A Széchenyi István Egyetem másodízben rendezte meg partnereivel az egy éve hagyományteremtő céllal útjára indított Közlekedésbiztonsági Konferenciát. A terület szakembereit a hazai és nemzetközi előadók prezentációira, kerekasztal-beszélgetésre, vitafórumra, új tudományos eredmények bemutatására várták.
A Széchenyi István Egyetem Közlekedési Tanszéke, a Közlekedéstudományi Egyesület és a Közlekedéstudományi Intézet összefogásával tavaly első ízben került sor a Közlekedésbiztonsági Konferenciára Győrben. A nemzetközi rendezvény életre hívói célként fogalmazták meg, hogy a téma szakemberei, kutatói és az érintett vállalatok számára találkozási lehetőséget biztosítsanak, ahol átadhatják egymásnak tapasztalataikat, megvitathatják ötleteiket.
A program sikerét jelzi a konferencia folytatása, amelyet szeptember 19–20-án rendeztek meg a Hotel Famulusban. Az eseményhez csatlakozott a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ), a MÁV-Start Zrt. és a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Balesetmegelőzési Bizottság is.
„Tavalyi indulásunk fáklyaként jellemezhető, hiszen rendezvényünk hiánypótló módon jár körül egy nagyon fontos témát, a közlekedésbiztonság aktuális kérdéseit”
– mondta el a konferencia megnyitóján dr. Horváth Balázs, az egyetem Közlekedési Tanszékének vezetője, a Közlekedéstudományi Egyesület főtitkára. Hozzátette, az egyesület idén ünnepli 75. évfordulóját, míg az egyetem első győri évnyitóját éppen 50 éve tartották.
„A félszáz év alatt egy kis intézményből mára az ország egyik legjelentősebb egyetemévé nőtte ki magát a Széchenyi. Bízom benne, hogy konferenciánk is hasonló utat jár majd be az elkövetkező években”
– hangsúlyozta.
Dr. Koren Csaba, az Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Kar professor emeritusa kiemelte, a közlekedésbiztonság nagyon sok ágazatot érint.
„Ennek centrumában a közlekedéstudomány áll, de az építőmérnöki, az infrastruktúra-üzemeltetési, az informatikai és a járműgyártással kapcsolatos területek ugyancsak fontos tényezői a közlekedésbiztonság megteremtésének. Konferenciánk egyik küldetése, hogy hozzájáruljon a különböző szakterületek párbeszédéhez, a közös feladatok megvitatásához”
– húzta alá.
Dr. Farkas Ramón, a MABISZ életbiztosítási ágazatvezetője köszöntőjében rámutatott, hogy a győri rendezvényre a biztonság hetében került sor, amelynek elsődleges feladata a megelőzés, a figyelemfelhívás, az edukáció és a biztonság erősítése.
„Nagyon fontos megértetni a gyerekekkel és a nagyobbakkal is, hogy felelős magatartással rengeteg baleset megelőzhető. A szabályok betartásával jelentősen csökkenthetők a kockázatok. A nyolc éve zajló rendezvénysorozat, amely szakértők bevonásával, látványos bemutatókkal, élményszerűen neveli a fiatal korosztályt, mára elérte a százezer résztvevőt”
– összegezte. Végül rámutatott, a cél tehát közös, a balesetek számának csökkentése, a közlekedés biztonságának erősítése.
A kétnapos rendezvényen hazai és nemzetközi előadók járták körül a témát, többek között szabályozási, társadalmi és technológiai oldalról.
„A konferencia egyik fókuszpontjával, a helyes közlekedésre neveléssel és oktatással foglalkoztak kerekasztal-beszélgetésünk résztvevői is. A szakemberek megerősítették az összefogás fontosságát annak érdekében, hogy hatékonyan tudjuk csökkenteni a közlekedési balesetek számát. Nagyon hasznos és eredményes konferencián vagyunk túl, amelynek zárásakor már a jövő évi esemény terveiről és lehetőségeiről ejtettünk szót”
– összegezte dr. Henézi Diána Sarolta, az Építész, Építő- és Közlekedésmérnöki Kar oktatási dékánhelyettese, a konferencia főszervezője.