1829 találat
- Fenntartható mezőgazdaság: partnerségre lépett a Széchenyi István Egyetem és a VulcanAgro Kft.
Stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a Széchenyi István Egyetem és a fenntartható mezőgazdasági megoldások fejlesztésével foglalkozó VulcanAgro Kft. a napokban Mosonmagyaróváron. A partnerség célja olyan innovatív termésnövelő anyagok és technológiák kutatása, fejlesztése és gyakorlati tesztelése, amelyek hozzájárulnak a mezőgazdaság versenyképességének erősítéséhez. Ünnepélyes keretek között írták alá a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara, Agrár- és Élelmiszeripari Kutatóközpontja, az intézmény hasznosítóvállalkozása, az Uni Inno Zrt., valamint a VulcanAgro Kft. közt létrejött megállapodást. A dokumentum hosszú távú keretet teremt a kutatás-fejlesztési és innovációs projektek megvalósításához, a hallgatók gyakorlatorientált képzésének erősítéséhez, valamint a tudományos eredmények piaci hasznosításához. Dr. Kulmány István Mihály, a Széchenyi István Egyetem Agrár- és Élelmiszeripari Kutatóközpontjának vezetője, Pipoly Piroska, a VulcanAgro Kft. ügyvezetője, dr. Tóth Tamás kutatóprofesszor, az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar dékánja, Vázsonyi László, a VulcanAgro Kft. ügyvezetője és dr. Ásványi Balázs, a kar vállalati kapcsolatokért felelős dékánhelyettese az aláírási ünnepségen. (Fotó: Dudás Máté) Dr. Tóth Tamás dékán hangsúlyozta: a vállalati igények és az egyetemi tudás összekapcsolása új lehetőségeket teremt mind a kutatás-fejlesztés, mind az oktatás számára. „A VulcanAgróval kialakított kapcsolatunk 2024-ben kezdődött, és most érkezett el oda, hogy ennek hivatalos keretet adjunk. Arra törekszünk, hogy együttműködésünk révén minél több közös innováció jöjjön létre, valamint hogy mindebből a hallgatók is profitáljanak gyakorlati képzésük során” – fogalmazott. Dr. Ásványi Balázs vállalati kapcsolatokért felelős dékánhelyettes kiemelte, a kar közel háromszáz vállalati partnerrel ápol kapcsolatot. „Ez az ökoszisztéma 2025-ben hét, az idén pedig már négy új céggel bővült, és több együttműködés áll előkészítés alatt. A megállapodások minden esetben valós szakmai tartalommal bírnak, amit a közelmúltban indult több mint negyven közös projekt is bizonyít” – mondta. Dr. Kulmány István Mihály, az Agrár- és Élelmiszeripari Kutatóközpont vezetője a VulcanAgróval közös kutatási és fejlesztési tevékenységek hátterét ismertetve rámutatott: ma már több területen együttműködésben keresik a válaszokat az agrárium legaktuálisabb kihívásaira. „Ide tartozik többek között új növénykultúrák termesztésbe vonása, illetve azok termesztéstechnológiájának fejlesztése is” – sorolta. Az eseményen a cég ügyvezetői mutatták be a vállalat működését. Mint mondták, olyan termésnövelő anyagok fejlesztésével foglalkoznak, amelyek elősegítik a talajok termőképességének megőrzését, javítják a tápanyagok hasznosulását, valamint hozzájárulnak a növényvédőszerek felhasználásának csökkentéséhez. Fejlesztéseik célja, hogy erősítsék a mezőgazdasági termelés alkalmazkodóképességét a klímaváltozás kihívásaival szemben. „A vállalat küldetése, hogy a termésnövelők piacán meghatározó szereplővé váljon, miközben termékeit hazai alapanyagokra építve, magas minőségi elvárások mentén állítja elő” – hangsúlyozta Vázsonyi László. Pipoly Piroska hozzáfűzte: ebben kiváló partnerük lehet a Széchenyi István Egyetem, amely jelentős tudást és infrastrukturális hátteret tud hozzáadni gyakorlati tapasztalataikhoz és termékfejlesztési tevékenységükhöz.
- Felsőoktatás és ipar: a QS Europe Summit első napján Győrben látta vendégül a résztvevőket a házigazda Széchenyi István Egyetem
Harminchárom ország több mint száz felsőoktatási és ipari vezető szakértőjét látta vendégül Győri Innovációs Parkjában a Széchenyi István Egyetem, a QS Higher Ed Europe Summit idei házigazdája a nemzetközi konferencia nyitónapján. A vállalati szféra és a felsőoktatás kapcsolatát középpontba helyező eseményen a járműipar, az informatika, a védelmi ipar és számos más terület meghatározó szereplői osztották meg tapasztalataikat. A Quacquarelli Symonds (QS) a világ egyik legismertebb és legbefolyásosabb felsőoktatási elemző és rangsorkészítő szervezete. Legfontosabb kiadványa a QS World University Rankings világranglista, de emellett évről évre megrendezi a kontinens egyik legfontosabb felsőoktatási vezetői fórumát, a QS Higher Ed Europe Summit-ot. A háromnapos, június 23-tól 25-ig tartó eseménynek idén a Széchenyi István Egyetem a házigazdája. A konferencia nyitónapjának az intézmény Győri Innovációs Parkja adott otthont, ahol 33 ország több mint száz vezető szakértője vett részt az „Advanced Business Skills Forum” elnevezésű programon. A középpontban a felsőoktatás és az ipar kapcsolata állt, ami a Széchenyi-egyetem stratégiájának is fontos pillére, emellett a nemzetközi ranglistákon való szerepléseinek egyik legnagyobb erőssége is. A házigazda Széchenyi István Egyetem, a Quacquarelli Symonds és az Audi Hungaria képviselői, valamint az Advanced Business Skills Forum előadói a konferencián. (Fotó: Adorján András) A gazdaság és a társadalom szolgálatában Köszöntőbeszédében dr. Lukács Eszter, az egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese rámutatott: a QS páratlan adatvagyonnal rendelkezik, hiszen vállalatok, munkavállalók, hallgatók és akadémiai szereplők millióinak tapasztalataira és véleményére építi elemzéseit. „Éppen ezért különösen nagy megtiszteltetés számunkra, hogy a szervezet alapító elnöke, Nunzio Quacquarelli személyes jelenlétével és a QS közösségével ráirányítja a nemzetközi felsőoktatás figyelmét Magyarországra, Győrre és egyetemünkre. Köszönjük a bizalmat, a partnerséget és azt a lehetőséget, hogy Európa és a világ felsőoktatásának meghatározó szereplőit láthatjuk vendégül” – fogalmazott. Kifejtette, hogy az előadók sorában Örményország, Kína, Csehország, Németország, Japán, Szingapúr, Törökország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok képviselői is megtalálhatóak, így a nap során a résztvevők valóban széles körű nemzetközi perspektívákat ismerhetnek meg a járműipar, az informatika vagy épp a védelmi ipar témájában. „A felsőoktatás úgy szolgálja a legjobban a gazdaságot és a társadalmat, ha szoros együttműködést alakít ki a vállalatokkal, az ipari szereplőkkel és az innovációs ökoszisztéma résztvevőivel. Hallgatóinknak akkor tudjuk a legtöbbet nyújtani, ha olyan tudással, készségekkel és kompetenciákkal vértezzük fel őket, amelyek már a beiratkozás pillanatától kezdve hasznosíthatók a munkaerőpiacon – nem csak Magyarországon, hanem bárhol a világon” – foglalta össze az intézmény álláspontját. Dr. Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese az ipar és a felsőoktatás szoros kapcsolatának jelentőségét emelte ki. (Fotó: Adorján András) Dr. Kolossváry Tamás, az egyetem Győri Innovációs Parkjának vezetője hangsúlyozta: a létesítmény az egyetem harmadik missziós tevékenységeinek egyik legfontosabb központja, ahol az oktatás, a kutatás és az innováció találkozik a vállalati világgal. „Kiemelt fókuszterületeink az infokommunikációs technológiák, a járműipar és a védelmi ipar. Ökoszisztémánkat olyan meghatározó vállalatok jelenléte és együttműködése erősíti, mint az Audi Hungaria vagy a Bosch” – mondta el. Hozzáfűzte: jelenleg is előkészítés alatt áll a park bővítése, amelynek keretében új kutatás-fejlesztési infrastruktúrák, vállalati innovációs terek, startup- és inkubációs központok, konferencia- és rendezvényközpont, valamint hallgatói és oktatói szállások épülnek. Dr. Kolossváry Tamás, a Széchenyi István Egyetem Győri Innovációs Parkjának vezetője bemutatta a létesítmény jövőbeli fejlesztési terveit, többek közt egy konferencia- és rendezvényközpontot. (Fotó: Dudás Máté) AI-forradalom: megkerülhetetlen az egyetemek szerepe Nunzio Quacquarelli, a QS alapító elnöke köszöntője elején külön gratulált az egyetem gazdaságtudományi karának, amiért idén felkerült a QS szakterületi rangsorára közgazdaságtan és ökonometria területen. Előadásában a cég AI-forradalommal kapcsolatos legújabb kutatásáról beszélt, amelyben az országok és a felsőoktatási intézmények felkészültségét vizsgálták az átalakuló munkaerőpiaci helyzetre. Hangsúlyozta: a változó világban új készségekre és kompetenciákra van szükség, amelyek fejlesztésében hatalmas szerepe van az egyetemeknek. Kifejtette, hogy elemzésük számos területen jelez paradigmaváltást – például a gazdaságban, az energiaiparban, a társadalomban, illetve a technológiában, amely az AI miatt világszerte átalakul. „A nyugat-európai demográfiai csökkenés drasztikus méreteket öltött, ami komoly szakemberhiányhoz vezethet. Ezért is különösen fontos, hogy a kontinens vonzza a világ bármely tájáról érkező, magasan képzett nemzetközi hallgatókat” – szögezte le. Az élethosszig tartó tanulás jelentőségére is kitért, hiszen a sikeres karrierhez ma már folyamatosan frissülő tudás elsajátítására van szükség. Kiemelte: az országok és a régiók között óriási eltérések lehetnek a még hiányzó kompetenciák között – például Magyarország jól teljesít a felmérésekben, de a projektmenedzsment terén még bőven akad fejlődési lehetőség. „Érdekesség, hogy a kritikus kompetenciák többsége nem technológiai, hanem emberi területen mutatkozik. A mesterséges intelligencia elterjedésével egyre fontosabbak lesznek az olyan készségek, mint a kritikus gondolkodás, a problémamegoldás, a csapatmunka és a gyakorlati tanulás – az egyetemeknek pedig ezek fejlesztésére kell nagyobb hangsúlyt fektetni” – jelentette ki. Elárulta: a magyar egyetemek értékei azért is alakulhattak pozitívan, mert az intézmények szoros kapcsolatban dolgoznak ipari partnerekkel, így együttműködéseiknek köszönhetően közvetlen visszajelzést kapnak képzéseik minőségére. Nunzio Quacquarelli, a QS alapító elnöke szerint a felsőoktatásnak nagy szerepe van a jövőben szükséges készségekkel rendelkező, felkészült szakember-utánpótlás képzésében. (Fotó: Dudás Máté) A kiválóság kiválóságot vonz A fórum nyitóelőadását Michael Breme, a Győrben autógyárat, motorgyárat, fejlesztőközpontot és szolgáltatási központot is működtető Audi Hungaria igazgatóságának elnöke tartotta. Az egyetemmel szoros együttműködésben dolgozó vállalat vezetője bemutatta a városban 1993 óta működő céget, amely 11 ezer munkavállalóval rendelkezik, és az ország legnagyobb külföldi befektetőjeként tevékenysége a hazai export hét százalékát teszi ki. „A sikereink a munkavállalóink elhivatottságának, tudásának és szakértelmének köszönhetőek. Ennek köszönhetően lettünk nemcsak Magyarország, de a régió meghatározó autóipari vállalata. Mindez azonban nem lett volna lehetséges a partnereink nélkül. Hiszünk abban, hogy a kiválóság kiválóságot vonz, így a legjobbakkal akarunk együtt dolgozni. Jó példa erre a kölcsönös bizalmon, együtt gondolkodáson és a kiemelkedő teljesítmény melletti elkötelezettségen alapuló kooperációnk a Széchenyi István Egyetemmel. Partnerségünk erősségét mutatja, hogy a nálunk dolgozó mérnökök mintegy nyolcvan százalékát az intézményben végzettek adják – ez a mi közös sikertörténetünk” – mondta el. Az együttműködésről úgy fogalmazott: az intézmény 1996 óta biztosít szakember-utánpótlási bázist a vállalatnak, a partnerség pedig évről évre szélesedett. Az egyetem humán- és innovációs kapacitásával is támogatja a cég igényeit, az Audi Hungaria Járműmérnöki Kar megalapításával pedig még közvetlenebb átjárást biztosított a felek között. „Számos kollégánk vesz részt az egyetemi oktatásban és a jövő mérnökeinek támogatásában, közös innovációs és kutatás-fejlesztési, valamint társadalmi felelősségvállalási projektekben” – részletezte. Aláhúzta: az Audi Hungaria és a Széchenyi-egyetem közötti együttműködés széles körben elismert a konszernen belül is, mint az akadémia és az ipar kooperációjának egyik zászlóshajója. Michael Breme, a Győrben autógyárat, motorgyárat, fejlesztőközpontot és szolgáltatási központot is működtető Audi Hungaria igazgatóságának elnöke az egyetemmel húsz éve fenntartott különleges partnerség értékeiről beszélt. (Fotó: Dudás Máté) Neves szakértők az Egyesült Államoktól Kínáig A program során a nemzetközi szakértők számos, a felsőoktatás és az ipar jövőjét meghatározó témát vitattak meg. Ernie Audino nyugalmazott amerikai dandártábornok, Mehmet Atak, a Nurol Makina Hungary ügyvezetője, İfakat Hande Çevik Enyedi, az ASELSAN Hungary ügyvezetője és Tom Winney, a TATRA Export vezérigazgatója a védelmi innovációk és a biztonság jövőjének összefüggéseit elemezte. Sargis Hayotsyan, az örmény Felsőoktatási és Tudományos Bizottság elnöke az Örményország, Magyarország és az Európai Unió közötti együttműködési lehetőségeket mutatta be. Gurcan Demirci, a Constructor Technology balkáni régiójának elnöke és dr. Stéger Csilla, a PwC Magyarország közép- és kelet-európai oktatási és készségfejlesztési igazgatója a mesterséges intelligencia felsőoktatást átalakító hatásairól beszélt. Az informatikai innovációkról szóló panelben Liu Haoyi, a Huawei Technologies Hungary regionális marketingigazgatója és Li Manfei professzor, a Northwestern A&F University oktatója osztotta meg tapasztalatait, míg Katsuhiko Namikawa japán oktatási szakértő a felsőoktatás és az ipar közötti együttműködések innovációt ösztönző szerepét mutatta be japán példákon keresztül. A QS Higher Ed Europe Summit nyitónapjának résztvevői a házigazda Széchenyi István Egyetem Győri Innovációs Parkja előtt. (Fotó: Adorján András) Galéria a rendezvényről (Fotók: Adorján András, Dudás Máté)
- Bemutatták fejlesztéseiket a Mobilis és a Széchenyi István Egyetem STEM Akadémiájának diákjai
Mesterségesintelligencia-alapú ködkamra, elektromágneses golyógyorsító eszköz, valamint fényszennyezésmérő műszer fejlesztését is célozták azoknak a diákoknak a projektjei, akik részt vettek a Mobilis Interaktív Élményközpont Széchenyi István Egyetemmel közösen indított tehetséggondozó programján. A zárórendezvényen 21 középiskolás fiatal mutatta be munkáját. A Mobilis Interaktív Élményközpont a Széchenyi István Egyetem szakmai közreműködésével indított tehetséggondozó programot STEM Akadémia címmel a fizika és a természettudományok iránt érdeklődő 11. osztályos diákok számára tavaly szeptemberben. A SZE-MOBILIS Diákakadémia elnevezésű projektben a fiatalok nemcsak elméleti tudást kaptak, de önálló kutatás-fejlesztési ötleteket is megvalósítottak, amelyeket a közelmúltban mutattak be. Munkájukat a teljes időszak alatt a Mobilis két oktatója és az egyetem két mentora segítette. A programok részben a Mobilisben, részben pedig az egyetemen zajlottak: a tanulók egyetemi kurzus- és laborlátogatásokon, illetve -foglalkozásokon, online és személyes konzultációkon, mentorálási alkalmakon, valamint közösségi programokon vettek részt. A fizika és a természettudományok iránt érdeklődő 11. osztályosok vettek részt a Mobilis Interaktív Élményközpont és a Széchenyi István Egyetem diákakadémiáján. (Fotó: Adorján András) A diákok megismerhették az Arrabona Racing Team hallgatói versenycsapat, a Járműfejlesztési Tanszék, a Rádiófrekvenciás, a Műholdas (SZESAT), valamint a Csomagolás és Környezetállósági Vizsgálólaboratórium, a Szimuláció és Optimalizáció Kutatócsoport, illetve a Digitális Fejlesztési Központ tevékenységét. A szakmai programokat egy szegedi tanulmányút, valamint a Bosch Budapest Innovációs Kampuszon tett látogatás és a Mobilisben rendezett Kísérletbazár rendezvény egészítette ki. Ez utóbbin a fiatalok közönség előtt is tesztelhették kommunikációs készségeiket és fejlesztett eszközeiket. A program záróeseményén dr. Vehovszky Balázs, az egyetem Járműfejlesztési Tanszékének docense tartott interaktív előadást „Tehetséggondozás és pályaorientáció a műszaki területeken – egy mérnöki életút tapasztalatai” címmel. Ezt követően a diákok bemutatták saját projektjeiket, melyek között szerepelt müondetektor építése, mesterségesintelligencia-alapú ködkamra, földrengés-szimulációk saját fejlesztésű rázógéppel, elektromágneses golyógyorsító eszköz valamint fényszennyezésmérő műszer fejlesztése. A szervezők oklevéllel köszönték meg a diákok kitartó munkáját, emellett mind a 21 tanuló ösztöndíjban részesült.
- A Széchenyi István Egyetem oktatója nyerte az idei Scharle Péter Kultúrmérnöki Díjat
Chappon Máténak, a Széchenyi István Egyetem Közlekedésépítési és Vízmérnöki Tanszéke oktatójának ítélték oda a Scharle Péter Kultúrmérnöki Díjat, amely a műszaki tudás mellett a társadalmi felelősségvállalást, a széles látókört és a közösség iránti elkötelezettséget is elismeri. A Scharle Péter Kultúrmérnöki Díjat a Magyar Mérnöki Kamara, a Budapesti és Pest Vármegyei Mérnöki Kamara, a Magyar Út- és Vasútügyi Társaság, valamint a Széchenyi István Egyetem alapította a néhai professzor emlékére. A díj névadója a magyar műszaki értelmiség meghatározó alakja volt, aki mérnökként, kutatóként és oktatóként egyaránt a szakmai tudás és a társadalmi felelősség összekapcsolását képviselte. Dr. Scharle Péter a Széchenyi István Egyetem egyetemi tanáraként hosszú éveken át vett részt az építőmérnök-képzésben, így különös jelentőséggel bír, hogy a díjátadóra az intézmény által szervezett XVI. Nemzetközi Közlekedéstudományi Konferencia gálavacsoráján került sor Győrben. Az évente odaítélt elismeréssel olyan, negyven év alatti építőmérnököket jutalmaznak, akik szakmai teljesítményük mellett társadalmi szerepvállalásukkal, széles látókörükkel és komplex szemléletükkel is példát mutatnak. A díjat az alapító szervezetek képviselőiből álló kuratórium döntése alapján idén Chappon Máté, a Széchenyi István Egyetem Közlekedésépítési és Vízmérnöki Tanszékének oktatója vehette át. Az elismerés odaítélésében szerepet játszott sokrétű szakmai tevékenysége, amelyben az oktatás, a kutatás, a gyakorlati mérnöki munka és a társadalmi szerepvállalás egyaránt meghatározó helyet kap. A Scharle Péter Kultúrmérnöki Díjat idén Chappon Máté (jobbról a harmadik) vehette át. (Fotó: Adorján András) A vízépítő mérnök végzettségű szakember pályafutása során tervezőként, kutatóként és oktatóként is jelentős tapasztalatot szerzett. A Széchenyi István Egyetemen folytatott munkája mellett számos hazai és nemzetközi kutatási projektben vett részt, többek között a vízgazdálkodáshoz, a fenntartható fejlesztéshez és a Duna vízgyűjtő területéhez kapcsolódó programokban. Kutatói tevékenységét nemzetközi tapasztalatok is gazdagítják: 2023-ban öt hónapot töltött vendégkutatóként a hollandiai Delfti Műszaki Egyetemen. A díjazott fontosnak tartja a tudományos és mérnöki közösségekben való szerepvállalást. Tagja több szakmai szervezetnek, közreműködik a Magyar Tudományos Akadémia Veszprémi Területi Bizottságának munkájában, emellett a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Mérnöki Kamara tevékenységében is részt vesz. A közösségek iránti elkötelezettségét civil kezdeményezésekben végzett aktivitása is jelzi, amelyek Győrhöz és környezetének fejlesztéséhez kapcsolódnak.
- Arrabona Racing Team: továbbfejlesztett autóval vág neki második elektromos szezonjának a Széchenyi István Egyetem csapata
Mérföldkő volt az Arrabona Racing Team életében, hogy több mint egy évtizedes belsőégésű korszak után tavaly villamos hajtásra váltott. Az elektromos éra első járműve tele volt impozáns műszaki újdonságokkal, ám a benne lévő potenciált gyermekbetegségei miatt nem tudta megmutatni. A Széchenyi István Egyetem hallgatói csapata ezért jelentősen egyszerűsítette és alaposan tesztelte az autót, amellyel idén közelebb kerülnének az élmezőnyhöz. Emlékezetes: az Arrabona Racing Team (ART) története legnagyobb sikerét aratva 2024-ben összetettben győzedelmeskedett a Formula Student East versenyen, akkor még belsőégésű hajtáslánccal. Minden adott volt a folytatáshoz, a csapat azonban a változás mellett döntött: a mezőny nagy részével együtt a villamos hajtás irányába indult el, követve ezzel a járműipar és a motorsport trendjeit. A tavalyi ART_12 már az új éra első fejlesztése volt, amellyel a csapat bemutatkozott az elektromos kategóriában. A jármű magas szintű innovatív tartalommal bírt, ám kiforratlansága miatt sok gyermekbetegséggel is rendelkezett. Az idei fejlesztések pontosan ezek kiküszöbölését célozták: stabilan működő, üzembiztos konstrukció létrehozását, amely kibontakoztathatja a benne rejlő teljesítményt. Többek között erről is szó esett a gárda idei rollout rendezvényén, ahol bemutatták új autójukat. Az eseményen Sven Richter, az Audi Hungaria járműfejlesztés részlegének igazgatója köszöntőjében hangsúlyozta, az Arrabona Racing Team a legjobb utánpótlásképző műhely, amellyel cégük együttműködik. „Kollégáink között több mint 24 korábbi ART-tag van. Ez mindennél jobban bizonyítja, hogy a gyakorlatorientált szemlélet sikeres. Azáltal tanultok, hogy csináljátok. Olyan tudást szereztek, amit aztán az iparban közvetlenül fel tudtok használni” – húzta alá. Sven Richter szerint a mérnökképzés fontossága mellett az Audit és az ART-t összeköti a motorsport iránti szenvedély is. (Fotó: Adorján András) Az Audi Hungaria támogatása mellett a Széchenyi István Egyetem a másik tartópillére a csapatnak. Az intézmény nevében dr. Tóth-Nagy Csaba, a Járműhajtás-technológia és Teljesítményelektronika Tanszék docense üdvözölte a jelenlévőket. „A sikerhez sok minden szükséges: pénzügyi támogatás, műhely, alaptudás, a korábbi tagok tapasztalata és sok-sok munka. Az kell, hogy az életetek egyik szakaszát rászánjátok erre a versenyre, ez legyen az első a listátokon. Akik ma itt álltok, ti tervezitek a jövő mobilitását. Ti lesztek a magyar mérnöki tudás nagykövetei” – fordult a hallgatókhoz. „Egy ember nem tud egy Formula Student-járművet megépíteni. Ehhez ötven-hatvan ember munkája kell. Ezt hívják csapatnak” – emlékeztetett dr. Tóth-Nagy Csaba, a Járműhajtás-technológia és Teljesítményelektronika Tanszék docense. (Fotó: Adorján András) Vojnits Gergely, az ART csapatvezetője a csapat idei céljait tekintve elmondta, a dinamikus versenyszámokban (amikor az autó a pályán van) szeretnének a legjobb tíz közé kerülni, a statikus versenyszámokban (amikor a csapat prezentál) pedig dobogós helyezésre pályáznak. „Hogy ehhez mi szükséges? Legalább 250 tesztkilométer, 190 kilogrammnál könnyebb autó és az, hogy 3,8 másodperc alatt gyorsuljunk 100 kilométer/órás sebességre. Ezeket mind teljesítettük, úgyhogy bizakodóak vagyunk” – jelentette ki. Vojnits Gergely, az ART csapatvezetője elmondta, hogy rekordlétszámot ért el csapatuk ebben az évben, 65 fő dolgozott az autón. (Fotó: Adorján András) Az autó műszaki részleteit kerekasztal-beszélgetés során ismerhette meg a közönség. „Az autó 180 kilogramm, 190 lóerős, 128 kilométer/órás végsebességet ér el, és 3 másodperc alatt gyorsul 100 kilométer/órára” – sorolta az ART_13 legfontosabb paramétereit Frech Mátyás műszaki vezető, aki szerint elsődleges cél idén a jármű megbízhatóságának növelése volt, amelyet minden eddiginél több teszteléssel értek el. Emellett ahol csak lehetett, egyszerűsítettek a tavalyi koncepción. Jól mutatja a csapat tudásbázisának gyarapodását, hogy egyre több innovatív technológiát és professzionális megoldást használnak az autó tervezésekor és építésekor – engedett bepillantást a kulisszák mögé Czetin Balázs járműdinamikai részlegvezető. „Rátaláltunk egy videóra, ahol a legendás, 1988-as McLaren MP-4/4-es Forma–1-es autó mérnökei mutatják be a kocsi minden részletét. Azt a felfüggesztést, amit akkor Sennáéknál alkalmaztak, mi nagyjából 70 százalékosan be tudtuk építeni az autónk futóművébe” – mutatott rá. Az idei év talán legnagyobb fejlesztése az anyagtechnológia oldalán jelentkezett. Karbon-kompozitból készül ugyanis a jármű számos komponense, melyeket a hallgatók gyakran saját kezűleg gyártanak le - tipikusan a karosszéria tartozékait. Ebben idén szintet léptek: a világ kutatói élvonala által bemutatott ötvözeteket építettek be az autóba. „Meglátogattuk a párizsi kompozit expót, amely az egyik legnagyobb ilyen témájú rendezvény a világon. Sok technológiával megismerkedtünk, és rengeteg vállalattal kerültünk kapcsolatba. Végül egészen Rómáig mentünk alapanyagokért, amelyekből a karosszéria különböző elemei készültek” – jegyezte meg Frazon Péter kompozit részlegvezető. Az ART idén a magyar felkészülési verseny, az FS Easter mellett a horvát FS Alpe Adria, valamint a csapat történetében először a barcelonai FS Spain futamon vesz majd részt. A kerekasztal-beszélgetés résztvevői: Kun János moderátor, Frech Mátyás, Czetin Balázs és Frazon Péter. (Fotó: Adorján András) Előtérben az ART_13, a háttérben a csapat egyik korábbi autója. (Fotó: Dudás Máté) Az Arrabona Racing Team csapata az ART_13-mal. (Fotó: Adorján András)
- Második helyet és fődíjat szereztek a Széchenyi István Egyetem képzőművészeti iskolájának tanulói az Országos Diákfilm Fesztiválon
A Széchenyi István Egyetem fenntartásában működő Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Szakgimnázium és Kollégium növendékei a középiskolás kategóriában 43 pályázó között egy fődíjat és egy második helyezést értek el az Országos Diákfilm Fesztiválon nemrégiben. A mozgókép- és animációtervező, festő és művészeti grafikus szakos fiatalok közül többen már az egyetemi Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencián is megmutatták tehetségüket. Az Országos Diákfilm Fesztivál minden évben a hazai általános és középiskolás diákoknak szóló művészeti fórum, amelyre idén 43 csapat adta be jelentkezését. Az eseményt 1999 óta tartják meg, ezúttal a budapesti Kondor Béla Közösségi Ház adott otthont a tehetséges diákok alkotásainak. A versenyre a Széchenyi István Egyetem fenntartásában működő Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Szakgimnázium és Kollégium növendékei is jelentkeztek, két filmjük pedig díjazásban is részesült. A mozgókép- és animációtervező szakon végzős tanulók, Nagy Nóra és Simon Máté Az átjáró című alkotásukkal nyerték el a „Legjobb képi világ” díját. Történetük a jelenben játszódik, amelyben a főszereplő egy megterhelő nap után hazaér, pihenése azonban rémálomszerű delíriummá válik. A munka során a fiatalokat Balogh István és Nemes Zsolt segítette konzulensként, a filmhez Oravecz Bíborka készített koreográfiát. Nagy Nóra elmondta: iskolájukban az a leginspirálóbb, hogy mindenkiben megvan a lelkesedés a művészet iránt, és könnyen átjárhatóak az egyes tanszakok. „Annak ellenére, hogy én nem festő szakon vagyok, lehetőségem van rá, hogy belelássak abba a területbe is. Nagyon jó felkészítő tanárok vannak, akik a legjobb lehetőségeket adják meg a diákjaiknak” – szögezte le. A fiatal tehetség animációs irányban szeretné folytatni tanulmányait. A rövidfilm ötletgazdája, Simon Máté mindig is szerette a filmművészetet, amit egy megunhatatlan, mozgalmas iránynak tart. „Ha akarok, írhatok forgatókönyvet, találhatok ki hozzá zenét, kezelhetem a kamerát, festhetek hozzá – a legtöbb művészeti ág szerepet kap benne. Ezért is szeretnék maradni ebben a világban” – árulta el. Kifejtette: a díj pozitív visszajelzés munkájukra, ugyanakkor itt nem állnak meg, mert mindig keresik a fejlődési lehetőségeket. Simon Máté és Nagy Nóra az Országos Diákfilm Fesztivál „Legjobb képi világ” díját nyerték el Az átjáró című kisfilmjükkel. (Fotó: Nagy Gergely) A második díjat elért Elmúlás című kisfilmet a képzőművészeti iskola 11. osztályos növendékei készítették. Az alkotás azt mutatja be, milyen nehézségekkel jár egy hozzánk közel álló ember elvesztése, és hogyan befolyásolhatja ez a kapcsolatainkat. A mű rendezője és gyártásvezetője Fábián Anna Cecília, forgatókönyvírója Budai Zsófia, operatőr a Győri SZC Sport és Kreatív Technikumban tanuló Doncsecz Darinka, rendezőasszisztense és hangmérnöke Kenyeres Csaba, gyártási asszisztense pedig Horváth Dia volt. A diákoknak Balogh István, Nemes Zsolt és Pápai Miklós segítettek konzulensként. Fábián Anna Cecília elmondta: sokat köszönhetnek felkészítő tanáraiknak, akik rengeteget segítenek nekik abban, hogy kibontakoztassák tehetségüket. „Olyan lehetőségeket kapunk, mint az egyetemi Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencián való szereplés, amivel a csapatunk már kétszer is élt. Mindkétszer tovább is jutottunk az országos fordulóba, és ősszel is tervezünk indulni egy vagy akár több kisfilmmel” – részletezte. Horváth Dia és Budai Zsófia elmondása szerint az iskola nemcsak az új művészeti ágak kipróbálására ösztönzi őket, hanem a közös alkotói folyamatot is támogatja. Utóbbi kiemelte: az Elmúlás forgatása több volt, mint egy iskolai projekt, a stábtagok a szabadidejükben is a minél tökéletesebb végeredményért dolgoztak. A diákok jelenleg a werkfilmmel foglalkoznak, hamarosan pedig új projektbe vágnak majd bele. A második helyezést elért csapat tagjai: Doncsecz Darinka, a Győri SZC Sport és Kreatív Technikum fotográfus szakos tanulója, a Győri Tánc- és Képzőművészeti Szakgimnáziumból Budai Zsófia művészeti grafikus, Fábián Anna Cecília mozgókép- és animációtervező, illetve Horváth Dia festő szakos növendék. A hátsó sorban felkészítő tanáraik: Balogh István, Nemes Zsolt és Pápai Miklós. (Fotó: Nagy Gergely) A fiatalok eredményes felkészülését olyan tanárok segítették, akik a művészet, a mozgóképismeret és az informatika terén is jelentős tapasztalattal rendelkeznek – s szaktudásukat a győri egyetem hallgatóinak javára is kamatoztatják. Nemes Zsolt két éve tanítja a most díjat nyert fiatalokat filmkultúrára és -készítésre. „A filmek felépítésétől a technikai beállításokon át a tervezésig mindent megtanultak, ami az alkotáshoz szükséges volt. Magát a filmet azonban teljesen önállóan készítették, én csak az eszközt, vagyis a tudást adtam a kezükbe” – fogalmazott. Balogh István visszaemlékezett a képzés megalakulására is. Mint elmondta, a lehető legjobb technikai hátteret igyekezett kialakítani a minőségi szakmai munkához, s országos szinten is kiemelkedő infrastruktúra áll a fiatalok rendelkezésére. Hozzáfűzte: a modern felszereltség mellett nagyon fontos a szellemi és pszichológiai felkészítés is, amelynek komolysága a diákok alkotásában is tükröződik. Pápai Miklós festőművész, grafikus a szakgimnázium képzőművészeti tagozatának meghatározó oktatójaként kísérte végig a növendékek alkotói folyamatát. Kifejtette, hogy öt éve hozta létre a Talentum Fiatal Tehetséges Alkotókat Támogató Társulást, amihez egyre több intézmény kapcsolódott országszerte. „A műhely által létrejött egy olyan közösség, ahol jelen vannak az iskola jelenleg és egykori diákjai – így a két filmes csapatunk is. Ebben a műhelyben szemléletformálás és állandó közös munka zajlik, ami visszaköszön a mostani díjakban is” – szögezte le. Elmondta: hisz abban, hogy akkor jönnek az eredmények, ha a munka következetes és folyamatos, ebben pedig nagy segítséget nyújtanak az olyan társszervezetek, mint akár a Széchenyi István Egyetem.
- A hosszan tartó egészségért: közös gyakorlással ünnepelték a Széchenyi István Egyetemen a jóga nemzetközi napját
Ünnepi programot szervezett a jóga nemzetközi napjára a Széchenyi István Egyetem, India magyarországi nagykövetsége és az Amrita Sher-Gil Indiai Kulturális Központ. A győri campuson tartott programon ingyenes, közös jógagyakorlással várták az intézmény magyar és nemzetközi hallgatóit, valamint a térségben élőket. A Széchenyi István Egyetem számára rendkívül fontos a jóga őshazájának számító Indiával fenntartott szoros kapcsolat. Ennek kiváló példája az Integral Egyetemmel közös nemzetközi gazdaság és gazdálkodás kettős képzés, valamint az intézmény indiai ételeket is kínáló Paneer étterme. Az egyetem mindemellett hagyományosan megünnepli az ENSZ Közgyűlése által 2014-ben nemzetközi jóganappá nyilvánított június 21-ét is, felhívva a figyelmet a jóga fizikai és mentális egészségre gyakorolt pozitív hatásaira. Az India magyarországi nagykövetségével és az Amrita Sher-Gil Indiai Kulturális Központtal együttműködésben megrendezett programon dr. Mukesh Kumar Srivastava, a kulturális központ igazgatója köszöntötte az egybegyűlteket. „Hatalmas megtiszteltetés, hogy már másodjára állhatok itt, köszönhetően ennek a kiváló egyetemnek. Idén már a 12. nemzetközi jóganapot ünnepelhetjük, középpontjában egy testet, elmét és lelket összefogó, globális értékkel. A jóga India ajándéka a világnak – köszönöm, hogy Győrben is támogatásra lelt kezdeményezésünk” – húzta alá. Dr. Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese és dr. Mukesh Kumar Srivastava, az Amrita Sher-Gil Indiai Kulturális Központ igazgatója és az esemény megnyitóján. (Fotó: Adorján András) Köszöntőjében dr. Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese a Jóga a Mindennapi Életben rendszer gyakorlójaként megtiszteltetésnek nevezte, hogy a világnap ünnepe a győri intézménybe is eljutott. „Az Egyesült Nemzetek Szervezetének Közgyűlése 2014-ben nyilvánította június 21-ét a jóga nemzetközi napjává Narendra Modi indiai miniszterelnök kezdeményezésére. A választott időpont különleges jelentőséggel bír: ez a nyári napforduló, az északi félteke leghosszabb nappala, amely az indiai hagyományban mély spirituális jelentéssel rendelkezik. Az azóta eltelt évek azt bizonyítják, hogy ez a kezdeményezés valódi világméretű mozgalommá vált. A jóga ma már nem csupán India felbecsülhetetlen kulturális öröksége, hanem olyan egyetemes érték, amely emberek millióinak segít megtalálni a testi, mentális és lelki egyensúlyt” – fogalmazott. Hozzáfűzte: a széchenyis közösség számára különösen fontos a jóga globális jellege, hiszen a világnapi rendezvényen is számos nemzetközi hallgató vett részt például Kínából, Nigériából vagy Törökországból. Kiemelte: az idei nemzetközi jóganap központi témája az egészséges és aktív időskor megőrzése. „A rendszeres jógagyakorlás hozzájárul a mozgékonyság fenntartásához, támogatja a fizikai és mentális egészséget, segíti a betegségek megelőzését, és javítja az életminőséget” – jelentette ki. Hangsúlyozta: a MedTech Egészségtechnológiai Campus fejlesztésével az idősgondozás és az egészséges öregedés támogatása kiemelt figyelmet kap a Széchenyi-egyetemen, valamint képzési és kutatási szempontból is számos kapcsolódási pont mutatkozik a területtel. „Példa erre Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karunk gondoskodáspolitikai képzése, Egészség- és Sporttudományi Karunk ápolás és betegellátás szakja, valamint az egészségfejlesztés területén végzett sokrétű tevékenységünk” – árulta el. A Széchenyi István Egyetemen tartott eseményre nemcsak az intézmény magyar és nemzetközi polgárai, hanem a térségben élők is kíváncsiak voltak. (Fotó: Adorján András) A rendezvény során a jelenlévőknek lehetőségük volt Kókai Katalin, a Jóga a Mindennapi Életben győri oktatójának relaxációs óráján részt venni, valamint az indiai kulturális központ jógaoktatói, Aravinda Kollipara és Manoj Kumar vezetésével közös gyakorlás során belekóstolni a mozgásformába. A jóga nemzetközi napjának győri ünnepségén az Amrita Sher-Gil Indiai Kulturális Központ jógaoktatói tartottak közös gyakorlást a résztvevőknek. (Fotó: Adorján András)
- A fenntartói átvétel helyett stratégiai együttműködését erősíti tovább a Széchenyi István Egyetem és a Jedlik Ányos Technikum
A Széchenyi István Egyetem és a Győri SZC Jedlik Ányos Gépipari és Informatikai Technikum és Kollégium hosszú évek óta sikeres szakmai együttműködést folytat. A technikum egyetemi fenntartásba kerülésének vizsgálata azzal a közös céllal kezdődött, hogy még szorosabb partnerségben segítsék a térség műszaki és informatikai szakember-utánpótlását. A folyamat elindítását korábban mindkét intézmény támogatta, ugyanakkor az elmúlt időszak változó felsőoktatási és szakképzési környezete miatt a felek fontosnak tartották az érintettek álláspontjának újbóli megismerését. A Jedlik oktatói közösségének jelenlegi véleményét tiszteletben tartva az egyetem a fenntartói átvétel helyett a meglévő stratégiai együttműködés további erősítésére helyezi a hangsúlyt. Ennek megfelelően az egyetem vezetése azt javasolja az intézmény Szenátusának, hogy következő ülésén vonja vissza a fenntartói jogok átvételére vonatkozó korábbi döntését. A két intézmény a partnerséget a jövőben is fenn kívánja tartani és tovább szeretné fejleszteni, amelynek alapja a szakmai munka és a kölcsönös bizalom. Amennyiben a körülmények vagy az igények változása nyomán bármelyik félben ismét felmerül a szorosabb együttműködés lehetősége, annak feltételeit közösen újra megvizsgálják.
- QS Europe Summit: a Széchenyi István Egyetem lesz Európa egyik legjelentősebb felsőoktatási fórumának házigazdája
A világszerte elismert Quacquarelli Symonds (QS) felsőoktatási elemző és rangsorkészítő szervezet június 23–25. között Magyarországon rendezi meg Európa egyik legfontosabb felsőoktatási fórumát, a QS Higher Ed Europe Summitot. A 60 országból érkező több mint 500 egyetemi vezetőt, szakpolitikai döntéshozót, kutatót és iparági szakembert felvonultató rangos esemény házigazdája a Széchenyi István Egyetem lesz, amely a nyitónapon vállalati fókuszú szakmai programnak ad majd otthont Győri Innovációs Parkjában. A Széchenyi István Egyetem az elmúlt években következetesen építette nemzetközi jelenlétét, amelynek eredményeként ma már Európa és a világ felsőoktatási vérkeringésének fontos szereplője. Az intézmény hallgatói közösségét közel kilencven ország fiataljai alkotják, angol nyelvű képzéseinek száma folyamatosan növekszik, miközben egyre több nemzetközi rangsorban ér el figyelemreméltó eredményeket. A QS világ-, európai, szakterületi és fenntarthatósági ranglistáin elért pozíciói ugyancsak a globális felsőoktatási szférában mutatott kiemelkedő teljesítményét jelzik. E fejlődési pálya újabb mérföldköve, hogy a QS a Széchenyi István Egyetemet választotta a 2026-os európai csúcstalálkozó, a QS Higher Ed Europe Summit házigazdájának. A szervezet konferenciasorozata a nemzetközi felsőoktatás egyik legfontosabb szakmai fóruma, amelynek az elmúlt években olyan meghatározó európai városok adtak otthont, mint Brüsszel, London, Dublin, Barcelona, Porto, Párizs vagy Zürich. A QS Higher Ed Europe Summit idei házigazdája a Széchenyi István Egyetem. (Fotó: Dudás Máté) „Az európai felsőoktatási vezetők csúcstalálkozójának helyszínére olyan házigazdát kellett találnunk, amely megtestesíti az aktuálisan folytatni kívánt szakmai párbeszédet. Győr pontosan egy ilyen hely: a Széchenyi István Egyetemben olyan partnerre leltünk, amely az egyetem és az ipar közötti együttműködést élő valósággá tette, kiemelten az Audi Hungariával folytatott együttműködése révén” – fogalmazott Nunzio Quacquarelli, a QS Quacquarelli Symonds alapítója és elnöke. Hozzátette: a konferencia középpontjában az oktatás, a kompetenciák és a munka közötti összhang áll. „Győr és Budapest kettőse a legjobbakat nyújtja mindkét városból: Európa egyik legjobban összekapcsolt és kulturálisan leggazdagabb fővárosát, mint a régió kapuját, illetve egy egyetemi várost, ahol az akadémiai világ és az ipar közösen építi a jövőt. Büszkék vagyunk arra, hogy Magyarországra hozhatjuk a QS Higher Education Summit Europe idei eseményét” – jelentette ki. Nunzio Quacquarelli, a QS Quacquarelli Symonds alapítója és elnöke (Fotó: QS) A program június 23-án Győrben, az intézmény Győri Innovációs Parkjában kezdődik az Advanced Business Skills Forum szakmai nappal. A konferencia 24-én és 25-én Budapesten, a Novotel Kongresszusi Központban folytatódik, ahol a résztvevők az európai felsőoktatás versenyképességének erősítéséről, a tehetséggondozásról, az innovációról, a nemzetközi mobilitásról, az ipari-egyetemi együttműködésekről, a mesterséges intelligencia felsőoktatási alkalmazásáról, valamint a jövő készségeiről és munkaerőpiaci kihívásairól folytatnak párbeszédet. A rangos nemzetközi felsőoktatási fórum első napjának a Széchenyi István Egyetem Győri Innovációs Parkja ad otthont. (Fotó: Adorján András) „A nemzetközi kapcsolatok erősítése és a globális tudományos hálózatokban való aktív jelenlét egyetemünk fejlődésének egyik legfontosabb pillére. Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy a QS intézményünket választotta európai csúcstalálkozójának házigazdájául. Ez annak a tudatos építkezésnek az elismerése, amelynek során egyre láthatóbb szereplővé váltunk a nemzetközi felsőoktatási térben. A rendezvény kivételes lehetőséget teremt arra, hogy bemutassuk innovációs környezetünket, partnerségeinket, valamint tudás- és kutatási potenciálunkat, amelyre a jövő versenyképessége épül” – hangsúlyozta dr. Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese. Dr. Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese. (Fotó: O. Jakócs Péter) A QS és a magyar felsőoktatás kapcsolatának jelentőségét tovább erősíti a szervezet június 18-án megjelent legfrissebb világranglistája, amelyen az előző évhez hasonlóan ismét tíz magyar egyetem szerepel. A Széchenyi István Egyetem megőrizte helyét az 1001–1200. helyezési sávban, ami azt jelzi, hogy továbbra is a világ legjobb egyetemei közé tartozik. Kiemelkedő eredmény, hogy az intézmény nemcsak stabilizálta pozícióját, hanem bizonyos indikátorokban előre is lépett: fejlődött többek között a nemzetközi kutatási hálózatok, a fenntarthatóság, illetve a tudományos publikációs teljesítmény tekintetében is.
- Oktatási és kiállítóteret avattak a Széchenyi István Egyetem Apáczai-karán
A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kara tavaly ünnepelte névadója születésének 400. évfordulóját. Ennek lezárásaként olyan termet alakítottak ki az intézményben, amely egyszerre szolgálja a korszerű oktatást és az Apáczai Kiadó szakmai tevékenységének bemutatását. A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kara az Apáczai 400 emlékév keretében Apáczai-emléktermet alakított ki 111. számú tanterméből. Az új oktatási és kiállítóteret ünnepélyes keretek között adták át június 10-én. A berendezést és az új bútorok beszerzését Esztergályos Jenő, az Apáczai Kiadó Kft. egykori vezetője és tulajdonosa, illetve Esztergályosné Földesi Katalin egykori tulajdonos és tankönyvszerző támogatta hárommillió forint értékben. Esztergályos Jenő, az Apáczai Kiadó Kft. egykori vezetője és tulajdonosa méltatta az elkészült emléktermet. (Fotó: Adorján András) „Apáczai a tudást nem csupán megőrizni akarta, hanem továbbadni, elérhetővé tenni, gyarapítani. Nemcsak a jelent akarta jobbá tenni, hanem a következő nemzedékek lehetőségeit is bővíteni. Örömteli, hogy az ő nevét viselő terem egyszerre több fontos célt szolgál. Amellett, hogy bemutatja az Apáczai Kiadó jelentős szakmai tevékenységét, lehetővé teszi a XXI. század elvárásainak megfelelő, tréningmódszertannal és kooperatív tanulási technikákkal megvalósított foglalkozások megtartását is” – fogalmazott köszöntőbeszédében dr. Friedler Ferenc professzor, az egyetem rektora, tudományos elnökhelyettese. Hozzátette, a korszerű oktatás nemcsak jó tanterveket és felkészült oktatókat igényel, szükség van olyan környezetre is, amely támogatja az együttműködést és az aktív tanulást. Mint mondta, a modern oktatási terek kialakítása ezért a képzés minőségét meghatározó tényező. Az ünnepségen a Széchenyi István Egyetem fenntartásában működő Öveges Kálmán Gyakorló Általános Iskola diákjai adtak műsort. (Fotó: Adorján András) Dr. Pongrácz Attila dékán beszédében méltatta Apáczai Csere János példaértékű kiállását az anyanyelven történő oktatásért és a tudás terjesztéséért. Kiemelte: az Apáczai Kiadó hasonló szellemben végezte tevékenységét, és ezt az örökséget viszi tovább az Apáczai-kar is, amelynek szellemi hatósugara túlmutat a Kárpát-medencén és Európán is. Takács Miklós az emlékterem ötletgazdájaként és a kiadó volt munkatársaként felidézte annak tevékenységét, elismertségét, valamint Esztergályos Jenő szerepvállalását a magyar köznevelésben. Végezetül az egykori tulajdonos emlékezett vissza oktatói és tankönyvkiadói munkásságára, és köszönetet mondott az intézménynek, amely lehetőséget biztosított a terem létrehozására.
- Farkas Norbert a Széchenyi István Egyetemen szerzett diplomát, ma a Nikon magyarországi vezetője
A Széchenyi István Egyetem végzett hallgatói közül sokan építettek sikeres pályát nemzetközi vállalatoknál. Közéjük tartozik Farkas Norbert is, aki a győri intézményben szerzett közgazdász diplomát, ma pedig a Nikon magyarországi fióktelepének vezetőjeként dolgozik. A vállalat roadshow-jának egyik közelmúltbeli győri állomása alkalmat adott arra, hogy felidézze egyetemi éveit, valamint azt az utat, amely a mostani pozíciójáig vezetett. Farkas Norbert 2004 és 2006 között volt hallgató a Széchenyi István Egyetem gazdálkodási szakán. Már a jelentkezéskor megragadta a fejlődő környezet és az az előremutató szemlélet, amit az intézmény képvisel. „Itt éreztem igazából először, hogy partnerként tekintenek rám és hallgatótársaimra. Az oktatók nyitottak voltak, lehetett kérdezni, egyeztetni, és azt tapasztaltam, hogy kíváncsiak a véleményünkre. Talán ezért is maradt számomra fontos a lojalitás. Ha az ember érzi, hogy megbecsülik, az nagyon erős motivációt ad. Úgy gondolom, ez is szerepet játszott abban, hogy közel húsz éve ugyanannál a vállalatnál dolgozom” – mondta el. Hozzátette: a hallgatóként elsajátított rendszerszemléletet ma is nap mint nap hasznosítani tudja vezetői munkája során. Farkas Norbert, a Nikon magyarországi fióktelepének vezetője rendszeresen visszatér a Széchenyi István Egyetemre szakmai programokkal. (Fotó: Adorján András) A fotózás már egyetemistaként is fontos szerepet töltött be az életében, ezért különösen emlékezetes maradt számára az a pillanat, amikor diplomája megszerzését követően álláslehetőség nyílt a vállalatnál. „Szinte álomszerűnek tűnt, amikor megláttam a hirdetést. A fotózás volt a kedvenc hobbim, a Nikon pedig a kedvenc márkám. Úgy éreztem, hogy minden adott ahhoz, hogy megpróbáljam” – idézte fel. Azóta közel húsz év telt el. Ezalatt számos területen dolgozott a terméktámogatástól és a szakmai képzésektől kezdve a rendezvények szervezésén át a partnerkapcsolatokig. A vállalat magyarországi működésének irányítását 2024-ben vette át. Vezetőként ma is kiemelt figyelmet fordít a közösségek támogatására és a tudásmegosztásra. Ez a szemlélet a Nikon által szervezett programokban is visszaköszön. „Nem gondolom, hogy egy cég kizárólag az értékesítésre összpontosíthat. Fontosnak tartjuk, hogy közösséget építsünk, lehetőséget teremtsünk a tanulásra, és közelebb hozzuk a szakma legjobb szereplőit az érdeklődőkhöz. Ezért is örülök különösen annak, hogy rendszeresen visszatérhetünk Győrbe” – fogalmazott. A továbbtanulás előtt álló fiataloknak azt tanácsolja, hogy használják ki az egyetemi évek minden lehetőségét, hiszen az ott szerzett tapasztalatok és kapcsolatok hosszú időre meghatározhatják pályájukat. „Ez az időszak az élet egyik legmeghatározóbb szakasza. Én ma is sokat merítek azokból az évekből, amelyeket itt töltöttem” – zárta gondolatait.
- Nemzetközi együttműködés: műszaki fókuszú szaúd-arábiai intézménnyel építi kapcsolatait a Széchenyi István Egyetem
A szaúd-arábiai King Fahd Egyetem képviselői látogattak a Széchenyi István Egyetem győri campusára nemrégiben. A műszaki felsőoktatási intézmény a kőolaj és az ásványkincsek vizsgálata mellett erős informatikai és mérnöki képzéssel rendelkezik, amely területeken oktatási és kutatási együttműködésre lépne a magyar féllel. A Széchenyi István Egyetem az elmúlt években jelentősen kiszélesítette nemzetközi kapcsolatrendszerét, és folyamatosan nyit az újabb lehetőségek felé. Az intézmény legutóbb a szaúd-arábiai King Fahd Egyetem delegációját fogadta egy jövőbeli oktatási-kutatási partnerség reményében. A felek szakmai megbeszélés keretében térképezték fel a közös pontokat, a kéttagú küldöttség pedig a győri campust is megtekintette. Az egyeztetésen dr. Németh Péter, a Széchenyi-egyetem tudományos titkára ismertette az intézmény történetét, kitérve annak nemzetköziesítési törekvéseire. Mint elmondta, az egyetem jelenleg több mint 17 ezer hallgatóval rendelkezik, nemzetközi tanulóinak száma pedig meghaladja az ezret. Kifejtette, hogy az angol nyelvű alap- és mesterképzéseket is folyamatosan bővítik, valamint a doktori képzésekre szintén tárt karokkal várják a kutatásra nyitott fiatalokat. „Kompetenciaközpontjaink – amelyek nagyrészt ipari szolgáltatásokkal és kutatás-fejlesztési projektekkel foglalkoznak – a STEM területek köré épülnek, vagyis természettudományos, technológiai, mérnöki és matematikai fókusszal működnek” – húzta alá. A tárgyaláson az is elhangzott, hogy a győri egyetemet a két legnagyobb felsőoktatási minősítő szervezet, a Quacquarelli Symonds (QS) és a Times Higher Education (THE) is jegyzi világ-, valamint szakterületi és fenntarthatósági ranglistáin. Dr. Németh Péter kiemelte: az intézmény több innovációs parkot is fenntart – Győrben informatikai és műszaki témákban, Mosonmagyaróváron agrárterületen, Zalaegerszegen pedig a járműiparra fókuszálva. A szakmai látogatás résztvevői: dr. Lilik Ferenc, az Informatikai és Villamosmérnöki Kar kutatási és nemzetközi dékánhelyettese, dr. Németh Péter tudományos titkár, a King Fahd Egyetem delegációja részéről dr. Ammar Mohammed Adam Mohammed és dr. Mutasim Sami, a Széchenyi-egyetem Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Karának tudományos dékánhelyettese, dr. Movahedi Rad Majid professzor, dr. Dogossy Gábor professzor, az Audi Hungaria Járműmérnöki Kar dékánja, valamint dr. Szalai Szabolcs, a kar oktatási dékánhelyettese. (Fotó: Adorján András) Dr. Dogossy Gábor professzor, az intézmény Audi Hungaria Járműmérnöki Karának dékánja ismertette: a fakultás hat belső és két külső tanszékkel rendelkezik, szoros együttműködésben dolgozva a névadó Audi Hungariával oktatási, kutatási és harmadik missziós területen egyaránt. „Három képzésünk mellett három, a világ élvonalába tartozó hallgatói csapatunk is van – a SZEnergy, a SZEngine és az Arrabona Racing Team. Emellett számos laboratóriumot működtetünk, amelyek a hallgatók fejlődése mellett egyetemi és ipari innovációs projekteket is támogatnak” – részletezte. Elárulta: az eddigi szakkínálat kibővítéseként szeptembertől már a gépészmérnöki képzésük is elérhető lesz angol nyelven. Az Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Kar képviseletében dr. Movahedi Rad Majid professzor, tudományos dékánhelyettes a két intézmény közötti hasonlóságokat hangsúlyozva ismertette a jelenleg is folyó, nagyobb nemzetközi kutatási projekteket. Hozzáfűzte: van olyan témájuk is, amelyben szaúd-arábiai egyetemmel dolgoznak együtt, s szívesen fogadnak újabb feleket a tudományos kooperációba. A dékánhelyettes rámutatott: a karon építőmérnöki kettős képzést is kínálnak a kínai Jiaxingi Egyetemmel együttműködésben, s ennek gyakorlatát akár más partnerekre is kiterjesztenék. A hazai prezentációk sorát dr. Lilik Ferenc, az Informatikai és Villamosmérnöki Kar kutatási és nemzetközi dékánhelyettese zárta, aki többek között az általuk gondozott szakkollégiumokról beszélt. Mint elmondta, a Neumann János Informatikai Szakkollégium, illetve a SZESAT Interdiszciplináris Szakkollégium a tehetséggondozás fontos bázisai, amelyek nemcsak a közösségépítést, hanem a szaktudás hallgatói népszerűsítését is támogatják. A King Fahd Egyetem delegációja részéről dr. Ammar Mohammed Adam Mohammed mutatta be az intézményt, kiemelve annak campusjellegét, amelyben az oktatási, kutatási és szabadidős infrastruktúra együtt kapott helyet. „Egyetemünk teljes mértékben nemzetköziként definiálja magát, mintegy nyolcvan országból érkeznek hozzánk hallgatók, oktatók és kutatók” – jegyezte meg. Hozzáfűzte: erőfeszítéseiket a nemzetközi rangsorok is visszaigazolják, a THE szerint ugyanis az intézmény a legjobb a közel-keleti és észak-afrikai régióban, míg a QS az első számú arab egyetemként jegyzi. Dr. Ammar Mohammed Adam Mohammed kiemelte: a győri hallgatókat tárt karokkal várják kutatási mobilitási programjukra és ösztöndíjas doktori képzéseikre egyaránt. A prezentációban elhangzott: az intézmény – a győri félhez hasonlóan – nagy hangsúlyt fektet a nemzetközi tudományos kapcsolatokra, a kutatásra és publikációra, illetve az innovációs tevékenységre. Az egyeztetésen világossá vált, hogy a két fél között jelentős a kooperációs potenciál, amely jó alapot teremt a jövőbeli együttműködéshez.
- Új törzstagokat köszöntött a Széchenyi István Egyetem Regionális- és Gazdaságtudományi Doktori Iskolája
A Széchenyi István Egyetem Regionális- és Gazdaságtudományi Doktori Iskolája legutóbbi törzstagi ülésén köszönetet mondott két meghatározó professzora, Ablonczyné dr. Mihályka Lívia és dr. Komlósi László eddigi munkájáért. Az eseményen új törzstagok csatlakozását is bejelentették, valamint döntés született a SZEEDSM angol nyelvű doktori program vezetésének átadásáról, biztosítva a szakmai munka folytonosságát. Törzstagi ülést tartott a napokban a Széchenyi István Egyetem Regionális- és Gazdaságtudományi Doktori Iskolája. Az eseményen köszönetet mondtak Ablonczyné dr. Mihályka Líviának a törzstagként, valamint dr. Komlósi Lászlónak a SZEEDSM doktori program vezetőjeként végzett elkötelezett tevékenységéért. A jelenlévőket prof. dr. Vasa László, a doktori iskola vezetője köszöntötte, aki méltatta a két professzor több évtizedes szakmai hozzájárulását. A jelenleg hét doktorandusz témavezetőjeként is tevékenykedő Ablonczyné prof. dr. Mihályka Lívia hangsúlyozta, hogy továbbra is részt kíván venni a doktori képzés és a tudományos munka támogatásában. „A jövőben is be szeretnék kapcsolódni a nemzetközi kutatási hálózatok erősítésébe, és még többet publikálni, mint eddig” – fogalmazott. Dr. Komlósi László meghatározó szerepet vállalt a SZEEDSM fejlesztésében és működtetésében. A professzor visszatekintésében felidézte, hogy ezt a doktori programot 2015-ben indították, az első hallgatói évfolyam pedig 2016-ban kezdte meg tanulmányait. „Az elmúlt években számos munkatárs közreműködésével dolgoztunk a képzés fejlesztésén, a beiskolázási folyamatok megerősítésén és a nemzetközi hallgatói közösség építésén” – emelte ki. A Széchenyi István Egyetem Regionális- és Gazdaságtudományi Doktori Iskolájának törzstagi ülésén több új tag csatlakozását is bejelentették. (Fotó: Dudás Máté) Az ülésen több új törzstag csatlakozását is bejelentették. A doktori iskola munkáját a jövőben dr. Dőry Tibor, a Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar Vezetéstudományi és Marketing Tanszékének egyetemi docense, dr. Magda Róbert, a Nemzetközi és Alkalmazott Közgazdaságtan Tanszék professzora, dr. Szabó-Szentgróti Gábor egyetemi docens, a Kautz-kar tudományszervezési és publikációs ügyekért felelős dékánhelyettese, valamint dr. Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese erősíti. Dr. Szabó-Szentgróti Gábor egyúttal átveszi a SZEEDSM angol nyelvű doktori program vezetését. A törzstagok megválasztották a Doktori Iskola Tanácsának tagjait is. Új belső tagként dr. Szabó-Szentgróti Gábor, külső tagként pedig dr. Csedő Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem tanszékvezető professzora került be a döntéshozó testületbe. A Doktori Iskola jelentős fejlődésen ment keresztül az utóbbi években: egyre több külföldi szaktekintélyt vonnak be az oktatási és speciális szemináriumi tevékenységbe, a minőségi külföldi publikációk száma növekszik, és fokozódik az érdeklődés magyar és angol nyelvű doktori programjaik iránt. Mi sem jelzi ezt jobban, mint hogy idén csaknem száz jelentkezőt regisztráltak, akiknek fele külföldről érkezett, és nagy részük önköltséges képzésben szeretné folytatni doktori tanulmányait.
- A labdarúgó magyar bajnok ETO FC-nek fejlesztettek alkalmazást a Széchenyi István Egyetem hallgatói
A Széchenyi István Egyetem projektalapú oktatásának keretében fejlesztettek digitális naplórendszert az intézmény elsőéves hallgatói az idei magyar bajnok ETO FC-nek. Az alkalmazás a mérkőzések alatti események és az azok kapcsán tett intézkedések valós idejű rögzítését teszi egyszerűbbé. A Széchenyi István Egyetem mérnökinformatikus és gazdaságinformatikus alapszakos hallgatóinak projektalapú, gyakorlati oktatását segíti a „Fejlessz a győri Széchenyi István Egyetem hallgatóival!” elnevezésű program. Ennek keretében korábban az elsőéves fiatalok a Jedlik-középiskolának hibabejelentő, míg a Pattantyús-Ábrahám Géza-technikumnak büféből rendelős applikációt készítettek. „A projektalapú oktatás ma már nemcsak egy modern pedagógiai irány, hanem versenyelőny is a felsőoktatásban. Informatika Tanszékünkön évek óta tudatosan építjük azt a modellt, amelyben a hallgatók nem kizárólag elméleti tudást szereznek, hanem külső partnerekkel együttműködve valós problémákon dolgoznak. Az így megszerzett tapasztalatok közvetlenül átültethetők az ipari gyakorlatba” – fogalmazott dr. Kovács Katalin tanszékvezető. Hozzátette, a kezdeményezés révén bővülnek a hallgatók kompetenciái a csapatmunka, az ügyféligények kezelése és az iteratív szoftverfejlesztés terén is. „Bár a győri középiskolák bevonásával indult a program, annak sikerét jól mutatja, hogy egyre több cég keresi meg közvetlenül az egyetemet fejlesztési ötletekkel, hallgatóinknak szánt projektekkel” – fogalmazott. A felvételen a projektben részt vevő hallgatók egy csoportja látható dr. Kovács Katalinnal, az Informatika Tanszék vezetőjével. (Fotó: Adorján András/Széchenyi István Egyetem) A magyar labdarúgó bajnokságot 13 év után újra megnyerő ETO FC azt a feladatot adta az elsőéveseknek, hogy készítsenek olyan digitális naplórendszert, amely a mérkőzések eseményeinek valós idejű, strukturált rögzítését teszi lehetővé a kötelező mentőszolgáltatás megérkezésétől az esetleges rendkívüli történésekig. „Az egyetem egészség- és sporttudományi kompetenciái kiváló alapot teremtettek az ETO és az intézmény közötti együttműködésre, ám a partnerségünk ennél már most is sokrétűbb. Klubunk életében a gazdasági kérdésektől a digitális szolgáltatásokig számos olyan szakterület játszik fontos szerepet, amelyek további lehetőségeket biztosítanak a közös munkára” – mondta el dr. Kósa Lili, az ETO teljesítménymenedzsere, a Széchenyi-egyetem MedTech és Sport Kompetenciaközpontjának szakértője. Kiemelte, folyamatosan keresik azokat a kapcsolódási pontokat, amelyek a hallgatók bevonását is lehetővé teszik, s így kerültek kapcsolatba az Informatika Tanszékkel is. A 13 év után magyar bajnokságot nyerő ETO FC és a Széchenyi István Egyetem együttműködése a projektalapú oktatásra is kiterjed. (Fotó: ETO FC) Az ETO mintegy 15-20 projektötletet adott az elsőéves hallgatóknak, amelyek közül végül az eseménynapló-alkalmazás megvalósítására esett a választás. A cél, hogy a klubnál felmerülő gyakorlati kihívásoknál figyelembe tudják venni a fiatalok friss szemléletét, újító megoldásaikat. „A szoftverfejlesztési munkát mintegy négyhetes tervezési folyamat előzte meg, amelynek során folyamatosan egyeztettünk a megrendelővel. Hallgatótársaimmal csapatban dolgoztunk, ami szintén fontos tapasztalatokat adott” – fejtette ki Nagy Gergő mérnökinformatikus hallgató. Hozzáfűzte: öröm volt számára, hogy már elsőévesként valós piaci fejlesztésen dolgozhatott, mert így azonnal élesben is tesztelhette megszerzett tudását.
- A Széchenyi István Egyetem nyerte az Év e-sport-egyeteme díjat
A Széchenyi István Egyetem nyerte el az Év e-sport-egyeteme címet a Telekom Év E-sportolója Gálán, amelyet a Magyar E-sport Szövetség (HUNESZ) és az Egymillióan a Magyar E-sportért Egyesület (Esportmilla) szervezett. A Széchenyi István Egyetem az elmúlt években a technológiai és innovációs területek mellett az e-sport világában is egyre meghatározóbb szerepet vállalt. Az intézmény kiemelt figyelmet fordít arra, hogy hallgatói számára olyan korszerű lehetőségeket biztosítson, amelyek összekapcsolják a digitális világot, a közösségépítést és a versenyszellemet. Ez a szakág ma már jóval több szabadidős tevékenységnél: olyan terület, amely stratégiai gondolkodást, együttműködési készséget, gyors döntéshozatalt és magas fokú koncentrációt igényel. Az egyetem ez irányú törekvéseit nemrég rangos díjjal ismerte el a szakma: a Magyar E-sport Szövetség és az Egymillióan a Magyar E-sportért Egyesület által megszervezett Telekom Év E-sportolója Gálán elnyerte az Év e-sport-egyeteme címet. Az elismerés a hazai e-sport egyik legrangosabb díja: azon intézmények kaphatják meg, amelyek kiemelkedően hozzájárulnak a digitális sportok fejlődéséhez. A győriek az e-sport-közösség építésében, a versenysport támogatásában, valamint a technológiai és innovációs szemlélet erősítésében végzett tevékenység alapján vehették át a kitüntetést. Kocsis Máté, a Széchenyi István Egyetem e-sport-szakosztályának szakmai vezetője és Nagy Zsolt, a szimulátor szakág vezetője az Év e-sport-egyeteme díjjal. (Fotó: Adorján András) Kocsis Máté, a Széchenyi-egyetem e-sport-szakosztályának szakmai vezetője elmondta: az intézmény játékosait, csapatait már rengetegen ismerik hazai és nemzetközi szinten egyaránt. „Kevés olyan egyesület van – pláne egyetemi közegben –, amelyik ilyen erős szakmai háttérrel, támogatással és versenyzőkkel rendelkezik, így egyre inkább híre megy annak a munkának, ami Győrben zajlik” – jelentette ki. Kifejtette: céljuk továbbra is az, hogy a szakosztályban mindenki megtalálja a szintjének megfelelő kihívásokat, fejlődni tudjon, és minél több versenyen bizonyíthassa tudását. Kiemelte, hogy a következőkben változatlanul a széles körű nemzetközi szereplés, a dobogós eredmények és a csapatok építése lesz a fókuszban annak érdekében, hogy az egyesület hosszú távon tudja támogatni a hazai e-sport magas színvonalát. A legutóbbi sikerekről elárulta: óriási elismerés számukra, hogy egyik szimulátoros versenyzőjük, Tóth Dávid hamarosan az F4 CEZ Academy-ben, valódi versenykörnyezetben bizonyíthat egy tavalyi győzelmének köszönhetően.
















