A Széchenyi István Egyetem nemzetközi hallgatói a Dorcas Project elnevezésű jótékonysági program keretében horgolt takarókat készítettek és ajándékoztak a győri Gyermekvédelmi Központ átmeneti gyermekotthona lakóinak nemrégiben. A résztvevők egy kulturális sorozatot is elindítottak az ott élők számára, amelynek célja a továbbtanulás ösztönzése és a távoli országok megismertetése.
A jótékonysági projekt névadója az Újszövetségben szereplő Dorcas, aki úgy segített a rászorulókon, hogy varrótudását használva ruhákat készített számukra.
„Ez a bibliai történet adta az ötletet, hogy a horgolással közvetítsük a hit melegségét a gyermekotthonban élők felé. Bár a nemzetközi hallgatóknak eleinte nem volt tapasztalatuk ebben a tevékenységben, annyira magukénak érezték a nemes célt, hogy lelkesen vágtak bele a feladatba. Azóta a projektnek híre ment: egyre többen csatlakoznak a jótékonysági akcióhoz. Legfőbb üzenetünk, hogy jobb adni, mint kapni: nemcsak a gyerekeknek áldás az ajándék, hanem nekünk is, hogy mosolyt csalhatunk az arcukra”
– húzta alá a projekt vezetője, Páliné Nyiri Sylvia, a Széchenyi István Egyetem Nemzetközi Programok és Alumni Központ Ösztöndíjprogram Keresztény Fiataloknak intézményi koordinátora.
A projekt részeként a nemzetközi hallgatók és a győri angol nyelvű keresztény közösség a győri Gyermekvédelmi Központ átmeneti otthonában lévő gyermekeket ajándékozták meg, akiket gyermekvédelmi döntés szerint kiemeltek családjukból. Az átadást különlegessé tette, hogy az intézmény nevelője, Marzia Zamani egykor szintén ösztöndíjasként érkezett hazánkba, Afganisztánból.
„A projekt miatt új perspektívából tekintek a szerető család jelentőségére. A gyerekek, akikkel a gyermekotthonban találkoztam, nehéz körülményeik ellenére is tele voltak szeretettel és életvidámsággal. Nagyon fontosnak tartom ezt a kezdeményezést, mivel megmutatja a hátrányos helyzetűeknek, hogy nincsenek egyedül, és hogy támogatjuk őket – ha csak apróságokkal is”
– hangsúlyozta a jordániai Marianne Goussous. Ő Stipendium Hungaricum ösztöndíjasként a Széchenyi-egyetem Regionális és Gazdaságtudományi Doktori Iskolájának hallgatója.
A kenyai James Wangai keresztény ösztöndíjas hallgatóként érkezett a Széchenyi-egyetemre, és építőmérnöki alapképzésen tanul.
„Mindig is éreztem, arra vagyok hivatott, hogy kisgyermekeken segítsek, így amikor megtudtam, hogy a projekt részeként takarókat készíthetünk a kicsiknek, lelkesen csatlakoztam. Külön öröm volt számomra a horgolás megtanulása, amit a jövőben biztosan hasznosítani fogok. Mindez segített abban is, hogy új hallgatókat ismerjek meg, és lehetőséget adott arra, hogy gyakoroljam a szeretetet azáltal, hogy segítő kezet nyújtottam a rászorulók felé”
– mondta.
A Dorcas Project néhány résztvevője nemrégiben visszatért a gyermekotthonba egy kulturális sorozat, az „Én és az országom” első részével.
„Különböző kultúrákat mutattunk be nekik, hogy megismerhessék, sokszínűségünkben milyen egyformák vagyunk. A másik cél pedig a továbbtanulás fontosságának hangsúlyozása, hisz ezekben a hallgatókban egyvalami közös: mindannyian azért vannak Győrben, hogy minőségi oktatásban részesüljenek. A tanulás fontosságának üzenete pedig a fiatal kortársaktól a leghitelesebb. Hiszem, hogy ők inspirációk lehetnek a gyerekek számára a nyelvtanulásban és a továbbtanulásban egyaránt”
– emelte ki a sorozat főszervezője, Páliné Nyiri Sylvia. Az első alkalmon részt vevő hallgatók a világ számos különböző pontjáról érkeztek: Diana Nuñez Mexikóról, Maxim Krat Ukrajnáról, James Wangai Kenyáról, Kaoutar Azzi pedig Marokkóról mesélt a kamaszoknak. A program olyan népszerű volt, hogy a közeljövőben tovább folytatódik más-más nemzetek megismertetésével.
A Dorcas Project pedig az első átadást követően sem áll meg: a nemzetközi hallgatók és a Nemzetközi Programok és Alumni Központ munkatársai – köztük Mészáros Márta központvezető és Kalamár Bianka Erasmus-koordinátor – részvételével további tíz horgolt takaró készült el, melyeket karácsony előtt adnak át az otthonban.