Felvételi rekord: magasabb ponthatárok mellett több mint 4700 elsőéves jutott be a Széchenyi István Egyetem színvonalas képzéseire
- Hancz Gábor
- 1 nappal ezelőtt
- 4 perc olvasás
Az általános felvételi eljárás eredményeként összesen 4739 fiatal kezdheti meg tanulmányait a Széchenyi István Egyetemen szeptemberben. A szakok túlnyomó részén jelentősen emelkedtek a ponthatárok, ennek ellenére a felvettek száma 7,5 százalékkal nőtt a tavalyihoz képest. Mindez arról árulkodik, hogy az intézmény töretlen népszerűségnek örvendő, magas színvonalú képzéseire jól felkészült hallgatók érkeznek, akik valódi nemzetközi környezetben tanulhatnak.
A felsőoktatásba felvételizők július 23-án 20 óra után kaptak értesítést arról, hogy felvették-e őket valamelyik általuk megjelölt intézménybe, s ezzel párhuzamosan a felvi.hu oldalon tájékozódhattak a ponthatárokról. A Széchenyi István Egyetemre jelentkezők közül sokan az intézmény által szervezett Pont Ott Partin együtt várták a nagy hírt a győri campus Bridge Hallgatói és Oktatói Klubjában. Az este folyamán kiderült, hogy összesen 4739-en nyertek felvételt az intézménybe.
Ez abszolút rekord, annak ellenére, hogy a ponthatárok minden karon jelentősen emelkedtek a korábbiakhoz képest. A bejutáshoz például nappali tagozaton, állami ösztöndíjas képzésben járműmérnöki alapszakon a tavalyi 294 helyett idén 356, mérnökinformatikus alapszakon 310 helyett 334, a gépészmérnökin 277 helyett 339, a villamosmérnökin 252 helyett 352, a logisztikai mérnökin 290 helyett 350, a gazdálkodás és menedzsmenten 367 helyett 423 pontra volt szükség. Ezek a képzések bizonyultak egyébként a legnépszerűbbeknek is, kiegészülve többek között az „ESG – környezeti, társadalmi és irányítási szakember”, a gazdaságinformatikus, az ápoló és a gyógypedagógia alapszakokkal.
„A felvételi adatok visszaigazolják, hogy magas színvonalú, a munkaerőpiacon is elismert képzéseink iránt folyamatosan nő az érdeklődés. Kiemelkedő eredmény, hogy a jelentős ponthatár-emelkedés ellenére minden eddiginél többen nyertek felvételt egyetemünkre, ami az előzetes félelmek ellenére, a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásának köszönhetően igaz mind az állami ösztöndíjas, mind a költségtérítéses helyekre is. Képzési kínálatunkkal folyamatosan reagálunk a gazdaság és a társadalom igényeire – legyen szó a fenntarthatóságról, a digitalizációról vagy az élenjáró technológiákról –, és egyszerre biztosítunk nemzetközi szintű infrastruktúrát, naprakész tudást, valamint sokszínű hallgatói életet. Szeptembertől elkötelezett, felkészült fiatalokkal bővül intézményünk, akik egy erős közösség tagjaivá válnak. Gratulálunk mindannyiuknak, nagy örömmel várjuk őket” – fogalmazott dr. Kovács Zsolt, a Széchenyi István Egyetem általános és oktatási elnökhelyettese.
Nagyon sokan a Széchenyi István Egyetem győri Bridge Hallgatói és Oktatói Klubjában rendezett Pont Ott Partin várták a ponthatárok kihirdetését július 23-án este. Ahogy a felvételeken látható, a dresszkód a fehér volt. (Fotó: Adorján András)
Az Audi Hungaria Járműmérnöki Kar minden szakja esetén nagy volt a túljelentkezés, amelynek következtében az idén is magas a felvettek száma, különösen igaz ez a magyar nyelvű járműmérnöki alapszakra. Az angol nyelvű képzések is jelentős érdeklődésre tartottak számot, mind a magyar, mind a nemzetközi hallgatók részéről.
Az Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar mindhárom képzési területén maximális létszámokkal indítja az új tanévet. A két angol nyelvű képzéssel rendelkező alapszak (nemzetközi tanulmányok, szociológia) mellett az emberi erőforrás tanácsadó mesterszakon is indul angol nyelvű képzés szeptembertől. A kar új, gondoskodáspolitikai tanulmányok mesterszakját is nagy érdeklődés övezte, amelyen 34-en kezdik meg tanulmányaikat. Ez azért fontos, mert a szociális szféra munkaerőhiányát a régi képzések nem tudták megoldani.
Az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karon a tavalyi rekordév után ismét 12 százalékkal nőtt a felvett hallgatók száma. Továbbra is jelentős az érdeklődés a mezőgazdasági mérnöki, a környezetmérnöki, az élelmiszermérnöki, az állattenyésztő mérnöki, valamint az osztatlan agrármérnök képzések iránt, miközben újra nagy létszámú évfolyam indul a fenntarthatósági törekvéseket szolgáló „ESG – környezeti, társadalmi és irányítási szakember” mesterszakon. A nemzetközi nyitás jegyében a 2025/26-os tanévtől három képzési szak angol nyelven is elérhető lesz.
A Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karon a jogász szak bizonyult a legnépszerűbbnek, de felkészült hallgatókkal indulhat a már jelentős hagyományokra támaszkodó két alapszak – az igazságügyi igazgatási, illetve a személyügyi, munkaügyi és szociális igazgatási –, valamint levelezőn az utóbbihoz kapcsolódó mesterszak is. Továbbra is sikeres az először tavaly elindított „modern technológiák és kiberbiztonság joga” mesterszak, amelynek révén a kar immár tucatnyi külföldi hallgatóval kilépett a nemzetközi oktatási térbe.
Az Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Karon kimagasló érdeklődés mutatkozott a meghirdetett szakok iránt, tükrözve a szakmai munka színvonalát. Különösen kiemelendő az építészmérnök alap- és osztatlan képzés, amelyre sokszoros volt a túljelentkezés, valamint az angol nyelvű építőmérnöki képzés, ahol a hallgatói létszám jelentős emelkedése a nemzetközi jelenlét erősödését is jelzi.
Az Egészség- és Sporttudományi Karon a felvettek száma és a bejutáshoz szükséges ponthatárok egyaránt több mint 30 százalékkal emelkedtek. Változatlanul nagy az érdeklődés az ápoló és a szülésznő alapszakok, illetve az egészségügyi menedzser, valamint a szülészeti és nőgyógyászati szonográfus mesterszakok iránt. Jelentős túljelentkezés kísérte az egészségpszichológia mesterszakot, amelyen idén először nappali tagozat is indul. Újdonság a szülésznő mesterszak, valamint a kar nemzetköziesítésének újabb lépésként két angol nyelvű program – az egészségpszichológia mesterszak és az ápoló alapszak – is.
A Széchenyi István Egyetemen idén is a Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kar által meghirdetett képzések bizonyultak a legkeresettebbnek a felvételizők körében. A szakok állami ösztöndíjas hallgatói létszámai 5–35 százalékos növekedése mellett a ponthatárok 10–40 százalékkal emelkedtek. Mindez azt mutatja, hogy a műszaki és informatikai területeken elérhető magas színvonalú oktatás, az ipari partnerekkel való szoros együttműködés és a gyakorlatorientált szemlélet továbbra is vonzó a pályaválasztók számára.
A Kautz Gyula Gazdaságtudományi Karon tovább erősödött a képzések vonzereje: a magyar nyelvű alapszakok – a gazdálkodás és menedzsment, a kereskedelem és marketing, valamint a turizmus-vendéglátás – nappali munkarendű, állami ösztöndíjas ponthatárai meghaladják a 400-at, és a költségtérítéses bejutási küszöbök is számottevően emelkedtek. Mindez a kar iránti növekvő bizalmat tükrözi.
A Művészeti Karon újdonság a kürtművész alapszak, amely a több évtizedes hagyományokkal rendelkező zenei képzések sokszínűségét erősíti. Valamennyi designalapszak és -mesterszak a sikeresen elindul, jelezve a kreatív iparágak iránti élénk érdeklődést.
Gólyatali augusztus 1-jén
Vályi-Nagy Dávid, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöke szerint a gólyák Győrben és Mosonmagyaróváron is pezsgő hallgatói életre, izgalmas, sokszínű, természetközeli városra számíthatnak. „Szeretnénk, hogy az elsőévesek mielőbb beilleszkedjenek, otthonra találjanak nálunk, ezért a Gólyahét mellett idén harmadik alkalommal Gólyatalit is rendezünk számukra, ami lehetőséget nyújt a kötetlen ismerkedésre, a szaktársakkal való kapcsolatépítésre” – hangsúlyozta. A Gólyatalira augusztus 1-jén, pénteken kerül sor a győri Aranyparton, a Uni by The Rusty Coffee-ban, számos szórakoztató programmal.