top of page

Egyre erősebb kapcsolatokat ápol egyesült államokbeli partnerekkel a Széchenyi István Egyetem

  • Szerző képe: Sepovics Rita
    Sepovics Rita
  • 5 perccel ezelőtt
  • 3 perc olvasás

A Széchenyi István Egyetem képviselői is hivatalosak voltak az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének függetlenség napi fogadására. A meghívás jól példázza, hogy a győri intézmény egyre több területen ápol szoros kapcsolatokat amerikai partnerekkel.


A Széchenyi István Egyetem képviseletében dr. Lukács Eszter nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettes, valamint Németh Péter tudományos titkár, az intézmény HUN-REN Nemzetközi Kiválósági Egyetemi Centrumának központvezetője vett részt az USA magyarországi nagykövetsége által július 4-én tartott függetlenség napi rendezvényen. A fogadáson Robert Palladino, a nagykövetség ideiglenes ügyvivője kiemelte az amerikai–magyar kapcsolatok fontosságát, a közös értékek jelentőségét, illetve hangsúlyozta a párbeszéd és az együttműködés folytatásának szükségességét. A programon számos rangos vendég mellett magyar kormányzati vezetők – köztük miniszterek és államtitkárok – is jelen voltak, ami jól mutatja az esemény diplomáciai jelentőségét.

A Széchenyi István Egyetem meghívása ilyen magas szintű ünnepségre nemcsak elismerés, hanem azt is jelzi, hogy egyre fontosabb szereplőként van jelen a transzatlanti felsőoktatási és tudományos együttműködések térképén.

Az intézmény amerikai kapcsolatai az elmúlt években több szinten is fejlődtek. Robert Palladino ügyvivő júniusban személyesen látogatott el a győri campusra, ahol a nagykövetség delegációja átfogó képet kapott az egyetem oktatási és kutatási portfóliójáról, valamint nemzetközi nyitásra épülő stratégiájáról.

Németh Péter, a Széchenyi István Egyetem HUN-REN Nemzetközi Kiválósági Egyetemi Centrum központvezetője, dr. Lukács Eszter, az egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese, Robert Palladino, az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének ideiglenes ügyvivője, Pazaurek Piros, a HungarianHub elnöke, Közép-Florida tiszteletbeli magyar konzulja és dr. Peták István, a Széchenyi István Egyetem kutatóprofesszora a fogadáson. (Fotó: Public Diplomacy Section at U.S. Embassy Budapest)
Németh Péter, a Széchenyi István Egyetem HUN-REN Nemzetközi Kiválósági Egyetemi Centrum központvezetője, dr. Lukács Eszter, az egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese, Robert Palladino, az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének ideiglenes ügyvivője, Pazaurek Piros, a HungarianHub elnöke, Közép-Florida tiszteletbeli magyar konzulja és dr. Peták István, a Széchenyi István Egyetem kutatóprofesszora a fogadáson. (Fotó: Public Diplomacy Section at U.S. Embassy Budapest)

A győri intézmény jó hírének köszönhetően az Audi Development Camp rövid képzési programban tavaly az amerikai Princeton Egyetem hallgatója is részt vett, idén pedig a Quinnipiac Egyetemről érkezett több fiatal. A Széchenyi-egyetem emellett idén harmadik alkalommal indítja el és finanszírozza a Catalyst Europe programot, együttműködve az MIT-vel (Massachusetts Institute of Technology). Az egészségügyi technológiai innovációk iránt érdeklődők számára nyitva áll a jelentkezés lehetősége.


Mindezeken túl az intézmény  több amerikai felsőoktatási partnerrel ápol szoros kapcsolatot – például vendégprofesszort fogad a Pennsylvaniai Állami Egyetem schuylkilli campusáról –, miközben a floridai HungarianHub, az USA Accelerator program és a Hungarian Summit révén a nemzetközi innovációs hálózatokhoz is egyre szorosabban kapcsolódik. Az utóbbi rendezvény egyik állomásának is a Széchenyi-egyetem adott otthont idén, közös szervezésben Pazaurek Pirossal, a HungarianHub elnökével, Közép-Florida tiszteletbeli magyar konzuljával.

Az egyetem a tudományos együttműködések terén ugyancsak jelentős amerikai kapcsolatokat alakított ki. Erre kiváló példa dr. Peták István, a Széchenyi István Egyetem kutatóprofesszora, aki nemzetközileg elismert szakértő a személyre szabott daganatterápia és a molekuláris genetika területén.

Munkáját az Egyesült Államokban is elismerik: oktat az Illinois Egyetem chicagói campusán, emellett alapítója egy massachusettsi egészségipari vállalatnak, a Genomate Health-nek. Szintén kiemelhető, hogy a közelmúltban dr. Glenn Tiffert, a Stanford Egyetem Hoover Intézet kutatóközpontjának professzora példaértékűnek nevezte a győriek ipari partnerekkel kialakított együttműködéseit. Emellett a nebraskai államminiszteri látogatás többek között az agrárkutatásban kínálkozó közös lehetőségekre irányította a figyelmet, míg a Quinnipiac Egyetemmel folytatott tárgyalások a műszaki és technológiai együttműködés bővítését célozták.

„A nemzetközi jelenlét erősítése a Széchenyi-egyetem egyik stratégiai célkitűzése, amelynek fontos része az Egyesült Államokkal ápolt szoros kapcsolat

– hangsúlyozta dr. Lukács Eszter. – Amerikai partnereink révén nemcsak hallgatóink és oktatóink számára nyílnak meg új lehetőségek, hanem kutatási és innovációs tevékenységünk is jelentősen fejlődik, amely hosszú távon hozzájárul intézményünk és a régió versenyképességéhez. Hiszünk abban, hogy a globális együttműködések révén közösen tudunk választ adni a jövő legfontosabb társadalmi és technológiai kihívásaira.”

Felvételek a függetlenség napi fogadásról. (Fotó: Public Diplomacy Section at U.S. Embassy Budapest)

bottom of page