top of page

Ménesgazda

Agrár

FOSZK

Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar

A képzésről

A képzés során a hallgatók sokoldalú szakmai tudásra tehetnek szert, melynek keretében hangsúlyt helyezünk a gyakorlatias megközelítésre. A tanulmányi idő szerves része a gyakorlati oktatás. Ennek eredményeként a hallgatók képesek lesznek koordinálni egy lovas telep életét és biztosítani tudják a korszerű és piacképes lótartás feltételeit. Részt tudnak venni a lovak kiképzésében és versenyeztetésében, valamint tenyészszemlékre és vizsgákra történő felkészítésében, továbbá különböző lovas rendezvények szervezésében és lebonyolításában. A szükséges gazdasági, pénzügyi és jogi ismeretek, valamint informatikai tudás birtokában be tudnak kapcsolódni a lovas létesítmény gazdasági életének szervezésébe és az adminisztratív munkába.

Képzés helyszíne

Mosonmagyaróvár

Félévek száma

4

Képzés nyelve

Magyar

A szakmáról

A ménesgazda ideje jelentős részét lovak közelében tölti. Feladatai közé tartozik a kisebb- nagyobb létszámú különböző lovas létesítmények – lovardák, lovasiskolák, kiképző istállók, ménesek – lóállományának napi felügyelete. A szükséges tartási- és takarmányozási feltételek szakszerű biztosításán túl mindez magában foglalja a tenyésztéshez és a lovak munkavégzéséhez, valamint a lovas objektum folyamatos és biztonságos működtetéshez szükséges teendők ellátását. A ménesgazda feladatait közvetlen kollégái, a lovász, az edző/oktató vagy az állatorvos közreműködésével látja el, de kapcsolatba kerül a szakmai szervezetek és hatóságok képviselőivel ugyanúgy, mint a telepre érkező lovasokkal és más érdeklődő személyekkel.

Elhelyezkedés

A végzett szakemberek különböző beosztott és vezető munkakörökben elhelyezkedhetnek lovas vállalkozásoknál, tenyészetekben, ménesekben, lovasiskolákban és lovasszervezeteknél, de saját lovas vállalkozást is indíthatnak. Egyetemünkön a végzett ménesgazda hallgatóknak lehetőségük van többek között „Állattenyésztő mérnöki” és „Mezőgazdasági mérnöki” alapszakon, valamint „Agrármérnöki osztatlan képzésben további tanulmányok folytatására, melynek keretében – megfelelő szint teljesítése esetén – bizonyos tantárgyak beszámításra kerülhetnek.

bottom of page