Elkészült a Széchenyi István Egyetem állam- és jogtudományi kari központjának energiahatékonysági felújítása. A beruházás révén nem csak komfortosabb és esztétikusabb lett az Áldozat utcai épület, de fenntartása is gazdaságosabbá vált.
A Széchenyi István Egyetem egyik stratégiai célja, hogy valamennyi épületét felújítsa a fenntarthatóság és a klímavédelem jegyében, társadalmi felelősségvállalását is szem előtt tartva. Az intézmény vezetése fontosnak tartja azt is, hogy az ingatlanok megjelenésükben is méltók legyenek ahhoz, hogy a minőségi oktatást és szolgáltatásokat nyújtó universitas az elmúlt években Magyarország egyik vezető tudásközpontjává vált, a világ egyetemeinek legjobb négy százalékába került.
Prof. dr. Smuk Péter, Széchenyi-egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának dékánja az elkészült beruházás átadásán visszaemlékezett az Áldozat utcai épület történetére. Mint mondta, még fiatal tanársegéd volt, amikor a jogászképzés ide költözött. Hozzátette, azóta a kar folyamatosan gyarapodott, új szakkönyvtár létesült, új tantermeket alakítottak ki, és most ismét egy fontos fejlesztés készülhetett el.
A dékán szavaiból kiderült,
a környezeti és energiahatékonysági operatív program keretében megvalósult bruttó 476 millió forintos beruházás az épület teljes hőszigetelését, a nyílászárók cseréjét, belső terek megújítását, festését is magában foglalta. Az épület környezetének megújítása is folytatódik az egyetem saját forrásából, mintegy 63 millió forintból.
„Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne” – idézte Tamási Áron szavait prof. dr. Stumpf István, a felsőoktatási modellváltás koordinációjáért felelős kormánybiztos.
„Én mintegy tíz évvel ezelőtt csatlakoztam az egyetem Alkotmányjogi és Politikatudományi Tanszékéhez, és azóta is otthon érzem magam Győrben. Ez többek között annak a hallgatói és oktatói közösségnek köszönhető, akik fontosnak tartják a Széchenyi-egyetemhez és annak jogi karához kötődő identitást”
– fejtette ki a kormánybiztos. Hangsúlyozta, a változó világunkban az egyetemek nemcsak a tudás szentélyei, de olyan műhelyek, ahol ki kell találni, hogy merre menjen a világ, hogyan alakítsuk ki nemzetünk stratégiáját.
„A győri egyetem óriási fejlődésen ment keresztül az elmúlt időszakban, és most a jogi kar épülete is megújult. Mindez azért is fontos, mert a győri jogi kar országosan is versenyképes, az itt végzett szakemberek viszik tovább az intézmény jó hírnevét”
– mondta prof. dr. Stumpf István.
Széles Sándor, Győr-Moson-Sopron megye kormánymegbízottja szintén az intézmény dinamikus fejlődését és az egyetemi közösség jól látható erejét emelte ki. „A kar számára megadatott a lehetőség, hogy egy megújult környezetben folytassák a munkájukat. Ehhez megvannak a megfelelő oktatók, akik tovább tudják adni, és a hallgatók, akik be tudják fogadni a tudást” – említette.
Hozzáfűzte, emellett fontos, hogy a célokat mindig aktualizálni kell a kor követelményeinek megfelelően, a társadalmi hasznosság érdekében. Végezetül kiemelte, hogy a tudásvágynak a folyamatos megújulási képességgel kell párosulnia.
A győri jogászképzés 1995-ös újraalapításában számos oktató-kutató, vezető játszott meghatározó szerepet, így dr. Szekeres Tamás, a Széchenyi István Egyetem, illetve jogelődje egykori főigazgatója, rektora, dr. Szalay Gyula, a kar volt dékánja, dr. Bihari Mihály, dr. Kukorelli István, dr. Révész T. Mihály, dr. Lamm Vanda, dr. Lenkovics Barnabás, dr. Mezey Barna és dr. Pardavi László. Nekik a kar korábban A Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Alapításáért elnevezésű elismerést ítélte oda. A díjat dr. Bihari Mihály a mostani ünnepségen vette át.
„Életem egyik legnagyobb teljesítményének tartom a győri jogászképzés megteremtését. Sok ember segítségére volt szükség ahhoz, hogy egy kezdetben megvalósíthatatlannak tűnő küldetést teljesítsünk”
– emlékezett vissza a kitüntetett, aki hozzátette, végül a tapasztalt professzorok és a fiatal szakemberek közül is a legjobbakat sikerült megnyerni az ügynek, így magas színvonalon indulhatott el a győri képzés.
A felújításért a hallgatók nevében Biczi Dorottya a hallgatói önkormányzat kari elnöke mondott köszönetet. Mint mondta,
a megújult falakat a fiatalok közösségi élettel, és a Széchenyi István Egyetemhez méltó munkával töltik meg.