top of page

Vallás és tudomány: nemzetközi konferenciát tartottak Győrben a Széchenyi István Egyetem közreműködésével

  • Szerző képe: Kelemen Lilla
    Kelemen Lilla
  • 2 nappal ezelőtt
  • 2 perc olvasás

A Széchenyi István Egyetem Vallás és Tudomány Kutatócsoportja, a Szent Mór Bencés Perjelség, valamint a Jáki Szaniszló Társaság „A tudomány megváltója” címmel nemzetközi konferenciát tartott nemrégiben. A hit és a tudomány kapcsolatáról szóló rendezvény a társaság győri születésű névadójának emléke mellett a modern kor kihívásaival, így a mesterséges intelligencia kérdésének keresztény megközelítéseivel is foglalkozott.


Győr egyik legszebb barokk palotájában, a Széchenyi-téren található Apátúr-ház dísztermében rendezték meg azt az egyedülálló nemzetközi konferenciát, amely Jáki Szaniszló bencés szerzetes, Templeton-díjas fizikus munkásságának állított emléket. „A tudomány megváltója” című rendezvényre az Egyesült Államokba emigrált tudományfilozófus számos tisztelője, barátja jött el hazánkon kívül az USA-ból, Olaszországból és Spanyolországból. A Széchenyi István Egyetem Vallás és Tudomány Kutatócsoportja, a Szent Mór Bencés Perjelség, valamint a Jáki Szaniszló Társaság által szervezett esemény központjában a hit és a tudomány kapcsolata állt.


A megnyitón dr. Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese elmondta, a 2009-ben elhunyt bencés szerzetes személyében megtestesült a hit és a tudomány harmóniája.

„A két fogalom sokak szerint szemben áll egymással, ugyanakkor Jáki Szaniszló különleges szakmai életútja és követendő példája – amelyet napjainkban a győri bencés atyák is méltán képviselnek – megmutatja, hogy a tudomány fejlődését a hit szerves részeként érdemes értelmezni”

– fogalmazott.


Kiemelte: a különleges konferencia a tudomány valódi ünnepe, hiszen magyar, angol és olasz nyelvű előadásokon foglalkozik a vallás kérdéseivel, valamint korunk talán legnagyobb kihívásával, a mesterséges intelligenciával. „Biztos vagyok abban, hogy inspiráló gondolatokkal, jövőbemutató filozófiai megközelítésekkel, valamint a tudomány és a hit kapcsolatának új perspektíváival találkozhatunk a kiváló előadók révén” – jelentette ki.

Dr. Tóth András, a Jáki Szaniszló Társaság elnöke, dr. Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese, Rafael Pascual atya, a római Regina Apostolorum Pápai Főiskola filozófiaprofesszora, illetve Tóth Konstantin atya, a győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium igazgatója a konferencia megnyitóján. (Fotó: Dudás Máté)
Dr. Tóth András, a Jáki Szaniszló Társaság elnöke, dr. Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese, Rafael Pascual atya, a római Regina Apostolorum Pápai Főiskola filozófiaprofesszora, illetve Tóth Konstantin atya, a győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium igazgatója a konferencia megnyitóján. (Fotó: Dudás Máté)

Dr. Tóth András, a Jáki Szaniszló Társaság elnöke kifejtette:

a szervezők számára hatalmas öröm, hogy az ismert tudománytörténész tiszteletére számos hozzá közel álló személy fogadta el meghívásukat, így például Stacy Trasancos amerikai professzor, aki doktori disszertációját is Jáki atyáról írta, valamint hozzá hasonlóan az egyesült államokbeli Seton Hall Egyetemen tanít.

Kiemelte Lucía Guerra Menéndez, a madridi Szent Pál Egyetem docensének előadását is, aki egyedüliként dolgozott közös publikáción a győri származású szerzetessel. Az esemény vendége volt az olasz Antonio Colombo, Jáki atya angol nyelvű műveinek lektora és olasz nyelvre fordítója, valamint az amerikai Thomas Fowler, a Xavier Zubiri Alapítvány képviselője is, aki a mesterséges intelligenciáról beszélt a hallgatóságnak.


A konferencia nyitóelőadását Rafael Pascual atya, a római Regina Apostolorum Pápai Főiskola filozófiaprofesszora tartotta „Módszerek a tudomány és a vallás közötti kapcsolat értelmezésére” címmel. Az olasz nyelvű prezentációban a két fogalom kapcsolatának elméleti megközelítéseit ismerhette meg a közönség egy olyan kutatótól, aki rengeteget tett Jáki Szaniszló nemzetközi elismertségéért.


A rendezvényen köszöntőt mondott dr. Pacsay-Tomassich Orsolya, a Magyar Diplomáciai Akadémia elnöke is, aki egyúttal a nemzetközi hallgatók számára rendkívül fontos segítséget nyújtó Stipendium Hungaricum Ösztöndíjprogram létrehozója, valamint a hazai felsőoktatás nemzetköziesítésének és a magyarországi nemzetközi hallgatói közösségek erősítésének egyik legjelentősebb személyisége.

bottom of page