Előadás és együttműködési megállapodás: a Széchenyi István Egyetem aktív résztvevője volt a III. Magyar–Marokkói Rektori Fórumnak
- Hancz Gábor
- 9 perccel ezelőtt
- 2 perc olvasás
A magyar felsőoktatás stratégiai céljairól tartott előadást dr. Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese a III. Magyar–Marokkói Rektori Fórumon. A győri intézmény a rendezvény keretében együttműködési megállapodást kötött a Sultan Moulay Slimane Egyetemmel.
Harmadik alkalommal rendezték meg a Magyar–Marokkói Rektori Fórumot nemrégiben, amelyen a két ország mintegy ötven egyetemi vezetője, illetve egykor vagy jelenleg hazánkban tanuló marokkói hallgatók vettek részt. Az eseményre 17 fős rektori delegációval látogatott Magyarországra Mohamed Khalfaoui, a Marokkói Felsőoktatási, Tudományos, Kutatási és Innovációs Minisztérium főtitkára és Yassine Zarhloule, a Marokkói Egyetemi Elnöki Konferencia elnöke. A fórumot Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár nyitotta meg, majd a jelenlévőket Mohamed Khalfaoui, Borhy László, a Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnöke, az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora, valamint a házigazda Edutus Egyetem képviseletében Vigh László tudományos és nemzetközi ügyekért felelős rektorhelyettes köszöntötte.

A rendezvényen dr. Lukács Eszter, az MRK Nemzetközi Bizottságának elnöke, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese a magyar felsőoktatás stratégiai céljairól tartott előadást. Prezentációjában kiemelte: a magyar egyetemeken összesen 328 ezer hallgató tanul, csaknem kétharmaduk a megújult – közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok által fenntartott – intézményekben. Hozzátette: amíg Magyarország a GDP-je alapján az 53. helyen áll a világban, addig a hazai felsőoktatás ennél is jobban teljesít, hiszen a hallgatók munkaerőpiacra jutásának mérőszámai alapján a 36.
Dr. Lukács Eszter a nemzetköziesítési törekvésekről beszélve kiemelte: az elmúlt tanévben már 43 ezer nemzetközi hallgató tanult a magyar egyetemeken, közülük 31 ezren önköltséges formában, 12 ezren pedig a magyar állam által biztosított ösztöndíjjal. Körükben az orvostudományi, a gazdaságtudományi és a műszaki – különösen az informatikai – képzések a legnépszerűbbek. Megjegyezte: a marokkói hallgatók száma meghaladja a 400-at, és a kapcsolatok bővülését mutatja, hogy hét magyar felsőoktatási intézmény összesen 12 marokkói partnerrel működik együtt. Az előadásban szólt a magyar állam által létrehozott Pannónia Ösztöndíjprogramról, amelynek elsődleges célja a magyar hallgatók nemzetközi mobilitása. A fiatalok ennek keretében 2–12 hónapot tölthetnek el egy külföldi egyetemen, ahol tanulhatnak, kutathatnak vagy szakmai gyakorlatot végezhetnek. Lehetőség van rövid távú kiutazásra is, ami 2–30 napos időszakot ölel fel, kiváló alkalmat kínálva konferenciákon, rövid képzési programokon vagy kutatási projektekben való részvételre. A program az egyetemi munkatársak kiutazását is támogatja.
Dr. Lukács Eszter a kettős képzési programok kapcsán hangsúlyozta, ezek kölcsönösen előnyösek a részt vevő egyetemeknek. Emellett felhívta a figyelmet a nemzetközi kutatási hálózatok fontosságára, amelyek nagymértékben hozzájárulnak a tudományos teljesítmény erősítéséhez.
A fórum keretében a Széchenyi István Egyetem részéről dr. Lukács Eszter, míg a marokkói Sultan Moulay Slimane Egyetem részéről dr. Mehdi Khalid megbízott elnök együttműködési megállapodást írt alá. A dokumentumban rögzítették: a felek célja az oktatási, kutatási és képzési lehetőségek bővítése, ami magában foglalja a hallgatói és oktatói csereprogramokat, valamint az oktatási erőforrások és anyagok megosztási lehetőségeinek feltárását.
