Osztrák, szlovák és magyar egyetemek részvételével, első ízben rendezték meg a Széchenyi István Egyetemen az ipari és alkalmazott mechanikai konferenciát november közepén. A programot színvonalas előadások, közös kutatásokat ösztönző megbeszélések jellemezték.
„A gépészmérnöki tudományterületen belül első alkalommal rendeztük meg műszaki mechanika témájú konferenciánkat. Az esemény célja az egyetem tudományos életének élénkítése mellett a munkatársak hazai és nemzetközi kapcsolatainak kialakítása, erősítése volt, amelyek közös kutatásokban ölthetnek testet. Hagyományteremtő céllal hirdettük meg a programot, amelyre első alkalommal kifejezetten a Budapest–Bécs–Pozsony háromszögben, illetve ennek vonzáskörzetében lévő egyetemek képviselőit hívtuk”
– fogalmazott dr. Antali Máté, a egyik szervező, a Széchenyi István Egyetem Alkalmazott Mechanika Tanszékének docense.
Az eseményen prof. dr. Horváth Zoltán, a Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kar dékánja utalt rá, hogy a konferenciával megcélzott egyetemek fizikai közelsége kitűnő lehetőséget nyújt a kooperációra akár személyes találkozások révén is. A kétnapos győri szimpóziumon több magyar egyetem mellett olyan neves külföldi intézmények vettek részt, mint a Bécsi Műszaki Egyetem és a Pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetem.
A résztvevők mintegy 25 előadást hallgathattak meg: a témák között a géptervezésben, illetve a gyártásban felmerülő mechanikai kérdések, szilárdsági, dinamikai számítások és szimulációk, illetve numerikus módszerek is terítékre kerültek.
„A műszaki mechanika fontos szerepet játszik abban, hogy az elméletet, a matematikai módszereket összekösse a gyakorlati alkalmazásokkal. A tudományág többek között a különböző gépek, berendezések statikus teherbírását, a gépek mozgását, rezgéseit vizsgálja. A műszaki mechanika ezért a gépészet mellett más mérnöki területeket is érint: a konferencián jármű-, építő-, és építészmérnök szakemberek is tartottak előadást”
– részletezte dr. Antali Máté.
Hozzátette, az előadások mellett számos megbeszélés történt, közös kutatások lehetőségei körvonalazódtak, és új kapcsolatok alakultak. „A visszajelzések nagyon pozitívak: többen érdeklődtek a folytatás iránt, és annak lehetősége is felmerült, hogy a későbbi, hasonló konferenciák a résztvevő egyetemeknél, vagyis mindig más-más helyszínen valósulhatnának meg” – zárta.
A konferenciáról további részletek olvashatók az esemény egyetemi weblapján: mechanics-symposium.sze.hu.