A Széchenyi István Egyetem rangját jelzi, hogy az intézmény volt a házigazdája a legrangosabb kulturális nyelvészeti konferenciának, amelyen Kínától Ausztrálián át az Egyesült Államokig számos professzor, kutató vett részt.
Több mint kétéves intenzív szervezőmunka eredményeként rendezte meg a Széchenyi István Egyetem III. Nemzetközi Kulturális Nyelvészeti Konferenciát (The Third Cultural Linguistics International Conference) június 16. és 18. között, online formában Az eseményre 87 előadással közel több mint száz előadó, valamint további 40 regisztrált érdeklődő jelentkezett be 28 országból, öt kontinensről.
A konferenciasorozatban a győri egyetem a híres pratói Monash Egyetem és a németországi Koblenz-Landau Egyetem után szervezte meg a rangos fórumot, amely magyarországi viszonylatban is különleges volumenű rendezvénynek számít.
A konferencia szakmai nívóját 14 nemzetközi hírű kutató tudományos testülete biztosítja, amelynek olyan professzorok a tagjai, mint például Roslyn M. Frank (University of Iowa), Ian Malcolm (Edith Cowan University), William Foley (University of Sydney), Gary B. Palmer (University of Nevada) és Andreas Mulsoff (University of East Anglia).
A programot két világhírű magyar tudós nyitotta meg és zárta le: Kövecses Zoltán, a metaforakutatás egyik legelismertebb alakja, valamint Pléh Csaba akadémikus, a kognitív pszichológia professzora. A további plenáris előadásokat Helen Meng, a Chinese University of Hongkong professzora, valamint Barbara Lewandowska-Tomaszczik professzor (State University of Applied Sciences in Konin) és Hans Georg Wolf, a Potsdami Egyetem professzora, Bölcsészettudományi Karának dékánja tartotta. A konferencián a tudományterület számos neves kutatója részt vett, így Ning Yu (The Pennsylvania State University), Yo Matsumoto (National Institute for Japanese Language and Linguistics), Iwonak Kraska-Szlenk (University of Warsaw), Xu Wen (Southwest University, Csungking) vagy Mario Brdar (University of Osijek).
A kulturális nyelvészet olyan korszerű interdiszciplináris tudományterület, amely a nyelv, a gondolkodás (konceptualizáció = megismerés) és a kultúra közötti összefüggést vizsgálja, így nyelvészek, kulturális antropológusok, szociológusok, pszichológusok, néprajztudósok számára ad komplex eszközrendszert a nyelvi kommunikáció vizsgálatával az egyes kulturális közösségeket jellemző világnézetek feltárására. A konferencia számos korszerű témát érintett, például a koronavírus-járványról, a mentális betegségekről, társadalmi témákról, identitásról, digitális világról való diskurzust, vagy például az érzelemkifejezés, a morál, a humor, az udvariasság kultúránként eltérő módjait. Több szekció foglalkozott az egyes népek folklórszövegeinek, szólásainak, szimbólumainak feltárásával, amelyek világnézeti-vallási alapokra vezethetők vissza. Az előadások megmutatták, a kulturális nyelvészet kutatási eredményei jól hasznosíthatók a nyelvoktatásban, a fordítástudományban, a néprajzban, az irodalomértelmezésben és nem utolsó sorban a társadalmi-politikai folyamatok megértésében.
A konferencián számos könyvsorozat és folyóirat mutatkozott be, publikációs segítséget, tanácsokat is nyújtva a résztvevőknek. A rendezvény kiemelt eseménye a Farzad Sharifianra, a melbourne-i Monash Egyetem professzorára, a tudományterület „atyjára” való emlékezés volt, aki 2020 májusában váratlanul, fiatalon elhunyt. A kerekasztal-beszélgetésen öt hozzá közel álló személy osztotta meg személyes élményeit négy helyszínről bekapcsolódva: Melbourne-ből, Tuniszból, Budapestről és Pennsylvaniából, amely 14 órás eltérést jelentett az időzónákban Melbourne és Pennsylvania viszonylatában. A konferencia záróeseményén prezentációik alapján három PhD-hallgató (egy-egy német, magyar és tajvani) részesült Farzad Sharifian PhD hallgatói díjban (Farzad Sharifian PhD Student Award. A konferencia jó hangulatát jellemzi, hogy az eseményt megelőzően meghirdetett technikai próbák társasági-ismerkedési eseményekké alakultak, amelyeken akár kétórás beszélgetésekbe kapcsolódtak be a résztvevők.
A konferencia tudományos testületének ezúttal a Széchenyi István Egyetem két professzora, dr. Komlósi László Imre és Ablonczyné dr. Mihályka Lívia is tagja volt, a programban pedig az Apáczai Csere János Kar több oktatója előadást tartott, plenáriselőadás-felvezetést és/vagy szekcióvezetést vállalt. A szervezőbizottságba összesen tíz oktató kapcsolódott be a karról.
A konferencia-előadások alapján válogatott tanulmányokból a Cognitive Linguistic Studies folyóiratban speciális tematikus kiadvány, a Springer Singapore nemzetközi tudományos kiadónál pedig Scopus-indexált szerkesztett kötet fog megjelenni, amely a Széchenyi-egyetemről érkező előadók számára is kiemelt színvonalú publikációs lehetőséget nyújt.
A konferencia következő, 2023-ban esedékes rendezvényének a csungkingi Southwest University (Kína) lesz a házigazdája Xu Wen professzor, a College of International Studies dékánjának vezetésével.
Dr. Baranyiné dr. Kóczy Judit, az Apáczai Csere János Kar dékánhelyettese