top of page

A távközlési világnap ünnepe a Széchenyi István Egyetemen: középpontban a mesterséges intelligencia

Szerző képe: Hancz GáborHancz Gábor

A mesterséges intelligencia alkalmazásai álltak az idei távközlési világnaphoz kapcsolódó, a Széchenyi István Egyetemen mintegy 400 résztvevővel megrendezett konferencia fókuszában. A rendezvényen az intézmény oktatói-kutatói mellett dr. Cosmas Zavazava, a Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) Távközlési Fejlesztési Irodájának igazgatója, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) több vezetője, valamint az ágazat neves vállalatainak számos képviselője tartott elődást.


A technológiai területeken, így a távközlésben is hazánk meghatározó felsőoktatási intézményének számító győri Széchenyi István Egyetem minden évben hírközlési konferenciát rendez a távközlés világnapjához kapcsolódóan, megemlékezve a ma már az ENSZ egyik szervezeteként működő Nemzetközi Távközlési Egyesület 1865. május 17-i alapításáról.

A tizennegyedik alkalommal megrendezett esemény idei témája a mesterséges intelligencia és annak távközlési alkalmazásai voltak.
A konferencia résztvevőinek egy csoportja. (Fotó. Májer Csaba József)
Dr. Friedler Ferenc professzor, a Széchenyi István Egyetem rektora, tudományos elnökhelyettese köszöntőjében kifejtette: az intézménynek nagy hagyományai vannak a mesterséges intelligencia területén, mivel fő fókusza a mérnöki tudományokhoz és a legkorszerűbb technológiákhoz kapcsolódik.

Hozzátette: nagy hangsúlyt fektetnek a vállalatokkal való szoros együttműködésekre, ami hozzájárul a gyakorlatorientált képzések magas színvonalához, valamint a térség versenyképességét erősítő kutatás-fejlesztési eredményekhez. A rektor hangsúlyozta azt is, hogy tevékenységeiket nemzetközi színvonalú infrastruktúra támogatja, amelynek egyik fontos eleme az egyetemet fenntartó Széchenyi István Egyetemért Alapítvány tulajdonában lévő ZalaZONE. A világ egyik legkorszerűbb tesztpályája mellett az egyetem tudományos és innovációs parkot alakít ki, ami tovább ösztönzi a képzések, a kutatások és a gazdasági szféra szereplőivel való együttműködések fejlesztését.


Dr. Cosmas Zavazava, az ITU Távközlési Fejlesztési Irodájának igazgatója előadásában azt hangoztatta: a legkevésbé fejlett országokban – amelyek zöme Afrikában található – sok helyütt még az internet sem elérhető, holott minden embernek joga van a legkorszerűbb technológiák használatához. Beszélt arról is, hogy szervezetük hatékonyan fog segíteni az éghajlatváltozás hatásaihoz való alkalmazkodásban és azok enyhítésében.

„Biztosítanunk kell, hogy a világ biztonságosan kommunikáljon, és mindenki, aki kommunikálni szeretne, megtehesse. Emberközpontú kapcsolatot kell teremtenünk, hogy jobbá tegyük a világot”

– szögezte le.

Dr. Cosmas Zavazava, az ITU Távközlési Fejlesztési Irodájának igazgatója kiemelte: minden embernek joga van hozzáférni a legkorszerűbb technológiákhoz. (Fotó: Májer Csaba József)

A konferencián beszédet mondott Lapsánszky András, az NMHH elnökhelyettese, a Széchenyi-egyetem Közigazgatási és Pénzügyi Jogi Tanszékének vezetője is. Kiemelte: Magyarország az ITU alapító tagjaként múltjára és jelenére is büszke lehet.

„Nemcsak Puskás Tivadar és Magyari Endre országaként láthatjuk magunkat, hanem Európa egyik legjobb 4G lefedettségével bíró országként is”

– szögezte le. Az elnökhelyettes hangsúlyozta: példamutató volt az az iparági összefogás, amellyel a 3G hálózatok kivezetése zajlott.

„Ez pedig új lendületet, felszabaduló erőforrást ad a már folyamatban lévő újgenerációs hálózatok fejlesztéséhez is”

– húzta alá.

Dr. Cosmas Zavazava, az ITU Távközlési Fejlesztési Irodájának igazgatója a Széchenyi István Egyetem korszerű Távközlési Laboratóriumát is megtekintette. (Fotó: Májer Csaba József)

A rendezvényen előadást tartott dr. Bartolits István, az NMHH Technológiaelemző Főosztályának vezetője is, aki elmondta: a távközlési rendszerek fejlődésével egyre összetettebb hálózatok jönnek létre, ami jelentősen növeli a hibabehatárolás, a hibaelhárítás költségeit is.

A mesterséges intelligencia távközlési alkalmazásai választ adhatnak ezekre a problémákra, és a megnövekedett ügyfélforgalom kezelésében szintén új megoldásokat jelenhetnek. Ez pedig jelentősen csökkentheti majd a szolgáltatáskiesések számát, hosszát – mondta.
A rendezvény részeként a távközlési ágazat meghatározó vállalatainak standja várta az érdeklődőket a Széchenyi István Egyetem Új Tudástér épületének aulájában. (Fotó: Májer Csaba József)

A konferencián 2015 óta minden évben átadják a Dr. Magyari Endre-díjakat is. A díjat az NMHH elnöke alapította a hírközlési piac területén végzett kiemelkedő munka elismerésére. A két emlékérmet idén Dr. Csorba Imre Lászlónak, a hatóság korábbi munkatársának és Farkas Zoltánnak, az NMHH miskolci hatósági irodája vezetőjének ítélték oda.

A rendezvényen adták át az NMHH különdíjait azoknak a fiataloknak, akik az idei Országos Tudományos Diákköri Konferencián hírközlési témában nyújtottak kiemelkedő teljesítményt. Az elismerést a Széchenyi István Egyetem két hallgatója, Élő Kristóf Lajos és Magyari Irma vehette át.

A Széchenyi István Egyetem két hallgatója, Magyari Irma és Élő Kristóf Lajos az NMHH különdíját vehette át. (Fotó: Májer Csaba József)

A konferencia részeként faültetésre is sor került a Széchenyi István Egyetem, az NMHH és az ITU együttműködés és környezetvédelem melletti elkötelezettsége jelképeként. A felvételen prof. dr. Friedler Ferenc, a Széchenyi István Egyetem rektora, tudományos elnökhelyettese, az NMHH elnökhelyettese, a Széchenyi-egyetem Közigazgatási és Pénzügyi Jogi Tanszékének vezetője, dr. Cosmas Zavazava, az ITU Távközlési Fejlesztési Irodájának igazgatója, dr. Borbély Gábor, a Széchenyi-egyetem Távközlési Tanszékének vezetője és dr. Vári Péter, az NMHH főigazgató-helyettese, a Széchenyi-egyetem docense. (Fotó: Májer Csaba József)

bottom of page