top of page

Valós ipari tapasztalatot adott és közösséget teremtett a Széchenyi István Egyetem konferenciája

  • Szerző képe: Horváth Márton
    Horváth Márton
  • 15 perccel ezelőtt
  • 4 perc olvasás

Vegyél különböző egyetemekről érkező hallgatókat, sorsold őket vegyes csapatokba, adj megoldást három nap alatt egy ipari vállalat által adott feladatra és prezentáld azt oktatókból álló zsűri előtt – erről szólt a Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája a Széchenyi István Egyetemen. A rendezvény azonban mindig jóval több puszta versenynél: összeköti a nyugat-dunántúli régió cégeit a hallgatókkal, betekintést enged tényleges projektekbe és mindeközben valódi közösséget kovácsol.

 

A vállalkozások részéről óriási az igény arra, hogy bevonják aktuális projektjeikbe a hallgatókat, akik örömmel csatlakoznak, ha valós ipari feladatokból szerezhetnek tapasztalatokat – ebből a felismerésből jött létre évekkel ezelőtt a Széchenyi István Egyetemen a Gépészeti Szakterületek Nemzetközi Hallgatói Konferenciája (GSZNHK), melynek keretében a résztvevőknek véletlenszerűen válogatott csapatokban kell megoldaniuk egy komplex műszaki problémát, mindössze néhány nap alatt.

 

A rendezvény koncepciója egyre fontosabbá válik a 21. században: mérnöki hallgatói verseny keretein belül nyújt gyakorlatorientált képzést úgy, hogy a feladatokat adó vállalkozások hasznos megoldásokkal, és ami még fontosabb, tehetséges hallgatókkal gyarapodhatnak.

„A konferencián részt vevő cégek saját szemükkel, feladatmegoldás közben mérhetik fel, milyen tudással rendelkeznek a hallgatók, így képet kaphatnak a mérnöki utánpótlásról. Előfordul, hogy gyakornoki pozíciót vagy akár főállást is felkínálnak a nekik” 

– jegyezte meg Légrádi Márton, az esemény főkoordinátora. „A vállalatoknak az is fontos, hogy használható megoldást kapnak a problémájukra, amit később sokan be is építenek a folyamataikba” – tette hozzá.

„Egyedülálló lehetőség, hogy a hallgatók tesztelhetik tudásukat valós ipari projektekben” – fogalmazott köszöntőjében dr. Dogossy Gábor professzor, az Audi Hungaria Járműmérnöki Kar dékánja. (Fotó: Dudás Máté)
„Egyedülálló lehetőség, hogy a hallgatók tesztelhetik tudásukat valós ipari projektekben” – fogalmazott köszöntőjében dr. Dogossy Gábor professzor, az Audi Hungaria Járműmérnöki Kar dékánja. (Fotó: Dudás Máté)

Az idei évben tíz cég csatlakozott feladatadó szponzorként a rendezvényhez. A konferencián ismét részt vett a Dana Hungary Kft., az Eaton Manufacturing Hungary Kft., a Jankovits Engineering Kft., a KNISS Kft., a Motherson Hungary, a Rába Járműipari Holding Nyrt és a Schäffler Savaria Kft., hozzájuk csatlakozott első alkalommal a Robert Bosch Kft. és a Sága Foods Zrt., valamint nagy visszatérőként, hosszabb kihagyás után, az Audi Hungaria Zrt.

 

Összesen 12 csapat alakult a részt vevő 73 hallgatóból, akik a házigazda Széchenyi-egyetem mellett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről, a Debreceni Egyetemről, a Miskolci Egyetemről, a kecskeméti Neumann János Egyetemről, a Nyíregyházi Egyetemről és az Óbudai Egyetemről érkeztek, kiegészülve három határon túli intézmény – a Kolozsvári Műszaki Egyetem, a pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetem, valamint a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola – fiataljaival.

A feladatokat úgy határozták meg a cégek, hogy kellő kihívást nyújtsanak a hallgatóknak, mégis teljesíthetők maradjanak. Előfordult olyan, amelyben teljesen új terméket (vagy gépet) kellett tervezniük a hallgatóknak, és olyan is, amiben egy jelenlegi folyamat automatizálása vagy optimalizálása volt a cél.

Utóbbira példa az Audi Hungaria Zrt., amely egy létező folyamat tökéletesítését kérte a hallgatóktól: a hengerfejek összeszerelésekor a perselyeket és csapokat folyékony nitrogénnel hűtve ütik be az eszközbe, ez azonban időigényes és költséges folyamat. Olyan alternatív megoldást keresett a cég, amelyben hűtés nélkül is végrehajtható ugyanez a művelet, amely rövidebb ciklusidőt és alacsonyabb ráfordítást eredményezne.

A hallgatók megfeszített tempóban dolgoztak feladatuk megoldásán. (Fotók: Dudás Máté, Korinek Bettina) 

A konferencia ugyanakkor legalább annyira szól a közösségépítésről, mint az egyéni szakmai fejlődésről.

Nincs más olyan hallgatói rendezvény az országban, ahol találkozhatnának a Kárpát-medence magyarajkú gépészmérnök, mechatronikus és járműmérnök hallgatói, így a győriek kezdeményezése óriási űrt tölt be. A fiatalok vegyes csapatokban dolgozhatnak, miközben megismerhetik egymás képzését, szokásait.

Az autóstalálkozó és -kiállítás a város népszerű családi programjává és országos hírű hobbiautós eseménnyé nőtte ki magát, amely idén háromezernél is több látogatót vonzott. (Fotók: Adorján András, Dudás Máté, Korinek Bettina, Nagy Gergely)

A bogrács a közösségépítés fontos állomása volt. (Fotók: Korinek Bettina)


„A GSZNHK óriási előnye, hogy a szervezők úgy ötvözték a feladatmegoldást és a közösségépítést, hogy az ideális elegyet képez a kettő között”

– hangsúlyozta a Kolozsvári Műszaki Egyetemről érkező Bulzán István, akihez csatlakozott a pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetemen tanuló Csánó Norbert is: „A szakunkon tizennégyből heten magyarok vagyunk, mind eljöttünk a konferenciára. Sajnálom, hogy csak most, végzősként jutottam el, de ugyanakkor örülök, hogy részese lehettem. Kitágította a szakmai horizontom és közben nagyon sok kollégát ismerhettem meg” – mondta.

 

Sajben Cintia, a Debreceni Egyetem gépészmérnök szakos hallgatója szerint olyan referenciákat kapott a közös munka során, amelyekből profitál a jövőben. „Kiderült, mennyiféle kompetencia létezik a szakmánkban, így nekem is kedvem lett ezekbe beleásnom magam” – árulta el. „Szerintem az jöjjön el erre a konferenciára, aki szeret gondolkodni és megoldásorientált” – fűzte hozzá a Miskolcon tanuló István Miklós. „A csapatot a prezentálásban segítettem elsősorban, ami rendkívül fontos, hiszen a projektet nem elég befejezni, el is kell adni” – húzta alá.

„Sok hasonlóság van a sport és a csapatmunka között. Itt is döntéseket kell hoznom, kezelnem kell a stresszt, és amikor a szükség úgy hozza, át kell lépjem a saját határaimat. Idén is kimozdultam a komfortzónámból, ezúttal az előadói szerepet is vállaltam, és örülök, hogy végül sikeresen szerepeltem”

– emelte ki a járműmérnök Kovács Balázs, aki széchenyisként már másodszor csatlakozott a konferenciához.

 

A szintén Győrben tanuló Patakfalvi-Vigh Gergely kétszer résztvevőként, egyszer szervezőként, ezúttal pedig csapatvezetőként járult hozzá a konferencia sikeréhez. A mesterszakos gépészmérnök hallgatót arról kérdeztük, mennyire támogatta a feladatmegoldást a mesterséges intelligencia. „Az AI már elengedhetetlen kelléke a mérnöki munkának. Ugyanolyan, mintha keresőmotort használtunk volna. Az ötletet azonban az ember hozta, a gép csupán pár apróságban válaszolt a kérdéseinkre” – árulta el.

Dr. Horváth Zoltán, a Gépészeti, Informatikai és Villamosmérnöki Karának dékánja szerint a feladatokat érdemes lenne egy féléves projekt keretében is kidolgozni, így a hallgatók a szakma további mélységeibe nyernének bepillantást. (Fotó: Nagy Gergely)
Dr. Horváth Zoltán, a Gépészeti, Informatikai és Villamosmérnöki Karának dékánja szerint a feladatokat érdemes lenne egy féléves projekt keretében is kidolgozni, így a hallgatók a szakma további mélységeibe nyernének bepillantást. (Fotó: Nagy Gergely)

A résztvevő csapatok. (Fotók: Nagy Gergely)

 

 

bottom of page