Szociális munka BA
Társadalomtudományi
Alapképzés
Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar
A képzésről
A képzés során érdeklődő, tevékeny, kritikus szemléletű személyiségeket készítünk fel hivatásukra széles körű, a napi munkában jól hasznosítható szociális munka-tudással és kompetenciákkal. A szociális munka etikai követelményeinek szellemében, előítéletektől mentesen képesek magas színvonalú szakmai tevékenységet folytatni a szociális-, közösségi- és más humán szolgáltatásokban. A hét féléves képzés során: a szociális munka mellett szociológiai, szociálpolitikai, pszichológiai, jogi, egészségügyi, közgazdasági, pedagógiai és informatikai tudás közvetítésére kerül sor, fejlesztjük a szociális munka végzéséhez szükséges gyakorlati képességeket és kompetenciákat, minden félévben szociális- és humán szolgáltatásokat nyújtó intézményekben folyó terepgyakorlatokra kerül sor. Hallgatóinknak lehetőségük van bekapcsolódniuk a TMDK tevékenységbe és a tanszék kutató munkájába, projektjeibe is
Képzés helyszíne
Győr
Félévek száma
7
Képzés nyelve
Magyar, Angol
A szakmáról
A szociális munkások és a szociális szolgáltatások elősegítik az emberek életében és kapcsolataikban keletkezett szociális problémák megoldását, hozzásegítik az embereket önmaguk feletti hatalmuk visszaszerzésében; megelőzik, enyhítik a nélkülözést és a szenvedést, segítik a társadalom szélére kerülőket, tesznek a társadalmi egyenlőtlenségek ellen és az igazságosság érdekében. A jó szociális munkás, aki humánus beállítottságú, munkáját egyben hivatásnak is tartja. Jó kommunikációs és együttműködési képesség jellemzi. Az empátia, tolerancia és hitelesség épp úgy fontos személyiségjegyek, mint a kezdeményezés, a dinamizmus és az, hogy kiálljon embertársai és a jó ügyek érdekében. A sok esetben önálló munkavégzés megköveteli döntésképességet és a terhelhetőséget egyaránt.
Elhelyezkedés
A szociális munkás diplomával rendelkezők jogosultak a szociális ellátó rendszer intézményeiben, illetve a civil szféra szociális- és közösségi szervezeteiben szociális munkakörben dolgozni; így a családsegítő- gyermekjóléti, -védelmi, idősellátó, hajléktalan ellátó, szenvedély- pszichiátriai betegek, fogyatékkal élők nappali, átmeneti és tartós bentlakásos intézmények, továbbá iskolákban, egészségügyi, rendvédelmi és igazságszolgáltatási stb. intézményekben. Végzett hallgatóink számos különböző pozícióban elhelyezkedhetnek, úgymint családgondozó, gyermekvédelmi szakember, utcai szociális munkás, egységvezető munkatárs vagy szolgálat és intézményvezető.