Mestertanár Aranyéremmel ismerték el a Széchenyi István Egyetem jogi karának oktatóját, dr. Kecskés Gábort
- Sepovics Rita
- 1 órával ezelőtt
- 2 perc olvasás
Dr. Kecskés Gábor, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának docense a tehetséggondozásban nyújtott példaértékű munkája elismeréseként Mestertanár Aranyéremet vehetett át nemrégiben. Az Országos Tudományos Diákköri Tanács által alapított díjat azoknak a felsőoktatási szakembereknek ítélik oda, akik legalább tíz éve kimagasló színvonalon és eredményességgel támogatják a hallgatói tudományos diákköri tevékenységet.
Dr. Kecskés Gábor több mint másfél évtizede foglalkozik tehetséggondozással. Az első tudományos diákköri dolgozatot (TDK) készítő hallgatóját 2011-ben mentorálta, azóta számos tanítványa ért el sikereket országos szinten is. Mint mondta, számára a velük való közös gondolkodás jelenti a munka leginspirálóbb részét. „Nagyon szeretem azt a folyamatot, amikor a hallgató bejön egy témával, és együtt építjük fel. Közösen alakítjuk, formáljuk az ötletet – és miközben ő tanul, én is tanulok tőle” – fejtette ki.
Kiemelte, hogy a tehetséggondozás mindig is erőssége volt a Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karnak, főként a jogászképzés jellegéből fakadóan.
„Ez a jogi kar DNS-éhez tartozik. A jogászok nem gépeket terveznek vagy szerkezeteket építenek, hanem gondolatokat formálnak és írnak. Ez különösen alkalmassá teszi őket arra, hogy tudományos kutatásokban mélyüljenek el”
– hangsúlyozta. Szerinte a valódi cél nem csupán a versenyeredmények elérése, hanem az úgynevezett „flow” élmény megteremtése, amikor a hallgató teljesen azonosulni tud a kutatási témájával.

Dr. Kecskés Gábor a hallgatóval közös témaválasztás és a konzultáció folyamatában mindvégig arra törekszik, hogy személyes kötődés alakuljon ki a témához annak érdekében, hogy szakmailag megalapozott, ugyanakkor olvasmányos pályamunka születhessen.
Az oktató szerint a jog különösen gazdag lehetőségeket kínál arra, hogy az elméletet a mindennapi élethez kössék. „A jog nem csupán elvont szabályrendszer, hanem mindennapi élethelyzeteinket szabályozza. Ha így tekintünk rá, egyszerre kézzelfoghatóbbá, érthetőbbé válik” – magyarázta.
A jogi tehetséggondozás egyedi formái közé tartoznak a jogesetmegoldó és perbeszédversenyek is, melyekre szintén aktívan készít fel fiatalokat, kari és tanszéki kollégáival egyetemben. Ezek a kihívások nemcsak szakmai fejlődést kínálnak, hanem visszaigazolást is adnak munkájának eredményességéről. A Mestertanár Aranyérem számára éppen ezért nem valaminek a lezárása, sokkal inkább egy új lendület kezdete. „A kitüntetés megerősít abban, hogy érdemes csinálni. Nem pihenőt jelent, hanem motivációt a folytatáshoz – talán most már kicsit nagyobb magabiztossággal” – mondta.
„Nagyon büszkék vagyunk dr. Kecskés Gábor kollégánk teljesítményére. A díj egyben a Széchenyi István Egyetemen folyó tehetségfejlesztő munka elismerése is. Egyetemünk így már húsz Mestertanár aranyérmes kollégával büszkélkedhet.
Az elismerés magas presztízsértékét az is jelzi, hogy az odaítéléséről szóló oklevelet az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és az oktatásért felelős miniszter írja alá; az Országos Tudományos Diákköri Konferencia záróülésén adják át, amelynek színhelye hagyományosan a Magyar Tudományos Akadémia díszterme” – méltatta az oktatót dr. Konczosné prof. dr. Szombathelyi Márta, az Egyetemi Tudományos Diákköri Tanács elnöke.