Üzlet és tudomány: vállalati karrier mellett végezhető a Széchenyi István Egyetem kooperatív doktori programja
- Kelemen Lilla
- 1 nappal ezelőtt
- 4 perc olvasás
A Széchenyi István Egyetem a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával idén is meghirdette Kooperatív Doktori Programját, melynek résztvevői vállalati karrierjük mellett végzik tanulmányaikat. A jelentős ösztöndíjjal járó képzés célja, hogy a hazai gazdasági szféra cégeinek legsikeresebb szakemberei akadémiai háttérrel folytathassanak innovatív tudományos kutatás-fejlesztési tevékenységet.
A Széchenyi István Egyetem számos támogatást nyújt a tudományos pálya iránt érdeklődőknek a felsőoktatás kutatás-fejlesztési tevékenységének előmozdítása érdekében. Az intézmény Wittmann Antal Multidiszciplináris Növény-, Állat- és Élelmiszertudományi, Multidiszciplináris Műszaki Tudományi, Állam- és Jogtudományi, valamint Regionális és Gazdaságtudományi Doktori Iskolájában elsődleges cél a gazdaság és a társadalom számára is hasznosítható, új eredmények elérése. Az egyetem széles körű ipari kapcsolatainak köszönhetően a gazdasági szférából is nagy számban érkeznek doktoranduszok.
A vállalatok és a felsőoktatási intézmények közötti együttműködések további erősítésére a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal az Egyetemi Kutatói Ösztöndíjprogramon belül Kooperatív Doktori Program meghirdetésére is lehetőséget biztosít. A Széchenyi-egyetem ennek révén jelentős ösztöndíjat kínál azoknak, akik sikeres céges karrierjük mellett szereznének doktori fokozatot.
A Kooperatív Doktori Program célja a felsőoktatási intézmények és az innovatív magyar vállalkozások kutató-fejlesztői utánpótlásának biztosítása. Az ösztöndíjjal a Széchenyi István Egyetem azon doktoranduszhallgatóit támogatja, akik az intézmény valamely doktori iskolájában eredményes tevékenységet folytatnak, valamint hallgatói státuszuk mellett vállalatoknál végeznek olyan kutatómunkát, amely elősegíti tudományos eredményeik gyakorlati hasznosulását.

Szávicza Zoltán közlekedésmérnöki alap- és járműmérnöki mesterképzését is a Széchenyi István Egyetemen végezte, majd autóipari beszállítócégeknél szerzett jelentős nemzetközi tapasztalatot. A Multidiszciplináris Műszaki Tudományi Doktori Iskola hallgatója két éve a győri székhelyű Audi Hungaria Zrt. kísérleti mérnöke, munkája során a fejlesztési területen segíti a nagyvállalat célkitűzéseit. „Az előző évben sikerrel teljesítettem az egyetem kutatás-fejlesztési menedzser felsőfokú szakképzését, ekkor értesültem a Kooperatív Doktori Programról, amit nagyon érdekes lehetőségnek találtam. Már korábban is felmerült bennem a PhD-fokozat megszerzése, de a programnak köszönhetően a munkámmal összeegyeztethető a képzés, ráadásul olyan kutatási témán dolgozhatok, ami az akadémiai és az ipari szféra számára egyaránt hasznos” – mondta el.
„Doktori tanulmányaim során alternatív tüzelőanyagokat kutatok, a tervek szerint a vállalat által gyártott motor vizsgálatán keresztül fenntarthatóbb megoldásokat dolgozhatunk ki a jövőben” – ismertette a képzés első évében járó fiatal szakember. „A program a szakmai fejlődést és a későbbi karriert is nagyon jól segítheti. Az egyetem és a cég részéről is támogatott kutatási tevékenységről van szó, hiszen hosszú távon előnyt jelent mind akadémiai, mind pedig ipari szempontból. Emiatt a kettős háttér miatt az időmenedzsment is könnyebben megoldható” – fogalmazott Szávicza Zoltán.

Molnár Jázmin Tícia a győri székhelyű Agrofeed Kft.-nél dolgozik baromfi-takarmányozási mérnökként, mellette párhuzamosan végzi PhD-tanulmányait a Széchenyi István Egyetemen. A zalaszentgróti származású fiatal szakember a cég és az intézmény közt fennálló szoros kapcsolat révén kezdett el az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karral együttműködve kutatni, a Kooperatív Doktori Program lehetőségére pedig témavezetői hívták fel a figyelmét. „Doktoranduszként az Agrofeed által kiépített fermentálóüzem működését támogatom kutatásaimmal, én felelek az itt fejlesztendő baromfi termékekért. Célunk, hogy az üzemben különböző alapanyagokat fermentáljunk úgy, hogy a későbbiekben ipari intenzív telepeken is használni és alkalmazni tudjuk, és az eredmény jótékony hatással legyen az állatok növelési időszakára” – részletezte. Elmondta: a fermentálásnak – azaz az erjesztésnek – számos pozitívuma kimutatható a termelési eredmények és a bélegészség javításában, ami gazdasági és állatjóléti szempontból is előnyös.
„A kutatás során összekapcsolódik az akadémiai és a vállalati oldal. Az Agrofeed Kft. biztosítja a szükséges alapanyagokat és takarmányokat, a Széchenyi-egyetem pedig a kísérleti hátteret és az infrastruktúrát. Ez a kooperáció azért különleges, mert a fermentálás témájában ugyan széles körű szakirodalom áll rendelkezésre, de baromfi esetében még nem végeztek sok kísérletet” – húzta alá. Kiemelte: a Kooperatív Doktori Program nagyon jó lehetőség arra, hogy a PhD-hallgatók egy céggel együttműködésben olyan új technológián vagy terméken dolgozzanak, amely később mind a tudományos, mind pedig a piaci oldalon valós innovációként jelenik meg, növelve a hazai felsőoktatási és vállalati szféra versenyképességét.

Ignéczi Gergő kilenc éve dolgozik a Robert Bosch Kft. Budapesti Fejlesztési Központjában, a Széchenyi-egyetemen pedig 2019-ben kezdte járműmérnöki mestertanulmányait. „Egy évvel később a meglévő munkám és a tanulás mellett csatlakoztam az intézmény Járműipari Kutatóközpontjához, ahol szoftverfejlesztéssel foglalkoztam az autonóm járművek terén. A mozgástervezéssel és -szabályozással kapcsolatos kutatásaimmal az Arrabona Racing Team hallgatói csapatba is bedolgoztam mentorként. Ahogy végeztem, egyből jelentkeztem a Multidiszciplináris Műszaki Tudományi Doktori Iskola képzésére, doktoranduszként az autonóm járműfejlesztéssel foglalkozom. Célom, hogy kutatásom nyomán az emberi vezetési mintázatok átültethetők legyenek az önvezető rendszerekre, hogy azok minél emberszerűbben viselkedjenek” – foglalta össze Ignéczi Gergő, aki tanulmányai mellett továbbra is a Bosch és a Járműipari Kutatóközpont mérnöke, 2024-től egyben a Széchenyi-egyetem és a cég közötti együttműködések szakmai koordinátora.
„A Kooperatív Doktori Programba a PhD-jelentkezésemmel egy időben pályáztam, mert már korán megfogalmazódott bennem a gondolat, hogy az akadémiai és az ipari szféra összekapcsolásával tudnám kihozni magamból a maximumot – fogalmazott Ignéczi Gergő. – Meggyőződésem, hogy aki tudásra vágyva doktori tanulmányokat folytatna, az szeretne az átlagon felül teljesíteni, ehhez pedig kiváló keretrendszert biztosít ez a kezdeményezés. Ha valaki a papírra vetett kreatív ötlettől szeretne egészen a kézzel fogható termék megvalósításáig eljutni és innovatív, ipar számára is hasznosítható újdonságot alkotni, annak egyedülálló támogatást nyújt.” A fiatal szakember kiemelte: a Széchenyi István Egyetem mindazok számára lehetőséget biztosít a kiteljesedésre, akik tenni szeretnének a tudomány fejlődéséért és a világ jobbításáért, ezért a későbbiekben is az intézmény kötelékében folytatja majd kutatásait.
A Kooperatív Doktori Programra május 15. és június 15. között lehet pályázni. A 2025/26-os pályázati felhívás, a pályázási feltételek, a benyújtáshoz szükséges dokumentumok listája és a jelentkezés menete az egyetem Doktori és Habilitációs Központjának honlapján érhető el.