszédversenyen. A megmérettetés európai fordulóját idén a lengyel Adam Mickiewicz Egyetemen tartották Poznańban, ahol folytatódott az elmúlt évek figyelemre méltó eredményeinek sorozata: Dákai Ferenc és Kozma Rebeka Mercédesz duója 24 csapat közül a hatodik legjobb lett az írásbeli beadványok és a szóbeli perbeszédek alapján. A hágai Nemzetközi Bíróság előtt két elképzelt állam vitáját szimuláló, több mint három évtizedes múltra visszatekintő verseny keretében a résztvevőknek egy rendkívül összetett, fiktív jogesetet kellett megoldaniuk. Ebben az évben ennek középpontjában a magánvállalatok űrtevékenységének és az államok felelősségének problémás kérdései, konkrétan egy irányíthatatlan és veszélyes műhold befogása, egy napvihar következményeként holdi kényszerleszállást végrehajtó űrhajó személyzetének mentése, továbbá az események nyomán keletkező károk megtérítésének nemzetközi világűrjogi kérdései álltak. A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának csapata: dr. Ganczer Mónika felkészítő, Dákai Ferenc és Kozma Rebeka Mercédesz versenyzők, Bosits Dorina felkészítést segítő hallgató, valamint dr. Sulyok Gábor professzor, felkészítő. Dákai Ferenc és Kozma Rebeka Mercédesz a nemzetközi jog és a világűrjog számos területét érintő, több mint fél éven át tartó felkészülés során angol nyelven, egyenként hatvan oldal terjedelemben készítették el a felperes és az alperes állam írásbeli beadványát, amelyek a Nemzetközi Bírósághoz benyújtott iratok formáját és tartalmát követték. A periratok elkészítéséhez a nemzetközi jogi és világűrjogi ismereteken túl a nemzetközi bírói fórumok joggyakorlatának tanulmányozása, továbbá a napviharok fedélzeti elektronikára gyakorolt hatásaival és a holdi leszállásokkal kapcsolatos alapvető műszaki ismeretek megszerzése is szükséges volt. Ezt követően a hallgatók a szóbeli fordulón adták elő a két állam perbeszédét. A hallgatók összesen négy alkalommal, egyenként közel másfél órás tárgyalás keretében tárták érveiket a világűrjog elméleti és gyakorlati szakembereiből álló háromtagú bírói testületek elé, és válaszoltak a bírók által feltett kérdésekre. Dákai Ferenc már korábban is eredményesen szerepelt nemzetközi jogesetmegoldó versenyen, a mostani megmérettetésre tanárai hívták fel a figyelmét. „Kiváló lehetőség volt ez a szakmai fejlődésem szempontjából. Kifejezetten nehéz verseny volt, sok tanulást igényelt, rengeteg munkát tettünk ebbe bele, de nagyon pozitív élmény volt számomra, kiemelten a lengyelországi szóbeli forduló” – jelentette ki. Hangsúlyozta: a jogi szaknyelvi tudása szempontjából is érdemes volt részt vennie a programon, amely az általános nemzetközi és világűrjogi ismereteit is nagymértékben bővítette. „Az egyetem támogatása és az oktatóink fáradhatatlan segítsége nélkül nem tudtunk volna ilyen jó helyezést elérni, ezért különösen hálás vagyok” – fogalmazott. A hallgató elárulta: diplomaszerzése után a Külügyminisztérium diplomáciai akadémiáján szeretne továbbtanulni, hogy a későbbiekben e téren kamatoztathassa tudását. Kozma Rebeka Mercédeszt már középiskolásként is a nemzetközi jog vonzotta a legjobban, s a szakterület magas színvonala miatt választotta a győri képzést. „Egy évig tagja voltam az intézmény SZESAT Interdiszciplináris Szakkollégiumának, mindig is érdekelt a világűrjog és az csillagászat. Kutatótagja vagyok a Space Generation Advisory Council nemzetközi nonprofit szervezetnek, s a verseny az ottani tevékenységem szempontjából is kifejezetten hasznos volt” – árulta el. A szóbeli forduló számára is meghatározó élmény volt, ahol a versenytársak mellett az Európai Űrügynökség keretein belül működő Európai Űrjogi Központ „Summer Course on Space Law and Policy” nevezetű programja során megismert szakértőkkel is újra találkozhatott. A negyedéves hallgató későbbi karrierjében is a világűrjoggal szeretne foglalkozni, ezért a megmérettetés tapasztalatait kiemelkedően értékesnek tartja. A hallgatók felkészülését a Nemzetközi és Európai Jogi Tanszék oktatói, dr. Sulyok Gábor professzor és dr. Ganczer Mónika egyetemi docens irányította. „Ez a verseny nagy szerepet játszik a tehetséges hallgatók megtalálásában és kiválasztásában, a kari oktatói utánpótlás támogatásában. Olyan doktoranduszaink is vannak, akik korábban részt vettek ezen a versenyen, sőt a Nemzetközi és Európai Jogi Tanszék oktatói közül is akad ilyen. A megmérettetés ugyanis olyan erőfeszítést és szorgalmat igényel, ami csak a valóban ígéretes hallgatókban van meg” – mondta el dr. Ganczer Mónika felkészítő, aki egyben a jogi kar tudományos diákköri tanácsának elnöke is. Hozzátette: a világűr kutatása olyan interdiszciplináris együttműködésekre is lehetőséget ad, ami a Széchenyi-egyetem egyik erőssége, így nem véletlen, hogy a témával karokon átívelően foglalkoznak az intézményben például a Védelmi, Űripari és Technológiai Innovációs Kutatóközpontban vagy a SZESAT Interdiszciplináris Szakkollégiumban. Dr. Sulyok Gábor professzor rámutatott: mivel a hallgatói csapatok tagjai részben vagy egészben évente cserélődnek, ahogy a feladatok is újulnak, ezért minden évben más ütemben halad a felkészítés, a résztvevők pedig más erősségeket kamatoztathatnak. „Idén a versenyszabályzat lehetővé tette a két felkészítő oktató mellett egy úgynevezett intézményi támogató személy közreműködését is. Ezt a fontos feladatot Bosits Dorina jogász szakos hallgató, a perbeszédverseny kétszeres veteránja és tavalyi elődöntőse látta el. Tudásával és tapasztalatával rendkívüli mértékben előmozdította a felkészülés folyamatát, különös tekintettel a szóbeli perbeszédek megtartására és a bírói kérdések megválaszolására való felkészítés terén” – emelte ki. Hangsúlyozta: oktatóként különösen lelkesítő látni a versenyzők tudásának és készségeinek fejlődését a felkészülés hónapjai alatt, és külön öröm számukra, hogy már egy korábbi induló is eredményesen közreműködhetett a közös munkában. Hasonlóan a korábbi évekhez, a csapat kiutazása az egyetem támogatásának köszönhetően vált lehetővé.

  • A távközlés világnapja: Kvantumkommunikációs és Műholdas Elektronika Laboratóriummal bővült a Széchenyi István Egyetem

    A Széchenyi István Egyetem, valamint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) idén 17. alkalommal rendezett konferenciát a távközlés világnapja alkalmából május 14-én. Az eseményen az ágazat neves szakemberei tartottak előadást, átadták a Magyari Endre-díjakat, valamint felavatták a Széchenyi István Egyetem két új laboratóriumát. Az egyikben a kvantummechanikai jelenségekről szerezhetnek gyakorlati ismereteket a hallgatók, míg a másikban a jövő győri műholdja készül. „Biztonságos és fenntartható konnektivitás a Földön és az űrben” mottóval rendeztek nemzetközi konferenciát a Széchenyi István Egyetemen a távközlés világnapja alkalmából. A rendezvény hagyományosan alkalmat ad arra, hogy az infokommunikációs szektor képviselői Győrben találkozzanak, és megvitassák az ágazat aktuális kérdéseit. Az esemény megnyitóján dr. Friedler Ferenc professzor, az egyetem rektora, tudományos elnökhelyettese megemlékezett arról, hogy 50 éve indult a távközlési üzemmérnökök oktatása az intézményben, amely napjainkra az infokommunikációs képzés kiemelkedő bázisává vált. „Elkötelezettek vagyunk az élenjáró technológiák, köztük a kvantumtechnológia, az űrtávközlés és a mesterséges intelligencia oktatása, illetve kutatása mellett. Célunk, hogy a nálunk végzett szakemberek nemcsak kiszolgálói, hanem alakítói is legyenek ezen ágazatok fejlődésének” – hangsúlyozta. A Széchenyi István Egyetemen megrendezett konferencia 17. alkalommal adott lehetőséget az infokommunikációs szektor képviselőinek, hogy megvitassák az ágazat aktuális kérdéseit. (Fotó: Nagy Gergely) Dr. Thibaut Kleiner, az Európai Bizottság Kommunikációs Hálózatok, Tartalom és Technológia Főigazgatóságának jövőbeli hálózatokért felelős igazgatója videóüzenetben köszöntötte a résztvevőket. „Európa napjainkban komoly kihívások előtt áll a kritikus technológiák terén, hiszen a mesterséges intelligencia és a felhőalapú tárhelyek esetében nagymértékben függ kontinensen kívüli szolgáltatóktól. Ez nemcsak a versenyképességünket és biztonságunkat befolyásolja, hanem végső soron hatással van függetlenségünkre a saját jövőnk alakításában. Éppen ezért a kritikus technológiák és a digitális szolgáltatások kézben tartása kiemelten fontos számunkra” – szögezte le. Dr. Lapsánszky András, az NMHH hírközlési vezetője, a Széchenyi István Egyetem tanszékvezető egyetemi docense kiemelte, a távközlési képzés 1976-os győri indulása óta a terület egyedülálló utat járt be az egész világon. „Az állami monopóliumként működő iparág az évek során a teljes verseny állapotába került, a hírközlés esetén a szolgáltatás és a hálózati infrastruktúra is piaci alapúvá vált” – mutatott rá. Mint mondta, napjainkban is korszakos változásoknak vagyunk tanúi, amelyre jó példa az Európai Unió szabályozási tervezete. „A Digital Networks Act merőben új szabályozást hoz a hírközlés területén, amely az európai digitális és hírközlési piac versenyképességét hivatott erősíteni” – húzta alá. A nap fontos pillanata volt két új laboratórium átadása, amelyet dr. Horváth Zoltán professzor, a Széchenyi-egyetem Védelmi és Űripari Kutatóközpontjának vezetője mutatott be az érdeklődőknek. „Az NMHH támogatásával létrejött kvantumkommunikációs labor egyszerre példázza intézményünk elkötelezettségét az élenjáró technológiák oktatása és kutatása mellett, valamint az együttműködés erejét” – jegyezte meg. Mint elhangzott, ennek révén a hallgatók gyakorlati tapasztalatot szerezhetnek a kvantummechanikai jelenségek mérésében és alkalmazásában, különös tekintettel az információátvitel és a biztonságos kommunikáció területére. Az eseményen Takács Szilárd laborvezető a laboratórium működését egy kommunikációs titkosítással kapcsolatos demonstráción keresztül mutatta be. Takács Szilárd laborvezető egy kísérlettel szemléltette, milyen gyakorlati ismereteket szerezhetnek a hallgatók a Kvantumkommunikációs Laboratóriumban. (Fotó: Nagy Gergely) A jelenlévők megtekinthették a Műholdas Elektronika Laboratóriumot is, amely valódi közösségi összefogás, a hallgatók, az egyetem és az NMHH szerepvállalása eredményeként jött létre. Marton Gábor kutatómérnök rávilágított: a SZESAT Interdiszciplináris Szakkollégium évek óta foglalkozik műholdfejlesztéssel, és már számos sikert értek el ezen a téren. Céljuk, hogy néhány éven belül a Széchenyi István Egyetem saját, önálló műholdat juttasson a világűrbe. Az eszközön jelenleg is dolgoznak, amelyhez az új labor biztosít korszerű hátteret. A rendezvény ünnepi pillanata volt az NMHH Dr. Magyari Endre-díjának átadása, amellyel olyan szakemberek munkáját ismerik el, akik több évtizedes kitartó tevékenységükkel hozzájárultak a hírközlési piac fejlődéséhez. Idén dr. Orosi Renáta, az NMHH Infokommunikációs Jogi Igazgatóság igazgatója, valamint dr. Csömör Magdolna, infokommunikációs szakjogász, a 4iG Nyrt. szabályozási igazgatóhelyettese részesült az elismerésben. Az ünnepségen a Tudományos Diákköri Konferencián hírközlési témában kiemelkedő teljesítményt nyújtó hallgatók – Fejes Kristóf László és Somogyi Zoltán, valamint Lőrincz Tamás Zoltán és Kérész Réka – az NMHH különdíját vehették át. Dr. Friedler Ferenc professzor, a Széchenyi István Egyetem rektora, tudományos elnökhelyettese, a díjazott hallgatók: Somogyi Zoltán, Fejes Kristóf László és Kérész Réka, a Dr. Magyari Endre-díjas dr. Csömör Magdolna és dr. Orosi Renáta, valamint dr. Lapsánszky András és Aranyosné dr. Börcs Janka az NMHH hírközlési vezetői a távközlés világnapja alkalmából szervezett győri konferencián. (Fotó: Nagy Gergely)

  • Ismét az Oktatási Hivatal bázisintézménye lett a Széchenyi István Egyetem fenntartásában működő két iskola

    A Széchenyi István Egyetem fenntartásában működő Öveges Kálmán Gyakorló Általános Iskola, valamint a Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskola ismét elnyerte az Oktatási Hivatal bázisintézménye címet. Az elismerés a magas színvonalú pedagógiai munkát és a tudásmegosztásban vállalt szerepet jelzi. Az Oktatási Hivatal bázisintézménye cím azon iskolákat illeti meg, amelyek szakmai munkájukkal, innovatív pedagógiai megoldásaikkal és együttműködéseikkel támogatják a köznevelés fejlődését. A minősítés három évre szól, és megújítása folyamatos szakmai teljesítményt feltételez. A pályázatot elnyerők bemutató foglalkozásokat, szakmai napokat és továbbképzéseket szerveznek, valamint részt vesznek a pedagógiai jógyakorlatok megosztásában. A címet második alkalommal nyerte el a Széchenyi István Egyetem fenntartásában működő Öveges Kálmán Gyakorló Általános Iskola, míg a szintén az egyetem által fenntartott Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Szakgimnázium és Kollégium negyedszer. „Az első ciklus lezárultát követően ismét pályáztunk, mert ez számunkra is lehetőséget ad arra, hogy szakmai munkánkat szélesebb körben is bemutathassuk. A pályázat részeként három jógyakorlatot kellett prezentálnunk, ugyanakkor ennél jóval többet is meg tudnánk osztani. Az egyik, hogy már az első osztálytól csoportmunkában dolgoznak a diákok, a másik, hogy az írástanulás során a nagymozgásoktól jutnak el a papíron történő rögzítésig, a harmadik pedig egy irodalmi versenysorozat, amely az olvasást népszerűsíti és nagy számban vonja be a tanulókat” – fogalmazott Némethyné Toldy Gizella, az Öveges Kálmán Gyakorló Általános Iskola igazgatója. „Működésünk alapja a nevelőtestület, nálunk elkötelezett, ízig-vérig pedagógusok dolgoznak, akik folyamatosan alkalmazkodnak a változó világ kihívásaihoz” – mutatott rá. A Széchenyi István Egyetem Öveges Kálmán Gyakorló Általános Iskolája a győri szülők körében végzett felmérés szerint a város legnépszerűbb alapfokú oktatási intézménye. (Fotó: Májer Csaba József) A szakmai eredményeket a szülői visszajelzések és a jelentkezési adatok is tükrözik: az elmúlt időszakban rekordszámú, két és félszeres túljelentkezés volt tapasztalható, miközben egy, a győri szülők körében végzett felmérés alapján a város általános iskoláinak rangsorában az első helyen szerepel. „Ez nagy megtiszteltetés, ugyanakkor felelősséget is jelent. Mivel nincs egységes országos rangsor úgy, mint a középiskolák esetében, így a szülői visszajelzések különösen fontosak számunkra. Intézményünk kiemelt figyelmet fordít a tehetséggondozásra, a biztonságos környezetre és a magas szintű nyelvoktatásra – mondta. – A Széchenyi István Egyetem fenntartóként stabil hátteret biztosít, lehetővé téve a kiszámítható működést. A szakmai indokkal megfogalmazott fejlesztési igények támogatásra találnak, ami nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a kitűzött céljainkra tudjunk koncentrálni”. A Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Szakgimnázium és Kollégium több képzési szintet felölelő szerkezetben működik, így pedagógiai programja is összetett. „A cím elnyerése szigorú feltételekhez kötött: a jógyakorlatok mellett be kellett mutatnunk többek között szakos és tárgyi ellátottságunkat, tanulmányi eredményeinket, beiskolázási mutatóinkat, valamint a továbbtanulási és kompetenciamérési adatokat” – fogalmazott Derczó Tibor igazgató. A mostani ciklusban az iskola jógyakorlatai között szerepel a Cziráki Lajos Komplex Képzőművészeti Tanulmányi Verseny, a táncművészeti képzéshez kapcsolódó improvizációs program. Emellett a képzőművészet és az irodalom összekapcsolására alapozó komplex foglalkozások is megjelennek, amelyek különböző vizuális technikákon keresztül segítik a műértelmezést. „A Széchenyi István Egyetem fenntartóként nemcsak stabil hátteret biztosít, hanem olyan szakmai környezetet is, amelyhez közvetlenül kapcsolódhatunk. Használhatjuk az egyetem infrastruktúráját és szellemi erőforrásait, ami hozzájárul ahhoz, hogy tanulóink számára egy, a közneveléstől a felsőoktatásig ívelő életpálya váljon elérhetővé” – emelte ki az igazgató. Az Oktatási Hivatal bázisintézménye cím is jelzi a Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Szakgimnázium és Kollégium által képviselt magas színvonalat. (Fotó: Adorján András)

  • Kiemelkedő eredményeket értek el a Széchenyi István Egyetem tánc- és képzőművészeti iskolájának növendékei

    Jelentős hazai és nemzetközi sikereket értek el a Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Szakgimnázium és Kollégium növendékei az elmúlt időszakban. A Széchenyi István Egyetem fenntartásában működő intézmény diákjai több rangos versenyen és szakmai megmérettetésen is eredményesen szerepeltek. Az egyik legjelentősebb elismerést Kovács Dorina kapta, akinek a Magyar Táncművészek Szövetsége Roboz Ágnes-díjat adományozott. Mindez azt jelenti, hogy őt választották a 2026-os év legjobb végzős növendékének. A Széchenyi István Egyetem tánc- és képzőművészeti iskolájának végzős növendéke, Kovács Dorina nyerte el a Magyar Táncművészek Szövetségének Roboz Ágnes-díját. Nemzetközi sikert hozott a European Dance Competition Brno 2026 nemzetközi balettverseny is, ahol modern kategóriában Horváth Sarolta Réka és Imre Jázmin harmadik, illetve ötödik helyezést ért el. Kiemelkedően szerepeltek a növendékek a XXXV. Országos Táncművészeti Fesztivál döntőjében is. Kozári Zara 11. osztályos tanuló az „Ölelő szellő” című produkcióval első lett maximális, 50 pontos értékeléssel. Hasonló eredménnyel zárt Kozári Zara és a 7. osztályos Kozári Zelma az „Időzónák találkozása” című koreográfiával a modern tánc duett kategóriában, amiért különdíjban is részesültek. A 10. osztályos Tóth Szonja Lilien az „Ikarusz” című produkcióval a modern tánc szóló kategóriában, míg a „Bársony” című koreográfiával a kortárs tánc szóló kategóriában bizonyult a legjobbnak. A szintén 10. osztályos Imre Jázmin a „Jusztícia imája” című produkcióval a modern tánc szóló kategóriában, míg a „Szkizophónia” című koreográfiával a kortárs tánc szóló kategóriában szerzett második helyezést. A 12. osztályos Oravecz Bíborka „Rutin-rabság” című produkciójával a kortárstánc szóló kategória első helyezettje lett. A további eredmények az iskola honlapján olvashatók.

  • A Széchenyi István Egyetem két volt hallgatója nyerte az adó 1 százalékának felajánlására buzdító plakátpályázatot

    Rácz Dorina és Madár Bence, a Széchenyi István Egyetem két korábbi hallgatója meglehetősen rendhagyó pályaművet nyújtott be arra a plakátpályázatra, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a személyi jövedelemadó 1 százalék felajánlásának társadalmi fontosságára. A szándékosan rengeteg szakmai hibát és egy rózsaszín unikornist is felvonultató nyertes alkotás éppen meghökkentő anti-design koncepciójával tűnik ki a közterületi hirdetések közül, amit május 20-ig bárki megtekinthet a fővárosi utcákon, tereken. A Budapest Főváros Önkormányzata, a Civilizáció koalíció és a CEU Közép-európai Egyetem által kiírt „1% kampány, 100% ötlet” című pályázatra 57 alkotó összesen 140 pályaművel nevezett. Közülük került ki győztesként a Széchenyi István Egyetem két volt hallgatója, Rácz Dorina és Madár Bence által készített különleges alkotás. A rózsaszín unikornist középpontba állító plakátot tervezőik szándékosan álmodták meg csúnyára, mert a cél az volt, hogy minél inkább kitűnjön a rengeteg közterületi hirdetés közül, és megragadja a járókelők figyelmét. Madár Bence és Rácz Dorina, a Széchenyi István Egyetem egykori hallgatói nyerték a fővárosi plakátkampány-pályázatot. (Merész Márton/Budapest Városháza) „Munkánkat az általános kommunikációs komfortzónából kilépve, anti-design stílusban készítettük el, amivel a napjaink reklámzajjal terhelt világában megemelkedett ingerküszöböt szerettük volna átlépni. A szándékunk tehát nem az volt, hogy valami esztétikusat hozzunk létre, belesimulva a mai trendek szerint készített hirdetések közé, hanem hogy az üzenet valóban elérje a célközönséget. Ennek érdekében a plakátunkat szakmai hibákkal tűzdeltük tele, létrehozva egy szokatlan vizuális világot” – árulta el Rácz Dorina szövegíró. „Art directorként éppen az a munkám, hogy ne engedjek ki csúnya, hibás anyagot a kezeim közül, ezért komoly szakmai kihívást jelentett az anti-design koncepció megvalósítása. Ez a megközelítés azonban nem öncélú volt, hanem a figyelemfelkeltés érdekében történt” – toldotta meg Madár Bence. A két győri alkotó rendhagyó megközelítését a szakmai zsűri első helyezéssel értékelte. A meghökkentő plakát forgalmas budapesti helyszíneken hívja fel a figyelmet az adó 1 százalék felajánlásának fontosságára. (Merész Márton/Budapest Városháza) A nyertes csapat hölgy tagja Bajáról érkezett Győrbe, ahol először igazságügyi igazgatási szakon diplomázott, ezt követően pedig a kereskedelem és marketing felsőoktatási szakképzési szakot is elvégezte. „Egyetemi éveim alatt a gyakorlatomat egy győri reklámügynökségnél töltöttem, ahol jelenleg is dolgozom. Sokat köszönhetek az intézménynek, hiszen itt találtam meg azt a szakmát, amiben jól érzem magam, és amely teret enged a kreativitásomnak. Ez igaz a munkahelyemre is” – emelte ki. Madár Bence, aki ugyanennek a cégnek a munkatársa, szintén a Széchenyi-egyetemen szerezte diplomáját. „Az osztatlan építészmérnöki képzést végeztem el, dolgoztam is a szakmámban, de hivatásomat a reklámterületen találtam meg. Ezzel együtt nem bántam meg, hogy ezt a szakot választottam, mert közben fedeztem fel a saját utamat, és rengeteg olyan ismerettel gazdagodtam, amit nap mint nap használok munkám során. Említhetném a színelméletet vagy a koncepciótervezést, a generalista szemléletmódot vagy a kommunikációs szempontokat, amelyekre ma is támaszkodom” – fejtette ki. A két fiatal hangsúlyozta, hogy a pályázat témáját személy szerint is nagyon fontosnak tartják, hiszen a felajánlás révén mindenki egyszerűen támogathatja a különböző nonprofit szervezeteket. Mint mondják, a marketing lényege, hogy segítsenek eladni egy terméket, ám az ilyen közhasznú üzenetek esetében módjuk nyílik más szempontokat is előtérbe helyezni. Rácz Dorina és Madár Bence nyertes pályaműve budapesti köztereken és intézményekben, valamint online felületeken hívja fel a figyelmet a felajánlás jelentőségére május 20-ig, hiszen az adózóknak eddig van lehetőségük rendelkezni a civil szervezeteknek szánt 1 százalékukról. Személyi jövedelemadója egy százalékával a Széchenyi István Egyetem fejlődését is támogathatja! A kedvezményezett neve: Széchenyi István Egyetem Adószáma: 19253079-4-08

  • Akadémiai Díjjal ismerték el a Széchenyi István Egyetem professzorának munkásságát

    A Magyar Tudományos Akadémia rangos elismerésben részesítette dr. Varga Lászlót, a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karának professzorát, az MTA doktorát. Az 1960-ban alapított Akadémiai Díjat az MTA elnöksége adományozza évente 11 kiemelkedő tudományos tevékenységet végző kutatónak vagy kutatócsoportnak az utolsó öt évben elért kutatási eredmény elismeréseként. Az elismerést dr. Varga László az élelmiszer-tudomány, azon belül a tejtudomány, a tejipari mikrobiológia és higiénia tudományterületén elért, hazai és nemzetközi szinten is elismert tudományos eredményeiért, a PhD-képzésben, a tudományos utánpótlás nevelésében való aktív részvételéért; oktatói, kutatói és fejlesztői munkája elismeréseként vehette át. Az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar hosszú ideje meghatározó szereplője az agrár- és élelmiszer-tudományi kutatásoknak. Az Akadémiai Díj annak a magas színvonalú szakmai munkának is elismerése, amely a Széchenyi István Egyetemen folyó kutatások, innovációs együttműködések és tudományos képzések hátterét adja. Dr. Varga László, a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karának professzora Akadémiai Díjban részesült.

  • Nemzetközi szakpolitikai egyeztetés előkészítésében vett részt a Széchenyi István Egyetem mosonmagyaróvári kara

    Társszervezőként vett részt a ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) regionális konzultációján a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara, amely a májusi, tádzsikisztáni konferenciát készítette elő. Az egyeztetés a fenntartható agrár-élelmiszer rendszerek szakpolitikai kérdéseire összpontosított, az akadémiai szféra szerepének és hozzájárulásának összehangolásával. A program a jövőbeni FAO-ösztöndíjas hallgatók fogadásának lehetőségét is megalapozhatja az intézményben. A Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara társszervezőként vett részt a FAO online konzultációján, amely a 35. FAO Regionális Konferencia akadémiai előkészítését szolgálta. A nemrégiben tartott egyeztetés célja az volt, hogy az egyetemi és kutatói szféra tudományos eredményeivel járuljon hozzá a fenntartható és ellenálló agrár-élelmiszer rendszerekhez kapcsolódó szakpolitikai döntések megalapozásához. A tanácskozáson a régió egyetemeinek és szakmai szervezeteinek képviselői vettek részt. A program elején dr. Tóth Tamás kutatóprofesszor, dékán mutatta be a kart, kiemelve, hogy az 1818-ban alapított intézmény miként kapcsolja össze a több mint kétszáz éves agrárképzési hagyományokat a korszerű technológiai megoldásokkal. A résztvevők megismerhették a kar Smart Farm infrastruktúráját is, ahol adatgyűjtő robotok, drónok, precíziós növénytermesztési és automatizált állattenyésztési rendszerek, valamint modern élelmiszeripari laboratóriumok támogatják az oktatási és kutatási tevékenységet. A Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara társszervezőként kapcsolódott be a FAO regionális konzultációjába. A felvételen dr. Tóth Tamás dékán és dr. Juhász Anikó, a program koordinátora. (Fotó: Adorján András) A tudomány és a szakpolitika közötti kapcsolat erősítését középpontba állító esemény három fő tématerület köré szerveződött: a fenntarthatóság, az agrár-élelmiszer rendszerek ellenállóképessége, valamint a transzformáció finanszírozása Európában és Közép-Ázsiában. A tanácskozás során a régió országainak tapasztalatai is kirajzolódtak. „Érdekes volt látni, hogy a földrajzi és a fejlettségi különbségek ellenére a mezőgazdaságban nagyon hasonló kihívásokkal szembesülünk. A klímaváltozás hatásai, a vidéki infrastruktúra fejlesztésének nehézségei vagy a tudásátadás kérdései több országban is közös pontokat mutatnak” – fogalmazott dr. Juhász Anikó, az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar tanácsadója, a program koordinátora. Hozzátette: az együttműködés mögött kettős cél áll. „A fenntarthatóság a Széchenyi István Egyetem egyik stratégiai iránya, a FAO pedig ezen a területen meghatározó nemzetközi szereplő. Emellett célunk a kar ösztöndíjprogramban való részvétele is, amit a FAO a tagországok befizetéseiből finanszíroz, és lehetőséget ad arra, hogy a részt vevő egyetemek külföldi hallgatókat fogadjanak” – hangsúlyozta. Az online egyeztetés egyik fő eredménye egy közös akadémiai állásfoglalás előkészítése, amelyet az intézmények képviselői a májusban, Tádzsikisztánban megrendezendő 35. FAO Regionális Konferencián ismertetnek.

  • Tehetséggondozás a felsőoktatásban: országos szakkollégiumi fórumnak adott otthont a Széchenyi István Egyetem

    Közel negyven szakkollégium több mint száz delegált hallgatója vett részt a Szakkollégiumok Egyeztető Fóruma legutóbbi ülésén, amelynek – a szerveződés történetében először – a Széchenyi István Egyetem volt a házigazdája. Az eseményen több helyi szakkollégium is elismerő tanúsítványt vehetett át, amely az intézményi tehetségműhelyek fejlődését jelzi. A magyar felsőoktatásban több mint kétszáz szakkollégium működik, amelyeket ernyőszervezetként a Szakkollégiumok Egyeztető Fóruma (Interkoll) fog össze. A több évtizedes múltra visszatekintő platform legutóbbi ülésére Győrben, a Széchenyi István Egyetemen került sor. „Nemcsak azért különleges alkalom a mai, mert először tartunk ilyen eseményt Győrben, hanem azért is, mert ezúttal nem egy szakkollégium, hanem a győri szakkollégiumok együtt szervezték a programot, amely mögé beállt az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat is” – hangsúlyozta Aschenbrenner András főkoordinátor, aki hozzátette: közel negyven szakkollégium több mint száz hallgatója vett részt az ülésen, ami rekordot jelent az elmúlt időszakban. Az ülésre megtelt a Győri Innovációs Park aulája, amelyen Vályi Nagy Dávid, a Széchenyi István Egyetem Egyetemi Hallgatói Önkormányzatának elnöke is szólt a résztvevőkhöz. (Fotó: Adorján András) A találkozó legfontosabb napirendi pontja a tanúsítványok átadása volt. Az Interkoll ugyanis saját minősítési rendszert működtet, amely a Szakkollégiumi Charta értékeinek (autonómia, szakmaiság, közösségiség, társadalmi felelősségvállalás, együtt lakás) való megfelelést vizsgálja. Az idei évben rekordszámú pályázat érkezett be, melyek között sok volt az új résztvevő. „A győriek közül a Kautz Gyula Közgazdász Szakkollégium évek óta indul a minősítésért, most újabb három évre elnyerték azt, további négyen pedig első pályázóként »szakkollégiumi ígéret« címet kaptak, ami azt jelenti, jó úton vannak ahhoz, hogy az Interkoll által lefektetett elveket megvalósítsák. Mindez azt mutatja, színvonalas munka folyik a Széchenyi István Egyetem tehetségműhelyeiben, amely országos szinten is megállja a helyét” – részletezte Aschenbrenner András, aki az Interkoll minősítést segítő bizottságának tagja is egyben. Dr. Kottmayer Tibor, a Széchenyi István Egyetem Winkler Gábor Mérnöki Szakkollégiumának programigazgatója a szakkollégiumi mozgalom történetét mutatta be. (Fotó: Adorján András) „Színvonalas rendezvényen vehettünk részt, amelyen lehetőségünk volt bemutatkozni, és szélesebb körben is megismerhettek minket” – mondta Ritter Regina, a Széchenyi-egyetem Barsi Ernő Szakkollégiumának diákbizottsági elnöke. „Jó volt látni, hogy a győri szakkollégiumok nagy számban tudtak bekapcsolódni az országos hálózat vérkeringésébe. Remélem, hogy minél többen kedvet kapnak, és jelentkeznek a szakkollégiumokhoz, ezzel is öregbítve ennek az intézményrendszernek a hírnevét” – zárta szavait. Az Interkoll tagjai a Széchenyi István Egyetem Győri Innovációs Parkja előtt. (Fotó: Adorján András)

Keresés

bottom of page