top of page

1828 találat

  • Elsőként vett részt a magyar civil felsőoktatásból a NATO kiberbiztonsági jogi képzésén a Széchenyi István Egyetem oktatója

    A NATO Kibervédelmi Kiválósági Központja Észtország fővárosában, Tallinnban tartotta meg „Katonai művelettervezés a nemzetközi jogban” című kurzusát idén májusban. Dr. Kelemen Roland, a Széchenyi István Egyetem Modern Technológiai és Kiberbiztonsági Jogi Tanszékének vezetője első magyar civilként képviselte hazánkat a szakértői képzésen. Tizenhét tagország huszonkilenc képviselője vett részt nemrég a NATO Kibervédelmi Kiválósági Központjának képzésén az észtországi Tallinnban. Magyarországot – hazánk első civil, vagyis nem államigazgatási szervnél vagy fegyveres testületnél foglalkoztatott résztvevőjeként – dr. Kelemen Roland, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Modern Technológiai és Kiberbiztonsági Jogi Tanszékének vezetője képviselte. A kurzuson való részvételi lehetőség az egyik példája annak, hogy a honvédelmi szervezetek új típusú civil-védelmi együttműködési lehetőségekben is gondolkodnak, amely törekvésnek a Széchenyi István Egyetem kutatója, dr. Farkas Ádám ezredes az egyik fő kezdeményezője volt az elmúlt években. Ennek is köszönhetően a kar nem először kapcsolódott be a 32 észak-amerikai és európai ország szövetségéhez tartozó kiberbiztonsági központ programjaiba: a szervezet legnagyobb kibervédelmi gyakorlatának előkészítésében dr. Vikman László alezredes vállalt szerepet, míg az esemény „főpróbáján”, a Locked Shields Partner Run elnevezésű versenyen az egyetem jogász és mérnökinformatikus hallgatókból álló csapata a legjobb háromban végzett. Oktatóként a csapat tagja volt dr. Kelemen Roland is, aki az eddig csak katonai és állami szereplők számára nyitott „Katonai művelettervezés a nemzetközi jogban” című kurzust teljesítette sikerrel a közelmúltban. Dr. Kelemen Roland, a Széchenyi István Egyetem Modern Technológiai és Kiberbiztonsági Jogi Tanszékének vezetője első magyar civilként végezte el a NATO Kibervédelmi Kiválósági Központjának jogi képzését. Az ötnapos program szakértői oktatást és gyakorlati csapatmunkát is magában foglalt, tárgyalva a jelen kiberbiztonsági kihívásainak olyan kérdéseit, mint az állami felelősség, a szuverenitás kontúrjai a digitális térben vagy épp az erőalkalmazás határai. A résztvevők a mesterséges intelligencia témáján kívül azt is vizsgálták, hogyan érvényesül a nemzetközi humanitárius jog a kiberterületen – különös tekintettel a célpontok kiválasztására és a polgári lakosság védelmére, valamint az emberi jogok szerepére a konfliktusok során. „A program legfontosabb tapasztalata, hogy az állami, katonai és civil szervezetek együttműködése kiváló eredményeket, előremutató közös gondolkodást hoz magával. Ugyanez valósul meg Győrben is – egyetemünk honvédelmi és más állami szereplőkkel partnerségben végez kutatás-fejlesztési tevékenységet, egy síkra terelve az akadémiai és a védelmi szférát” – jelentette ki dr. Kelemen Roland. A képzés felépítését is követendő példaként említve hangsúlyozta: jelentős tapasztalatot jelentett számára a NATO kooperatív felépítésének még részletesebb megismerése. „Értékes visszacsatolás volt, hogy a karunkon működtetett kurzusok is hasonló struktúrában, gyakorlati példákon keresztül elsajátított tudásanyaggal valósulnak meg, így bizonyosságot kaptunk arról, hogy oktatási tevékenységünk nemzetközi szinten is megállja a helyét” – fogalmazott. Kiemelte: a program a globális kapcsolatépítésre is kiváló lehetőséget nyújtott a részt vevő tagállamok és intézmények között. A NATO jogi képzésén tizenhét tagország, így például Lettország, Franciaország, Szlovénia, Görögország, Csehország, Németország vagy épp Írország küldöttjei vettek részt. Magyarországot a Széchenyi István Egyetem oktatója, dr. Kelemen Roland képviselte (jobbról az ötödik). (Fotó: NATO Kibervédelmi Kiválósági Központ)

  • Bánáti Kevin a labdarúgó NB I csúcsán: a Széchenyi István Egyetem hallgatójával nyert bajnokságot az ETO FC

    Az ETO FC labdarúgócsapata 13 év után ért fel újra az első osztályú bajnokság dobogójának legfelső fokára. A sikertörténet egyik fontos szereplője a Ferencváros elleni kulcsmérkőzést eldöntő Bánáti Kevin volt. A 21 éves labdarúgó sportkarrierje mellett civil életére is készül a Széchenyi István Egyetem hallgatójaként. Az ETO FC 2026-ot megelőzően 2013-ban ünnepelhetett utoljára bajnoki címet, majd megjárta az NB III-at is, és mindössze két éve jutott vissza az első osztályba. Már ehhez is csodával határos teljesítményre volt szükség – a csapatnak mind az öt utolsó mérkőzését meg kellett nyernie –, de az talán még nagyobb csoda, hogy az újbóli NB I-es tagság első évében nemzetközi kupaindulást érő negyedik helyen végzett, míg a második évben a bajnoki címet is elhódította. Bánáti Kevin mindhárom sikernek a részese volt. A legutóbbi idény során 29 mérkőzésen lépett pályára, három gólt és két gólpasszt jegyzett. A fiatal labdarúgó – aki az U 21-es válogatottnak is tagja – a Széchenyi István Egyetem rekreáció és életmód szakos hallgatója. Bánáti Kevin, a magyar bajnok ETO FC labdarúgója, a Széchenyi István Egyetem hallgatója (Fotó: Adorján András) „Büszke vagyok arra, hogy tudtam segíteni a csapatnak a feljutásban, és az első osztályban eddig elért eredményeinkből is kivettem a részem. A bajnoki cím megszerzése óta már eltelt néhány hét, de még mindig nehéz felfogni azt, amit elértünk. Ez a csapat számára is hatalmas boldogságot jelentett, és személy szerint nekem is, hiszen néhány nappal a 21. születésnapom után már magyar bajnoknak mondhattam magam” – fogalmazott. Idénybeli legemlékezetesebb találatát a 30. fordulóban éppen a legnagyobb rivális, a Ferencváros ellen szerezte, a sorsdöntő találkozót ugyanis az ő góljával nyerte meg az ETO. „Természetesen nagyon örültem annak a gólnak, de a valódi értéke – hogy az a győzelem döntően befolyásolta a bajnokság végkimenetelét – csak később tudatosult bennem” – emlékezett vissza. Bánáti Kevin néhány nappal a 21. születésnapját követően emelhette magasba a bajnoki trófeát. (Fotó: Adorján András) Az álomszerű szezon után csak egy rövid pihenő jutott a győri játékosoknak, hiszen júliusban már a Bajnokok Ligája selejtezője vár az ETO-ra. Bánáti Kevin bizakodó a jövőt illetően: „Tudom, hogy mire vagyunk képesek, ezért várom már a rajtot, illetve azt is, hogy ismét szép sikereket érjünk el a hazai és a nemzetközi mezőnyben egyaránt. Célom, hogy a teljesítményemmel felhívjam magamra Marco Rossi szövetségi kapitány figyelmét, és több győri társamhoz hasonlóan én is bemutatkozhassak a felnőtt válogatottban, sőt idővel meghatározó játékosa legyek. Kész vagyok ezért nagyon sokat dolgozni” – húzta alá. A céltudatos fiatal a labdarúgó-pályafutása mellett a távolabbi jövőre is gondol, ezért jelentkezett az érettségi után a Széchenyi István Egyetemre. „Mindig fontos volt számomra a tanulás, azt gyerekként sem hanyagoltam el. Otthon is arra neveltek, hogy több lábon álljak, és a foci mellett is képezzem magam” – mondta. Hozzátette, az élsportot és az egyetemet nem könnyű összeegyeztetni, de Győrben ehhez minden segítséget megkap. Úgy látja, sokat jelent az intézmény által meghirdetett kettős életpálya-modell, valamint az ETO FC-vel fennálló együttműködés is. „Ez jó lehetőség a fiatalok számára, hogy sportkarrierjük mellett a diplomaszerzés is elérhető legyen. Talán a személyes példámmal is tudom mindezt támogatni” – zárta a magyar bajnok labdarúgó.

  • Round University Rankings: a világ legjobb ezer egyeteme között a Széchenyi István Egyetem

    Első alkalommal szerepel a Széchenyi István Egyetem a Round University Rankings nemzetközi felsőoktatási rangsorban, ahol a világ legjobb egyetemei között a 984. helyet szerezte meg. Az intézmény különösen a stabil finanszírozási háttér, a kutatási teljesítmény és a nemzetköziesítés területén ért el figyelemre méltó eredményeket. A Széchenyi István Egyetem újabb nemzetközi rangsorban bizonyította versenyképességét: első alkalommal jelentkezett, és fel is került a neves Round University Rankings (RUR) ranglistára. Az intézmény a 984. helyen végzett, ezzel a világ legjobb ezer egyeteme közé került. Az egyetem már évek óta szerepel nemzetközileg elismert rangsorokban, így például a Quacquarelli Symonds (QS) és a Times Higher Education (THE) világranglistáin, emellett idén házigazdája a Győrben és Budapesten megrendezendő, a kontinens meghatározó felsőoktatási és vállalati szereplőit vendégül látó QS Higher Ed Europe Summitnak. A Széchenyi István Egyetem hallgatói olyan közösségben tanulhatnak, amely a QS és a THE világranglistái mellett már a RUR globális rangsorában is előkelő helyen szerepel. (Fotó: Dudás Máté) „Célunk, hogy minél több nemzetközi fórumon tegyük láthatóvá egyetemünket. Idén először regisztráltunk a RUR adatbázisába, amely eltérő módszertannal dolgozik, ezért különösen értékes számunkra, hogy ilyen szép sikert értünk el és a top ezerbe kerültünk” – jelentette ki dr. Lukács Eszter, az egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese. Kiemelte: jelentős eredmény, hogy az intézmény a harmadik misszióhoz kapcsolódó mutatókban a világ nyolcszáz legjobbja között szerepel, köszönhetően a stabil finanszírozási háttérnek, az erős vállalati partnerségeknek, illetve az évről évre erősödő kutatás-fejlesztési és innovációs ökoszisztémának. „Az akadémiai területen is markánsan javultak kutatási és publikációs mutatóink, valamint dinamikusan fejlődnek nemzetközi kapcsolataink. Ezt a RUR világranglistája is igazolja, ami fontos visszajelzés munkánk eredményességéről” – fogalmazott. Az elnökhelyettes hangsúlyozta: mindehhez nagymértékben hozzájárultak az egyetem elkötelezett oktatói és kutatói, akik neves nemzetközi folyóiratokban publikálják tudományos eredményeiket, és méltón képviselik az intézményt a globális felsőoktatási térben. Hozzátette azt is, hogy a sikeres szereplés mögött az egyetem számos szervezeti egységének összehangolt munkája áll. „Köszönettel tartozom az Egyetemi Könyvtár és Levéltár, valamint a hozzá tartozó Rangsor- és Kiadványmenedzsment Központ, a Doktori és Habilitációs Központ, továbbá a Nyelvi és Kulturális Központ kollégáinak odaadó munkájáért is – mondta el. – A mostani eredményben és intézményünk tudományos teljesítményének fejlesztésében nagy szerepet játszik az a háttértámogatás, amelyet oktatóink és kutatóink igénybe vehetnek nálunk, így például a jelentős összeggel járó tudományos ösztöndíj, az ugyancsak anyagi hozzájárulást biztosító publikálástámogató program vagy a könyvtár által nyújtott széles körű kutatói szolgáltatások.”

  • A Felsőoktatásfejlesztők Fórumán mutatta be oktatásmódszertani fejlesztéseit a Széchenyi István Egyetem

    Az oktatásmódszertani megújulást és az oktatói kompetenciafejlesztést is támogatja a Széchenyi István Egyetem európai uniós projektje, amelynek eredményeit a Felsőoktatás-fejlesztők Fórumán mutatta be az intézmény. A rendezvényhez kapcsolódott a Magyar Rektori Konferencia (MRK) Felsőoktatási Módszertani és Oktatásinformatikai Fóruma is, amely az egyetemi módszertani központok közötti szakmai együttműködést segíti. A Széchenyi István Egyetem egy több mint 3,3 milliárd forintos, európai uniós támogatásból megvalósuló fejlesztési programja az elmúlt években az oktatás korszerűsítésének számos területén hozott előrelépést. A kezdeményezés nemcsak az infrastruktúra fejlesztésére irányul, hanem az oktatási módszertan megújítására, a digitális kompetenciák erősítésére és az oktatók szakmai támogatására is. A projekt eddigi tapasztalatait a Felsőoktatás-fejlesztők Fórumán ismertette az intézmény. A felvételen Kövecsesné dr. Gősi Viktória, a Széchenyi István Egyetem Tanár- és Pedagógusképzési Központjának főigazgatója, dr. Bertók Ákos Botond, az egyetem Oktatási Digitalizációs Központjának igazgatója és dr. Dringó-Horváth Ida, az MRK Felsőoktatási Módszertani és Oktatásinformatikai Fórumának vezetőségi tagja. (Fotó: Adorján András) Dr. Bertók Ákos Botond, a Széchenyi István Egyetem Oktatási Digitalizációs Központjának igazgatója köszöntőjében arról beszélt, hogy a felsőoktatásban ma már nem elegendő kizárólag az infrastruktúra korszerűsítése, az intézmények hosszú távú versenyképessége azon múlik, milyen gyorsan képesek reagálni a változó környezetre és a hallgatói, valamint munkaerőpiaci elvárásokra. Mint fogalmazott, ebben meghatározó szerepet kapnak a gyors visszajelzések, az oktatók támogatása és az egymástól tanulás lehetőségei. A fórumon Kövecsesné dr. Gősi Viktória, a Széchenyi István Egyetem Tanár- és Pedagógusképzési Központjának főigazgatója részletesen ismertette a program során kialakított belső oktatói továbbképzési rendszert. Elmondta: a kialakított struktúra technológiai ismeretekre, hallgatóközpontú pedagógiai megközelítésekre, személyes hatékonyságot támogató tréningekre, valamint tudományterület-specifikus képzésekre épült. A kínálatban projektpedagógiai, kooperatív tanulási, inkluzív oktatási, gamifikációs és mesterséges intelligenciához kapcsolódó kurzusok is helyet kaptak. „Különösen fontos tapasztalat volt számunkra, hogy az általános módszertani képzések mellett idővel egyre több szakterület-specifikus igény is megjelent, amelyekre szintén reagálni tudtunk” – emelte ki. Előadásában az is elhangzott, hogy az egyetem oktatói összesen 107 jógyakorlatot dolgoztak ki és mutattak be interaktív oktatási megoldásokról. Az elkészült videós és módszertani anyagok ma már egy belső kurzusfelületen érhetők el az oktatók számára. A program részeként felsőoktatás-pedagógiai kézikönyv is készült, emellett több képzést tanúsítványosított formában is elérhetővé tettek, így a kialakított rendszer egyes elemei a projekt lezárását követően is tovább működhetnek. A Felsőoktatás-fejlesztők Fórumához kapcsolódva tartotta szakmai programját az MRK Felsőoktatási Módszertani és Oktatásinformatikai Fóruma is, amely az egyetemi módszertani központok közötti tudásmegosztást és szakmai együttműködést támogatja. A résztvevők workshopokon és műhelymunkákon vitatták meg többek között az inkluzív kommunikáció, a játékosítás, a projektalapú tanulás, a hallgatói aktivitás ösztönzése, valamint a mesterséges intelligencia oktatási alkalmazásának lehetőségeit. Dr. Dringó-Horváth Ida, az MRK Felsőoktatási Módszertani és Oktatásinformatikai Fórumának vezetőségi tagja, a Károli Gáspár Református Egyetem kutatóközpont-vezetője arról beszélt: programjuk az elmúlt időszakban egyre szervezettebb szakmai együttműködéssé alakult, amelynek célja az egyetemi módszertani központok közötti kapcsolatépítés és tapasztalatcsere erősítése. A Széchenyi István Egyetem 3,323 milliárd forint támogatásban részesült az RRF-2.1.2-21 azonosítószámú, „Gyakorlatorientált felsőfokú képzések infrastrukturális- és készségfejlesztése” elnevezésű pályázati felhívásra benyújtott, „Gyakorlatorientált képzések infrastrukturális- és készségfejlesztése a Széchenyi István Egyetemen” című, RRF-2.1.2-21-2022-00028 azonosítószámú projektje megvalósítására. A támogatás mértéke a projekt elszámolható összköltségének 100 %-a, mely vissza nem térítendő támogatás. A projekt a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközből és a hazai központi költségvetési előirányzatból valósul meg. A projekt keretében számos infrastrukturális fejlesztés is megvalósult, például a könyvtár számítógép-állománya is megújult. (Fotó: Dudás Máté)

  • A prémium búza útja az egészségig – szakmai napnak adott otthont a Széchenyi István Egyetem mosonmagyaróvári kara

    A prémium minőségű búza termesztésének lehetőségeit, technológiai kérdéseit és piaci kilátásait állította középpontba a Karintia Kft. által szervezett Prémium Búza szakmai nap, amelynek a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara adott otthont a napokban. A rendezvény az előállítás teljes folyamatát járta körül a fajtaválasztástól egészen a fogyasztói igényekig. A Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karán a precíziós gazdálkodáshoz kapcsolódó technológiák – köztük a drónok, a robotika vagy a mesterséges intelligencia – mellett a magas hozzáadott értékű alapanyagok előállítása és vizsgálata is hangsúlyos szerepet kap. A kar tangazdaságában prémium minőségű búza és tönkölybúza termesztésével is foglalkoznak, mintegy harminc hektáron, a kutatási eredményeket pedig a mintagazdasági hálózat partnereivel közösen hasznosítják. A hálózat tagja a Karintia Kft. is, amely társszervezőként vett részt a szakmai nap megvalósításában. A megnyitón dr. Tóth Tamás kutatóprofesszor, a kar dékánja hangsúlyozta: több mint kétszáz éves hagyományokkal rendelkező intézményük küldetése ma is az, hogy a felhalmozott tudást és a kutatási eredményeket a gyakorlatban is hasznosítható megoldásokká formálja. „Az egyetemi tudás akkor válik igazán értékké, ha kézzelfogható, piacképes termékekben és márkaélményben is testet ölt. Olyan élelmiszereket kell előállítanunk, amelyeknek igazolható a minőségük, mérhetők a beltartalmi értékeik, és nyomon követhető az egészségre gyakorolt hatásuk is” – fogalmazott. A dékán szerint ez a szemlélet áll az intézmény által képviselt „Farm to health” megközelítés középpontjában, amely az élelmiszerláncot a fogyasztói és piaci igényektől egészen az alapanyag-termelésig tekinti át. Ennek gyakorlati példái az egyetemhez kapcsolódó Apátúr Sörház termékei, az Óvári Sajt márka, valamint az Uni Gourmetico fűszerolaj- és fűszerkeverék-család. Dr. Tóth Tamás kutatóprofesszor, a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar dékánja a búzatermesztés és a „Farm to health” szemlélet kapcsolatáról is beszélt. (Fotó: Adorján András) Az előadások és a kerekasztalok a termesztési technológiáktól és a minőségvizsgálattól kezdve a feldolgozóipari és a piaci szempontokon át számos kérdést érintettek. Az egyik fórum a prémium búza piaci helyzetét járta körül a termelők, a feldolgozóipar, a kereskedelem és az élelmiszeripar képviselőinek szemszögéből, míg a másik a termesztéstechnológiai kérdésekre, a költséghatékonyságra és a takarékos gazdálkodási megoldásokra fókuszált. Az eszmecserékben az egyetem szakértői mellett a gabonaágazat meghatározó szereplői is részt vettek. Dr. Ásványi Balázs, az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar vállalati kapcsolatokért felelős dékánhelyettese, Bakos István Attila, az Uni-Agro Kft. ügyvezetője, a Szabi a pék néven ismert Szabadfi Szabolcs, dr. Tóth Tamás kutatóprofesszor, dékán és Bene Zoltán, a Karintia Kft. cégvezetője. (Fotó: Adorján András) A szakmai nap vendégeként jelen lévő Szabadfi Szabolcs pékmester – ismertebb nevén Szabi a pék – azt emelte ki, hogy a minőségi pékáru nem a sütőben kezdődik, hanem jóval korábban, a megfelelő alapanyag kiválasztásánál és a termesztési döntéseknél. „Ma már nem arról kell beszélnünk, hogyan készítsünk kovászos kenyeret, mert azt egyre többen tudják. Sokkal inkább arról, hogy miből készítsük. Vissza kell mennünk a vetőmagig, mert a kenyér végeredménye gyakorlatilag a fajtaválasztásnál eldől. A termelők, a feldolgozók és a pékek közötti párbeszéd ezért kulcsfontosságú az elsőrangú élelmiszerek előállításában” – fogalmazott. A Széchenyi István Egyetem és Szabadfi Szabolcs együttműködése is erre az összekapcsolódásra épül, a közös tervek között egy látványpékség kialakítása is szerepel. Szabadfi Szabolcs, azaz Szabi a pék is részt vett az egyik kerekasztal-beszélgetésen. (Fotó: Adorján András)

  • Érték és közösség: ötven éve végzett szakembereket köszöntöttek a Széchenyi István Egyetemen

    A Széchenyi István Egyetemen már hagyomány, hogy díszdiploma-adományozással ünneplik meg az intézményben ötven éve vagy régebben oklevelet szerzett egykori hallgatókat. A jogelőd Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskolán (KTMF) végzett mérnököket két ünnepségen köszöntötték június 4-én. A Széchenyi István Egyetem felhívására több mint 210-en jelentkeztek, akik közül mintegy 160 ötven éve vagy régebben végzett hallgatónak személyesen adták át a díszdiplomát az intézmény győri campusán szervezett ünnepségeken. A délelőtti és a délutáni rendezvényen többek között távközlési, közlekedési, út-, híd- és vasútmérnöki területen oklevelet szerzett szakembereket köszöntöttek. A Széchenyi István Egyetem méltó ünnepségekkel köszöntötte egykori hallgatóit. (Fotó: Dudás Máté) Dr. Friedler Ferenc professzor, az egyetem rektora, tudományos elnökhelyettese az eseményen elmondta: a mára kilenc karral működő győri intézményben a multidiszciplinaritás olyan előnyt jelent, amiből nemcsak a hallgatók, de a vállalati partnerek és a térség gazdasága is profitál. „Egyetemünk 17 ezer hallgatóval, köztük csaknem kilencven ország mintegy ezer külföldi hallgatójával, több mint 82 ezer végzettjével olyan különleges közösséget alkot, amelyre méltán lehetünk büszkék. Eredményeink sokat tesznek hozzá a hazai felsőoktatási és tudományos élethez, és olyan lehetőségeket teremtenek a fiataloknak, amelyek révén magasan képzett, naprakész tudással felvértezett szakemberekké válhatnak. A széchenyis diploma értékét jelzi a nálunk oklevelet szerzők gyors elhelyezkedése, az átlagosnál jelentősen magasabb jövedelme, és számos kitűnő karrierút, amely egyetemünk falai közül indult” – emelte ki. Rámutatott, az intézmény alapvető célja a hallgatók sikeres szakmai pályára való felkészítése, aminek eredményét leghitelesebben az aranydiplomások sikerei igazolják. Az intézményben ötven éve végzettek aranydiplomát vehettek át a Széchenyi István Egyetemen. (Fotó: Adorján András) Kuti József, a Széchenyi István Egyetem címzetes egyetemi tanára már a most díszdiplomát átvevő volt hallgatókat is tanította, ezért egykori oktatóként, de még inkább barátként szólt az ünnepeltekhez. Mint mondta, 1976 számára is emlékezetes év volt. Felidézte a győri campus megépítését, a Budapestről Győrbe költözést, valamint visszaemlékezett a Felvételi Bizottság elnökeként átélt kihívásokra és a képzések folyamatos bővítésére is. „Számítottunk rátok, akik konzulensként és más módokon segítettétek az intézmény munkáját. Örömmel köszöntöm ma azokat, akik az elmúlt ötven évben hozzájárultak az egyetem fejlődéséhez” – emelte ki. Rámutatott: a szakmaiakon túl szoros emberi kapcsolatok köttettek, és egy erős közösség alakult ki, aminek egyik kiemelkedő eseménye az aranydiplomák átadása. Kuti József egykori oktatójukként és barátként szólt az ünnepeltekhez. (Fotó: Adorján András) Lessné Greff Aranka az akkor induló postaüzemi szak egykori hallgatójaként vehette át a díszoklevelet. „Az első évet még Budapesten végeztük, és a másodikra érkeztünk Győrbe, vagyis részesei voltunk a campus megnyitásának. Húszan jártunk a szakra, és nagyon összetartó csapat voltunk, tizennégyen most is itt vagyunk” – mondta el. Hozzátette, azóta rengeteget változott és fejlődött az intézmény. „Akkoriban sok üres terület volt ott, ahol ma impozáns épületek állnak. Alig ismertünk rá egykori tanulmányaink helyére, ami alól talán csak a kollégium kivétel, hiszen ott éltük mindennapjainkat” – jegyezte meg. Bella Rita Margit, Lessné Greff Aranka, Bors Erzsébet és Brennerné Fücsök Katalin közösen emlékeztek vissza a Győrben töltött évekre. (Fotó: Adorján András) Szaktársa, Bors Erzsébet ugyancsak jó szívvel emlékezett vissza a Győrben töltött évekre. „Életem legszebb időszaka volt ez, élveztük a szabadságot, és egy jó közösségbe tartozhattunk. A tanulás mellett rengeteg programot szerveztünk, és jól esett, hogy a város lakói már akkor azt mondták ránk: itt vannak az egyetemisták” – idézte fel a fél évszázada történteket az egykori hallgató, aki férjét is itt ismerte meg. Sági Zoltánnak az ünnepségen posztumusz adták át az aranydiplomát. Sneider Csaba (jobbról az első) a mai napig tartja a kapcsolatot szaktársaival. (Fotó: Adorján András) „Nagyon jó visszagondolni, hiszen nekünk a fiatalságunkat jelenti az az időszak. Egykori szaktársaimmal ma is tartom a kapcsolatot, a 45 éves évfordulónkat is a győri campuson ünnepeltük. Most is egy nappal korábban érkeztünk, hogy legyen idő a baráti beszélgetésekre” – árulta el Sneider Csaba, aki szintén ötven éve végzett a postaüzemi szakon. Úgy látja, aki itt tanult, jól tudta kamatoztatni a megszerzett tudást, akár a szakmájában, akár a következő generációk képzésében. Galéria az eseményről. (Fotók: Adorján András, Dudás Máté)

  • Szabadtéri koncertek a Széchenyi István Egyetemen: egészen októberig dübörög a Bridge Garden

    Hat évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit a Bridge Garden, Győr egyetlen állandó szabadtéri színpada, amely idén is több hónapon át várja a vendégeket. Május és október között az ország legnépszerűbb előadói látogatnak a Mosoni-Duna partjára, így a hazai könnyűzenei színtér valamennyi jelentősebb produkciójával találkozhat a közönség a BSW-től a Roadig, a Quimbytől a Fiestáig. A Széchenyi István Egyetem hallgatói klubjának udvara október 17-én a Tankcsapda koncertjével zárja a szezont. Néhány éve még kuriózumnak számított az országban egy állandó szabadtéri színpad, mára azonban a kulturális élet szerves részévé vált. A Széchenyi István Egyetem szórakozóhelye, a Bridge Hallgatói és Oktatói Klub a pandémia idején az elsők között kísérletezett ezzel, és az idő igazolta az elképzelést: idén már a hatodik évadát kezdi meg a Bridge Garden, amely hónapokon át fesztiválokhoz hasonló koncertélményt nyújt a győriek és környékbeliek számára. „Ahogy tavaly, úgy idén is elmondható, hogy főleg a szezon eleje és vége az, amelyik igazán sűrű nálunk, a nyári csúcsidőszakban kevesebb a fellépés. Figyeltünk arra, hogy ne kerüljünk ütközésbe környékbeli nagy rendezvényekkel, például a győri nyárnyitó és nyárzáró hétvégével. Üresjárat azonban nincs, a szabad hétvégéken családi napoknak, privát rendezvényeknek adunk otthont” – árulta el Németh-Bende Péter üzletvezető. Idén májustól októberig tart nyitva a Széchenyi István Egyetem szabadtéri színpada, a Bridge Garden. (Fotó: Nagy Gergely) A Bridge Garden május 9-én nyitott az Ossian koncertjével, és idén minden eddiginél később, október 17-én zár, amikor a hagyományoknak megfelelően a Tankcsapda búcsúztatja a szezont. A hazai mainstream színtér képviselői és a rock állócsillagai egyaránt megtalálhatóak lesznek a palettán a ByeAlextől az Elefántig, Bagossytól a Kárpátiáig. Újdonság, hogy ősszel először lép fel egy este a Road és a Lord. „Az akusztikus esteket szerette a közönség, ezeket idén is tervezzük. Emellett gondoltunk a koncertek utáni hangulatra is, így az élő fellépések végeztével a teraszon zárásig tematikus zenék szólnak majd, remélhetőleg vendégeink minél nagyobb megelégedésére” – zárta a Bridge Oktatói és Hallgatói Klub üzletvezetője. A hátralévő Bridge Garden-koncertek: · 2026.06.05. (péntek) – Mirror Glimpse · 2026.06.12. (péntek): Áron András · 2026.06.20. (szombat): P.Mobil · 2026.07.11. (szombat): Quimby · 2026.07.31. (péntek): Leander Kills · 2026.09.05. (szombat): Rudán Joe + Kalapács · 2026.09.11. (péntek): BSW és a Gang · 2026.09.12. (szombat): Kowalsky meg a Vega · 2026.09.18. (péntek): Kárpátia · 2026.09.19. (szombat): Auróra + Konflikt + Action + NFR · 2026.09.25. (péntek): Bagossy Brothers Company · 2026.09.26. (szombat): ByeAlex és a Slepp · 2026.10.03. (szombat): Road + Lord · 2026.10.09. (péntek): Fiesta Live · 2026.10.10. (szombat): Elefánt · 2026.10.17. (szombat): Tankcsapda Fotók: Adorján András

  • Fenntartható agrárium: a FAO Európai Regionális Konferenciáján adott elő a Széchenyi István Egyetem oktatója

    A Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karának oktatói is részt vettek online formában az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO Európai Regionális Konferenciáján nemrégiben. A tádzsikisztáni programon ötven tagállam képviselői között dr. Bernáth Gergely kutatóprofesszor és dr. Kiss Attila innovációs dékánhelyettes is helyet kapott, utóbbi előadást is tartott. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO nemrégiben 35. alkalommal hívta össze Európai Regionális Konferenciáját. A Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karának szakértői már a program előkészítésében is szerepet vállaltak annak érdekében, hogy az egyetemi és kutatói szféra tudományos eredményeivel hozzá tudjon járulni a fenntartható és ellenálló agrár-élelmiszer rendszerekhez kapcsolódó szakpolitikai döntések megalapozásához. A nemrég Dusanbéban, Tádzsikisztánban megrendezett FAO Európai Regionális Konferencián végül ötven tagállam képviselői, nemzetközi szervezetek, civil társadalmi szereplők, kutatási intézmények és a magánszektor képviselői vettek részt. A Széchenyi István Egyetemet dr. Kiss Attila kutatóprofesszor, az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar innovációs dékánhelyettese és dr. Bernáth Gergely kutatóprofesszora képviselték online formában. A rendezvény harmadik napján előbbi előadást is tartott „Regionális stratégiai előrejelzés és jövőbeli elemzések” címmel. A FAO 35. Európai Regionális Konferenciáján dr. Kiss Attila kutatóprofesszor, a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karának innovációs dékánhelyettese és dr. Bernáth Gergely kutatóprofesszor is részt vettek. (Fotó: Adorján András) A konferencia központi témája az agrár-élelmiszeripari rendszerek fenntartható átalakítása, a klímaváltozásra és a geopolitikai kihívásokra adott válaszok, a biodiverzitás megőrzése, a talajdegradáció megállítása, a reziliencia erősítése és a finanszírozási mechanizmusok fejlesztése volt. Dr. Kiss Attila hangsúlyozta: a háromnapos program során előtérbe került a földtulajdon-biztonság, az integrált területrendezés, a talaj-biodiverzitás és az agroökológiai megoldások jelentősége is. „A konferencia kiemelten foglalkozott a »One Health« megközelítéssel, amely az emberi, állati és környezeti egészség összekapcsolását célozza. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a határokon átterjedő állatbetegségek továbbra is komoly fenyegetést jelentenek a régióban” – jelentette ki a dékánhelyettes. Kiemelte: a meghatározó innovációs irányok között jelentős hangsúlyt kapott a mesterséges intelligencia, a távérzékelés és a regionális adatplatformok alkalmazása. Dr. Kiss Attila elmondta: a konferencia számos ajánlást fogalmazott meg a többkockázatú monitoringrendszerek fejlesztése, a genetikai diverzitás megőrzése, illetve a regionális tudásmegosztó platform létrehozásával kapcsolatosan. „A résztvevők hangsúlyozták a regionális együttműködés fontosságát, a fenntartható és inkluzív beruházások szerepét, az innováció és a digitalizáció támogatását, illetve az ellátási láncok diverzifikációjának jelentőségét” – fogalmazott. Megjegyezte: a program megerősítette az oktatás, a kutatás, az adatgyűjtés és a statisztikai rendszerek szerepét a szakpolitikai döntéshozatalban. Az eseményen emellett jóváhagyták a FAO 2026–2027 közötti regionális prioritásait, az inkluzív vidéki átalakulás és megélhetésfejlesztés, az egészséges étrendet támogató élelmiszer-környezet kialakítása, illetve a természeti erőforrás-gazdálkodás és klímaadaptáció témáit.

  • A Széchenyi István Egyetemen folytatódott az MIT Catalyst Europe orvostechnológiai programja

    A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) LinQ Catalyst módszertana alapján, a Széchenyi István Egyetem támogatásával megvalósuló, orvostechnológiai innovációkra fókuszáló szakmai rendezvénysorozat újabb állomásának adott otthont a győri intézmény Budapesti Innovációs és Képzési Központja nemrégiben. A Catalyst Europe program legújabb fázisában már kutatási terveiket készítették elő a fiatal mentoráltakból és tapasztalt mentorokból álló csapatok. A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségében megvalósuló MIT LinQ Catalyst Europe program a világ egyik legjobb egyeteme, az egyesült államokbeli MIT (Massachusetts Institute of Technology, azaz Massachusettsi Műszaki Egyetem) módszertana alapján segíti az orvostechnológiai kutatási ötletek generálását és támogatását. A kezdeményezés révén valós igényekre alapuló, jól hasznosítható egészségügyi innovációk születnek, amelyek az orvostudomány fejlődését és a társadalom jóllétét szolgálják. A program harmadik évfolyama idén januárban indult el a Széchenyi-egyetem központi campusán, ahol tizenkét mentorált és tizenkét mentor kezdett közösen dolgozni a projekteken. A munka áprilisban Luxemburgban folytatódott, nemrégiben pedig a győri intézmény Budapesti Innovációs és Képzési Központja adott helyet a kétnapos műhelymunkának, amelyen a mentoráltak továbbfejleszthették projektjeiket. Ehhez két magyar mentor is csatlakozott, köztük a Széchenyi-egyetem Egészség- és Sporttudományi Karának nemzetközi dékánhelyettese, dr. Törzsök Péter. Az MIT LinQ Catalyst Europe program legújabb állomásának a Széchenyi István Egyetem Budapesti Innovációs és Képzési Központja adott otthont. „A mostani találkozón a résztvevők különböző projekteken dolgoztak, és elkészítették kutatási tervük alapjait. Hat projektötlettel érkeztek, amelyek közül négyet választottunk ki. Így olyan témákkal foglalkozunk majd a későbbiekben, mint az autizmus, a fogyás vagy a szülés. A legfontosabb célunk most az, hogy a mentoráltaknak átadjuk azt a gondolkodásmódot, amire egy kutatási projekt felépítéséhez szükség van” – foglalta össze dr. Törzsök Péter. Elárulta, hogy miután elkészülnek a tervek, a mentorcsapat közösen értékeli őket, vizsgálva, hogy a projekt korai, érett vagy teljesen kész állapotban van-e. „Ezek alapján engedjük tovább őket a második fázisba, ami akár több évig is tarthat attól függően, hogy a csapatok miként tudják megvalósítani a kitűzött célokat” – tette hozzá. Dr. Törzsök Péter azt is kiemelte, hogy a Catalyst Europe egyediségét az interdiszciplinaritás, vagyis a tudományterületeken átívelő gondolkodás adja. „A program egyik legnagyobb előnye, hogy nagyon különböző szakmai hátterű résztvevők dolgoznak együtt – jelentette ki. – A fiatalok olyan szakemberektől tanulhatnak, akik világszerte jegyzett szabadalmakkal rendelkeznek, mentorként pedig mi magunk is sokat tanulunk az újító gondolkodású mentoráltjainktól.” Az MIT LinQ Catalyst módszertana alapján működő Catalyst Europe program évek óta a Széchenyi István Egyetem partnerségével valósul meg. A felvételen Martha Gray professzor, az MIT LinQ igazgatója és a Catalyst program vezetője az idei, januári projektindító eseményen. (Fotó: Nagy Gergely)

  • A legújabb kutatási eredményeket mutatták be a Széchenyi István Egyetemen rendezett országos sporttudományi kongresszuson

    A sport és az egészség kapcsolatát, a teljesítményoptimalizálás lehetőségeit és a mentális egészség kérdéseit állította középpontba a XXIII. Országos Sporttudományi Kongresszus, amelyet a Széchenyi István Egyetem Egészség- és Sporttudományi Kara a Magyar Sporttudományi Társasággal közösen rendezett Győrben. Az eseményen a terület neves hazai és nemzetközi szakértői mutatták be legfrissebb kutatási eredményeiket. A Széchenyi István Egyetemen napokban megrendezett XXIII. Országos Sporttudományi Kongresszus több száz szakember, kutató és oktató számára teremtett lehetőséget tudományos párbeszédre, szakmai tapasztalatcserére és új együttműködések kialakítására. Dr. Szőts Gábor, a Magyar Sporttudományi Társaság főtitkára, dr. Alföldi Zoltán, a Széchenyi István Egyetem Egészségfejlesztési és Edzéstudományi Tanszék vezetője, dr. Stephens-Sarlós Erzsébet szenzomotoros tréner, az intézmény kutatója, dr. Friedler Ferenc professzor, az egyetem rektora, tudományos elnökhelyettese, dr. Somogyi Angéla, az Egészség- és Sporttudományi Kar dékánja és dr. Tóth Miklós professzor, a Magyar Sporttudományi Társaság elnöke. (Fotó: Nagy Gergely) A konferencia megnyitóján dr. Friedler Ferenc professzor, az intézmény rektora, tudományos elnökhelyettese arra hívta fel a figyelmet, hogy a sportban elért eredmények mögött ma már összetett rendszerek működnek, amelyek hatékonysága különösen felértékelődik a gyorsan változó világban. „Az eredmény egyre kevésbé vezethető vissza egyetlen tényezőre, és ma már világosan látszik, hogy a kiemelkedő egyéni teljesítmény mögött is csapatmunka áll” – mondta. Hozzáfűzte: ez a szemlélet az egyetem egészségtechnológiai fejlesztéseiben, projektalapú képzéseiben és sportbarát környezetében is megjelenik. Dr. Somogyi Angéla, az Egészség- és Sporttudományi Kar dékánja kiemelte: a kar képzési és kutatási irányai szorosan kapcsolódnak a sporttudomány aktuális kihívásaihoz, és céljuk olyan szakemberek képzése, akik képesek a terület kihívásaira korszerű válaszokat adni. „Képzési portfóliónk stratégiai fejlesztésének egyik kulcseleme a szakedző mesterképzés, amelyet idén szeptemberben magyar és angol nyelven, tizenkét sportágban indítunk el. A széles specializációs kínálat lehetővé teszi a sportágspecifikus tudás és készségek fejlesztését, igazodva a hazai sportélet és a munkaerőpiac változó igényeihez. Emellett szeptembertől sportmentáltréner mesterszakot is indítunk, reagálva a sportolók mentális felkészítésének egyre növekvő jelentőségére. Tovább erősíti kínálatunkat az egészségpszichológia, valamint a sporttáplálkozási irányvonallal működő táplálkozástudományi mesterszak is” – sorolta. A sporttudományi szakemberek a Széchenyi István Egyetemen vitatták meg a terület aktuális kérdéseit. (Fotó: Adorján András) Dr. Tóth Miklós professzor, a Magyar Sporttudományi Társaság elnöke köszönetet mondott a házigazda Széchenyi-egyetemnek azért a partnerségért, amely lehetővé tette a program magas színvonalú megrendezését. Megemlékezett arról, hogy szervezetük az idén harmincéves, valamint kifejtette, hogy a kongresszus három napja a tudományág aktuális kérdéseinek áttekintésére, illetve a résztvevők közötti új szakmai kapcsolatok kialakítására is teret biztosít. A megnyitót követő plenáris ülés kiemelt témája a NIRSport2 agyi képalkotó eszköz volt, amely a jövőbemutató idegtudományi kutatásokat szolgálja a Széchenyi István Egyetemen. Az intézmény kutatója, a csecsemőkori reflexek leépítésével foglalkozó szenzomotoros tréner, dr. Stephens-Sarlós Erzsébet előadásában ismertette, miként használható a technológia az agykérgi működés vizsgálatától egészen a teljesítmény optimalizálásáig. A Széchenyi István Egyetem idegtudományi kutatásait támogatja NIRSport2 agyi képalkotó eszköz. (Fotó: Nagy Gergely) A kongresszust megelőző prekonferencia a sportpszichológia, valamint a mentális jóllét témáira fókuszált. A rendezvény nemzetközi jellegét erősítette António Ferraz részvétele, aki a lisszaboni Sporting klub sportszervezési központjának szakembereként érkezett Győrbe, s bemutatta, miként lehet a fiziológiai érzékelési mutatók összehangolt elemzésével fejleszteni a csapatsportok teljesítményét. Ezenkívül a résztvevők többek között arról hallhattak, hogy miként működhet a rendszeres mozgás antidepresszánsként: Szeifert Noémi Mónika klinikai szakpszichológus, a Semmelweis Egyetem Sportorvostan Tanszékének munkatársa, valamint dr. Gonda Xénia, az intézmény Klinikai Pszichológiai Tanszékének vezetője a testmozgás mentális egészségre gyakorolt hatásait és tudományos hátterét ismertette. A Széchenyi-egyetem két sportpszichológus-docense, dr. Boda-Ujlaki Judit és Lénárt Ágota a sportolók mentális egészségét támogató nemzetközi ajánlásokról, illetve a fiatalok internethasználatának versenysportra gyakorolt hatásairól beszélt. Dr. Alföldi Zoltán, az Egészségfejlesztési és Edzéstudományi Tanszék vezetője a női kosárlabda-válogatott világbajnoki selejtezőre történő sikeres felkészítésének sportpszichológiai hátterét mutatta be. Mint ismeretes, a csapat 28 év után – a Széchenyi-egyetem több hallgatójával a soraiban – kivívta a világbajnoki szereplést. Szeifert Noémi Mónika klinikai szakpszichológus, a Semmelweis Egyetem Sportorvostan Tanszékének munkatársa a testmozgás mentális egészségre gyakorolt hatásairól értekezett. (Fotó: Adorján András) A kongresszus szekcióülései a sporttudomány rendkívül széles spektrumát ölelték fel: szó esett a gyermek- és sportolóvédelemről, a sportpedagógiáról, a társadalmi kérdésekről, az aktív életmódról és a rekreációról is. A kutatók ugyancsak foglalkoztak többek között a fizikai aktivitás és a mentális állapot kapcsolatával, az okostelefon-használat egyensúlyozó képességre gyakorolt hatásaival, a sportban megjelenő diszkrimináció kérdéseivel, valamint a mesterséges intelligencia által kezelt sportolói adatok jogi védelmével.

  • Kanadai versenyt nyert és a szakmák világbajnokságára készül a Széchenyi István Egyetem oktatójának mentoráltja

    A Széchenyi István Egyetem oktatója, Őri Péter 2018 óta készíti fel a magyar autószerelő-versenyzőket a szakmák Európa-bajnokságára (EuroSkills) és világbajnokságára (WorldSkills). Idei mentoráltja, Albrecht Martin a közelmúltban nemzetközi erőpróbán vett részt Kanadában, ahol a teljes mezőnyt maga mögé utasította. Teljesítménye jó előjel a szeptemberi sanghaji világverseny előtt. 2018-ban Magyarország rendezte meg a szakmák Európa-bajnokságának számító EuroSkillst, amelynek programja akkor jelentősen bővült, többek között az autószerelő kategóriával. Őri Péter, a Széchenyi István Egyetem Járműfenntartás és Diagnosztika Tanszékének oktatója már egy évvel korábban, az Abu-Dzabi-i WorldSkillsen is jelen volt megfigyelőként, a következő évtől azonban már ő készíti fel a magyar indulókat, a rendezvényeken pedig szakértőként tagja a zsűrinek. Versenyzői az elmúlt években szép sikereket értek el, ahogy idei mentoráltja is jelentős eredménnyel büszkélkedhet. A közelmúltban Kanadában rendeztek nemzetközi autószerelő megmérettetést, amelyen a magyar fiatal is részt vett. Albrecht Martin, a Győri SZC Lukács Sándor Járműipari és Gépészeti Technikum diákja – akinek nyelvi felkészítését a Széchenyi-egyetem segíti – a házigazda ország mellett az Egyesült Államok, Németország, Marokkó és Spanyolország fiataljaival mérhette össze tudását, és a válogatott mezőnyben végül a legjobbnak bizonyult. A kanadai versenyen első helyezett Albrecht Martin és felkészítője, Őri Péter, a Széchenyi István Egyetem oktatója. „A háromnapos versenyre Edmontonban került sor. A lebonyolítás a WorldSkills szabályai szerint zajlott, pontozórendszere és a feladatok is a szeptemberi sanghaji világeseményt szimulálták. Bár az elsődleges célunk a tanulás volt, ennél sokkal többet sikerült elérni, hiszen Martin a maximális száz pontból 78-at megszerezve az első helyen végzett” – mondta el Őri Péter. Hozzátette, a felkészítésben korábbi versenyzői – Ölbei Zsolt, Tánczos Bence és Nagy László – is közreműködtek. A győri szakember köszönetet mondott Nathan Banke kanadai szakértőnek a meghívásért, valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának a támogatásért. „Kitűnő erőpróbán vagyunk túl, a megszerzett tapasztalatokat is felhasználva készülünk tovább a WorldSkillsre” – hangsúlyozta. Megjegyezte, a versenysorozaton való részvétel kiemelkedő lehetőség a fiataloknak, hiszen az elméleti ismeretek mellett olyan gyakorlati tudás birtokába kerülnek, ami hatalmas versenyelőnyt jelenthet számukra a munkaerőpiacon. „Hasznos az egyetem számára is, hiszen új szemléletmódokat, nemzetközi jógyakorlatokat, innovációkat ismerünk meg, amelyeket vissza tudunk forgatni az oktatásba és a tehetséggondozásba” – húzta alá. A kanadai felkészülési verseny a szakmák világbajnokságának számító WorldSkills szabályrendszere szerint zajlott. A felvételen Albrecht Martin feladatmegoldás közben látható.

  • A Bajnokok Ligája döntőjében a Széchenyi István Egyetem közreműködésével fejlesztett rendszer segíti a hallássérült labdaszedőket

    Történelmi pillanat részese lesz a világ futballközönsége a szombati, budapesti UEFA Bajnokok Ligája-döntőn: a Paris SG–Arsenal mérkőzésen hallássérült fiatalok látják el a labdaszedői feladatokat. Az Ezüstcipő Focisuli Alapítvány növendékeinek munkáját a győri Széchenyi István Egyetem kutatóival közösen továbbfejlesztett „Look At Me” jelzőrendszer segíti. A világ egyik legnagyobb sporteseményének számító UEFA Bajnokok Ligája döntőjének különlegessége lesz, hogy az Ezüstcipő Focisuli Alapítvány hallássérült gyermekei teljesítenek szolgálatot labdaszedőként a budapesti Puskás Arénában. Egy technológiai újdonságra is szükség volt ahhoz, hogy megkapják ezt a lehetőséget: munkájukat egy speciális kommunikációs rendszer támogatja, amely lehetővé teszi a gyors, pontos és biztonságos feladatellátást a mérkőzés teljes időtartama alatt. A „Look At Me” fantázianevű alkalmazás ötletét ifj. Fekete László, az Ezüstcipő Focisuli Alapítvány alapítója dolgozta ki, s az OX-IT Kft.-vel közös megoldás továbbfejlesztésében a Széchenyi István Egyetem működött közre. A fiatalok által használt jelnyelv a hatvanezres tömeg hangorkánja közepette is kitűnően alkalmazható. Ha az operátornak közlendője van akár egy, akár az összes labdaszedő felé, egy telefonos applikáción keresztül jelzést küld, amire a címzett(ek) figyelmét a rajtuk lévő rezgő karperec hívja fel. A megoldás gyors és hatékony kommunikációt tesz lehetővé, és jelentősen megkönnyíti a hallássérült labdaszedők feladatellátását. A hallássérült labdaszedőkkel való kommunikációt segíti a rajtuk lévő karperec. (Fotó: Ezüstcipő Focisuli Alapítvány) Ifjabb Fekete László kilenc évvel ezelőtt alapította a hallássérült gyerekekkel foglalkozó focisulit édesapja, a 21-szeres válogatott Fekete László tanácsára. „Már az első edzéseken kiderült, hogy amikor nem vagyok a sportolók látóterében, nem is tudok velük kommunikálni. Ezért kezdtem el gondolkodni, miként tudok nekik játék közben is tanácsokat, instrukciókat adni. Így született a jelzőrendszer ötlete, aminek az OX-IT Kft-vel készített első verzióját, az eszközöket és az applikációt is a Széchenyi István Egyetemmel fejlesztettük tovább. Ahhoz, hogy az UEFA elfogadja a rádiókommunikációs megoldásunkat, szabványos zavarkibocsátási mérésre és annak részletes angol nyelvű dokumentációjára is szükség volt, amit ugyancsak a győri intézmény készített el” – fogalmazott a focisuli elnöke. Hozzátette, a rendszer így bekerült az UEFA Bajnokok Ligája-döntőjének hivatalos „Ball Management” kézikönyvébe is, amely külön kitér a hallássérült labdaszedők számára készült megoldásra. „Örömmel járultunk hozzá tudásunkkal és innovációs képességünkkel az ötlet sikeréhez. Büszkék vagyunk rá, hogy a kezdeményezés mellé állhattunk, annak pedig különösen örülünk, hogy a fejlesztés segítségével a gyerekek a világ egyik legjelentősebb sporteseményén vállalhatnak szerepet, és az egész világnak megmutathatják, hogy a modern technológia az esélyegyenlőséghez is nagymértékben hozzá tud járulni. A terveink szerint folytatjuk a közös munkát, hogy a rendszer minél több fiatalnak adjon hasonló lehetőséget” – fogalmazott dr. Drotár István, a Széchenyi-egyetem Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központjának vezetője. A focisuli célja, hogy megmutassa, a hallássérültek is képesek bármilyen feladat elvégzésére a zöld gyepen és azon kívül is. Ezt többek között már a márciusi Magyarország–Görögország barátságos mérkőzésen is bizonyították labdaszedőként. A BL-döntőt megelőző, a budapesti Hősök terén megrendezendő Champions Festivalon szintén ők segédkeznek, méghozzá a Széchenyi István Egyetem logójával ellátott mezben. A rendszert telefonos applikáció és rezgő karperecek alkotják. (Fotó: Ezüstcipő Focisuli Alapítvány)

  • Sikeres győri jogászképzés: rangos megmérettetésen szerzett második helyet a Széchenyi István Egyetem hallgatója

    A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának hallgatója, Dákai Ferenc a második helyen végzett az I. Nemzetközi Jogi Vándorkupán. A rangos megmérettetésen az ország több egyetemének hallgatói összetett nemzetközi közjogi kérdésekben és esettanulmányok megoldásában mérték össze tudásukat. Az I. Nemzetközi Jogi Vándorkupa döntőjének az ELTE Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Kutatóintézete adott otthont a közelmúltban. A verseny két fordulóból állt: a szóbeli döntőt egy írásbeli megmérettetés előzte meg, amelynek során a résztvevőknek összetett nemzetközi eseteket kellett elemezniük és értékelniük. Az első fordulóban a versenyzők többek között egy nemzetközi szerződés felmondásának jogszerűségét, a nem állami szereplők cselekményeiért fennálló állami felelősséget, a diplomáciai vitarendezés különböző lehetőségeit, valamint a fegyveres erőszakkal való fenyegetés kérdéskörét vizsgálták. A továbbjutók ezt követően egy újabb eset feldolgozására készültek fel, amely a humanitárius jog, a menekültjog, az államiság és a környezetvédelem területét érintette. A Széchenyi István Egyetemet a döntőben Dákai Ferenc képviselte, aki a két forduló összesített eredménye alapján a második helyet szerezte meg. A hallgató szerint a rendezvény nemcsak szakmai kihívást jelentett, hanem értékes kapcsolatépítési lehetőséget is biztosított. Dákai Ferenc, a Széchenyi István Egyetem második helyezett hallgatója és dr. Preisinger Nikoletta, az intézmény doktorandusza, aki a zsűrizésben vállalt feladatot. „A verseny könnyed és barátságos hangulatban telt, számomra öröm volt más karok hallgatóit megismerni és ilyen erős mezőnyben megmérettetni magam. Az elért eredményen túl külön megtisztelő, hogy a diplomám megszerzéséhez közeledve több kolléga is felajánlotta szakmai segítségét és támogatását a jövőmet illetően” – fogalmazott Dákai Ferenc, aki ezzel újabb jelentős sikert ért el a nemzetközi közjog területén. Tavaly első helyezést szerzett az Országos Nemzetközi Jogi Jogesetmegoldó Versenyen, idén áprilisban pedig csapatával a hatodik helyen végzett a Manfred Lachs világűrjogi perbeszédverseny európai fordulójában. A hallgató felkészítését az I. Nemzetközi Jogi Vándorkupára dr. Sulyok Gábor professzor, valamint dr. Ganczer Mónika és dr. Kecskés Gábor egyetemi docensek végezték. A versenyen a Széchenyi István Egyetem képviseletében dr. Preisinger Nikoletta doktoranduszhallgató zsűritagként működött közre.

  • Fenntarthatóság a felsőoktatásban: a Magyar ENSZ Társasággal közös programnak adott otthont a Széchenyi István Egyetem

    A Magyar ENSZ Társaság, az UNESCO Magyar Bizottsága és a Széchenyi István Egyetem Fenntarthatósági Kompetenciaközpontja közösen szervezte meg nemrég az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) értékeire fókuszáló, Majlis elnevezésű előadás-sorozat legújabb részét. A Győri Innovációs Parkban megtartott program középpontjában a felsőoktatás fenntarthatósága állt: a témát elismert szakértők járták körbe az intézmény magyar és nemzetközi hallgatói előtt. A Magyar ENSZ Társaság által szervezett „Majlis” előadás-sorozat egy szakmai és közéleti esemény, amely az ENSZ értékeire, a nemzetközi biztonságpolitikára, az emberi jogokra és a globális folyamatokra fókuszál. Célja, hogy szakértők és diplomaták bevonásával vizsgálja az aktuális kihívások hátterét. A program legújabb állomásának a Széchenyi István Egyetem Győri Innovációs Parkja adott otthont, a „Fenntarthatóság a 21. századi felsőoktatásban” című rendezvényt ugyanis az intézmény Fenntarthatósági Kompetenciaközpontja és az UNESCO Magyar Bizottsága szervezte meg a társasággal közösen. Az ENSZ kötelékében a „Majlis” (arabul „ülőhely” vagy „tanács”) a nyílt párbeszéd olyan hivatalos kerete, amelynek célja az együttműködés előmozdítása és a globális problémák megoldása. A formátum lényege, hogy a közösség tagjai eszmecserét folytassanak, vitás kérdéseket rendezzenek és konszenzust alakítsanak ki. A győri esemény moderátora Brimo Widad, a Magyar ENSZ Társaság titkára volt. A panel egyik előadója Bogyay Katalin nagykövet, Magyarország 15. állandó ENSZ-képviselője, az UNESCO Közgyűlés 36. ülésszakának elnöke, a Magyar ENSZ Társaság és az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság elnöke volt, aki nemrégiben vehette át a Széchenyi István Egyetem tiszteletbeli doktori címét. A hazai diplomácia emblematikus alakjával együtt dr. Lukács Eszter, az egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese, az intézmény Fenntarthatósági Kompetenciaközpontjának vezetője, a Magyar ENSZ Társaság elnökségi tagja tartott prezentációt. A Magyar ENSZ Társaság és a Széchenyi István Egyetem programján dr. Lukács Eszter (első sor balról az első) és Bogyay Katalin (középen) osztotta meg fenntarthatósággal kapcsolatos gondolatait a közönséggel. (Fotó: Dudás Máté) Bogyay Katalin előadásában hangsúlyozta: az ENSZ működésében a fenntarthatóság kulcsfogalom, amelyhez célokat, iránymutatást is társítanak. „Évekkel ezelőtt 193 ország együtt tűzte ki a fenntartható fejlődési célokat, közös alapot teremtve egy jobb jövőnek” – jelentette ki, kitérve azokra a célokra, amelyek a Széchenyi-egyetem stratégiáját is meghatározzák. Megjegyezte: a fenntarthatóság nemcsak a környezet, hanem a társadalom, a gazdaság és a közösségek szempontjából is meghatározó téma. Bogyay Katalin beszélt az UNESCO, vagyis az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének működéséről is, visszatekintve az ott eltöltött évekre. Hangsúlyozta: a fenntartható fejlődés a kultúrában, és így az oktatásban is ugyanúgy stratégiai jelentőségű. „Az olyan kihívások, mint például a klímaváltozás szisztematikus, összefogáson alapuló választ igényelnek, amelyek túlnyúlnak az egyes tudományágak határain, és elengedhetetlenné teszik az intézmények szerepvállalását” – fogalmazott. Kifejtette, hogy a felsőoktatásnak nem csupán képzési feladatai vannak, a fenntarthatósági célokat ugyanis az elmélet mellett a gyakorlatban is meg kell valósítani, kutatás-fejlesztési projektekbe és közösségi programokba kell integrálni. Dr. Lukács Eszter ugyancsak az egyetemek szerepét hangsúlyozta a fenntartható fejlődési célok elérésében, s előadásában a Széchenyi-egyetem törekvéseit mutatta be. Elmondta: az intézmény Alkalmazott Fenntarthatóság Tanszéke mellett Fenntarthatósági Kompetenciaközpontja azon dolgozik, hogy összefogja és évről évre fejlessze az egyetem fenntarthatósági stratégiáját. „Ez a központ készíti intézményünk fenntarthatósági jelentését, elemzi a tantárgyak és a kutatások fenntarthatósági tartalmát, rögzíti az összes fenntarthatósághoz kapcsolódó eseményt, valamint pályázati tevékenységet is végez” – részletezte. Rámutatott: Magyarországon a 64 felsőoktatási intézményből 12-nek van fenntarthatósági stratégiája, ugyanakkor az egyetemek fenntarthatósági gyakorlatai a globális minősítő szervezetek ezirányú rangsorai révén is mérhetőek. „A Quacquarelli Symonds fenntarthatósági rangsora inkább a gazdasági életben is ismert ESG-szempontrendszer szerint mér, a Times Higher Education hasonló, Impact Rankings elnevezésű listája pedig az ENSZ normarendszere szerint értékel. A Fenntarthatósági Kompetenciaközpontban elemeztük, hogy melyek azok a magyar egyetemek, amelyek mindhárom szempontnak megfelelnek – tehát van fenntarthatósági stratégiájuk, és mindkét rangsoron szerepelnek. Hat ilyen intézményt találtunk, ezek közül az egyik a Széchenyi István Egyetem” – jelentette ki, alátámasztva, hogy az oktatás hozzájárulása a fenntarthatósághoz jól mérhető, kézzel fogható érték. A programra az intézmény számos magyar és nemzetközi hallgatója is kíváncsi volt, akik kérdezhettek is az előadóktól. Az intézmény egyik szíriai doktorandusza arra volt kíváncsi, hogy a mesterséges intelligencia milyen szerepet játszhat a fenntarthatósági törekvésekben. Bogyay Katalin szerint a technológia megkerülhetetlen, ugyanakkor oda kell figyelni az emberi irányítás elsődlegességére, amellyel etikusan használható. Egy másik, Iránból érkezett PhD-hallgató a fenntarthatósági tervek időbelisége után érdeklődött, különös tekintettel a hosszú távú stratégiára. Bogyay Katalin válaszában hangsúlyozta: a fenntartható fejlődési célok nem kőbe vésett, változtathatatlan tervek, sokkal inkább irányok, amelyekbe idővel be lehet építeni az eltelt évek tapasztalatait. Kiemelte: az ENSZ már most dolgozik a következő stratégián, szem előtt tartva a tagországok, a közösségek és az egyének jóllétét.

  • Demo Day: hallgatói startupötletek versenyeztek a Széchenyi István Egyetemen

    Innovatív hallgatói projektek mutatkoztak be a Széchenyi István Egyetem Hungarian Startup University Program (HSUP) Demo Day elnevezésű rendezvényén a napokban, az intézmény Győri Innovációs Parkjában. Az eseményen tíz csapat prezentálta fejlesztését, a legjobb ötletek között pedig egészségügyi és fenntarthatósági témájú megoldások is szerepeltek. A Széchenyi István Egyetem a vállalkozói és innovációs szemlélet erősítését nemcsak ipari együttműködéseken keresztül támogatja, hanem igyekszik gyakorlati lehetőségeket is biztosítani hallgatói, oktatói és kutatói számára az ötlettől a megvalósításig vezető úton. E törekvések egyik fontos eleme a Hungarian Startup University Program (HSUP), melyben az intézmény a kezdetektől részt vesz: 2021 óta több mint 2300 hallgató kapcsolódott be az e-learning-alapú, két féléves kurzusba. A fiataloknak ez idő alatt egy üzleti vállalkozás modelljét kell megtervezniük, amelyből akár valódi startup is indulhat. Ennek révén mára mintegy 800-an dolgoznak saját startupötletük fejlesztésén. Az idei kurzust lezáró Demo Day elnevezésű rendezvényen a hallgatók projektcsapatokban, angolul prezentálták ötleteiket, amire öt-öt perc állt rendelkezésükre. A pitcheket olyan szakemberek értékelték, akik különböző nézőpontokból, mégis közös innovációs szemlélettel támogatták a fiatalokat. A zsűri tagja volt dr. Rámháp Szabolcs, az egyetem docense és HSUP intézményi koordinátora, Szüle Bálint, az Uni Inno Zrt. stratégiai és partnerségi vezetője, valamint dr. Szabó-Szentgróti Gábor, az egyetem docense, a vezetés- és szervezéstudomány, illetve a munkahelyi jóllét (workplace wellbeing) kutatója. A résztvevők nemcsak értékelést, hanem hasznos, továbblépést segítő visszajelzéseket is kaptak projektjeikhez. „A rendezvény célja az is, hogy a bírálók visszajelzései segítsék a fiatalokat az országos megmérettetésre való felkészülésben, amelyre többlépcsős kiválasztási folyamat után juthatnak be a legjobb projektek. Emellett az idei évtől hallgatói innovációs ösztöndíjprogramot is indítottunk, amelyre a nyertesek is pályázhatnak” – mondta el dr. Rámháp Szabolcs docens, a HSUP intézményi koordinátora. Dr. Rámháp Szabolcs, a Széchenyi István Egyetem docense, a HSUP intézményi koordinátora köszöntötte a Demo Day résztvevőit. (Fotó: Dudás Máté) A zsűri döntése alapján az első helyet az Anti-Roll MedCap csapata szerezte meg, melynek tagjai Egyházy Gergő és Zsíros Martin. Projektjük egy olyan laboratóriumi mintavételi kupak, amely speciális kialakításával megakadályozza a mintacsövek elgurulását és így törését, ezáltal csökkentve a vizsgálatok megismétlésének szükségességét. A fejlesztés elsősorban kórházak és magánlaborok számára kínálhat gyakorlati megoldást, a csapat pedig hosszabb távon nemzetközi piacban és ipari licencelési lehetőségekben gondolkodik. Az első helyezett Anti-Roll MedCap csapat tagjai, Egyházy Gergő és Zsíros Martin. (Fotó: Dudás Máté) A második helyezett a Med Band lett Pellérdi Petra és Szabó Zsombor részvételével. Fejlesztésük egy intelligens gyógyszeradagoló és csuklópántrendszer, amely az időskori gyógyszerszedés támogatását és az elfelejtett vagy helytelen gyógyszerbevétel kockázatának csökkentését célozza. A harmadik helyet a Darázs Vivien, Molnár Péter és Lukács Petra alkotta BorrowFit érte el. Projektjük egy közösségi alapú ruhabérlési platform koncepciójára épül, amely a fenntartható divatot és a ruhadarabok hosszabb életciklusát segítené digitális piactér alkalmazásával. Az eseményt a Széchenyi István Egyetem Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központja szervezte, amely évente számos programmal várja az érdeklődő hallgatókat innovatív ötleteik kibontakoztatására és megvalósítására, így a következő szemeszterben is. További információk, valamint a központ közelgő programjai elérhetők közösségi felületein: Facebook-, Instagram-, illetve weboldalán.

Keresés

bottom of page