A Széchenyi István Egyetem idén harmincéves jogászképzése is bekerült a Győri Értéktárba
- Kelemen Lilla
- 13 perccel ezelőtt
- 3 perc olvasás
A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kara ad otthont a Győri Értéktár vándorkiállításának. A gyűjtemény az idén harmincéves jogászképzés mellett négy elemmel bővült. A tárlat ünnepélyes megnyitóján a felterjesztők oklevélben és díjazásban részesültek, valamint hallgatói díjak átadására is sor került.
Újabb elemekkel bővült a Győr területén fellelhető nemzeti értékeket tartalmazó gyűjtemény, a Győri Értéktár. A városháza épülete mellett a keksz- és ostyagyár szellemi és tárgyi hagyatéka, a Győri SZC Kossuth Lajos Technikum és Kollégium szerepe a szakképzésben, Kulcsár Béla helyismereti gyűjteménye és legendáriuma, valamint a győri jogászképzés került be a megyeszékhely örökségét képező portfólióba. Ez adta az apropót ahhoz, hogy a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kara otthont adjon az értéktárat bemutató vándorkiállításnak, amely május végéig tekinthető meg az Áldozat utcai épületben.
Prof. dr. Smuk Péter, a Deák-kar dékánja beszédében kiemelte: a kiállítás és a Győri Értéktár legfontosabb eleme maga az ember. „Akár egy intézményről, akár egy szorgalmas egyén hagyatékáról beszélünk, olyan fontos, értékteremtő munkákat láthatunk a kiállításon, amelyeket fel kell ismerjünk, értékelnünk kell és tovább kell adnunk a következő generációnak” – fogalmazott. Hozzáfűzte: szakterülete, a jog is az embert helyezi középpontjába, így az embert szolgálja a győri jogi kar is.
Szeles Szabolcs, a Győri Értéktár Bizottság elnöke köszöntőjében úgy fogalmazott, az értékmentő munka a magyarság és a város karakterét mutatja be az egész világnak. „Meggyőződésünk, hogy minél több eszközt megragadva, minél több helyen megjelenve eljuthatunk minden győri közösséghez. Ezért hoztunk létre kisfilmet és ezért kínálunk a már bejegyzett értékek számára megjelenési lehetőséget ezen a vándorkiállításon, amelynek köszönhetően külsős helyszíneken, kulturális intézményekben mutatjuk be a gyűjteményt” – részletezte. Megjegyezte: mindehhez olyan partnerekre van szükség, mint az egyetem, amely amellett, hogy a város mozgatórugója, egyben a helyi értékmentő tevékenység egyik fontos bástyája.

Az eseményen oklevelet és jelképes ajándékot vehettek át az újonnan befogadott értékek javaslattevői. A „Győri jogászképzés” érték részéről a Széchenyi István Egyetem jogi kara képviseletében prof. dr. Smuk Péter, dr. Knapp László, dr. Bóka Zsolt és Biczó Zalán, a „Győri Keksz- és Ostyagyár szellemi és tárgyi hagyatéka” értékért a jogi kar Értéktár Műhelyének tagjai, dr. Bóka Zsolt, Csontos Zsolt, Molnár Bajnok Barna, Németh Ábel és Várnagy Ádám, a „Győri városháza épülete” értékért a jogi kar Értéktár Műhelyének tagjai, dr. Bóka Zsolt, Csattos Ramóna, Varga Máté, Varga Vilmos, illetve Czvikovszky Tamás, a „Kulcsár Béla helyismereti gyűjteménye és legendáriuma” értékért Kovács Balázs, a Szülőföldünk Honismereti Egyesület Győr-Moson-Sopron vármegyei elnöke, valamint a „Győri SZC Kossuth Lajos Technikum és Kollégium szerepe a győri szakképzésben” értékért Kaukerné Kovács Edit, az iskola igazgatója.

A rendezvényen a Széchenyi Társaság is képviseltette magát, dr. Cserháti László Gábor alelnök az értékekkel kapcsolatban a magyar nyelv hagyományainak őrzésére hívta fel a figyelmet, valamint átadta a társaság elismeréseit az „Ötágú síp” Kárpát-medencei versmondó verseny kari válogatóján továbbjutott széchenyis joghallgatóknak. Fülöp Réka és Tőke Domonkos – akik hamarosan az országos döntőben képviselik az egyetemet – kiemelkedő szorgalmukkal és a magyar irodalom népszerűsítéséért végzett tevékenységükkel érdemelték ki a díjakat.
