top of page
Szerző képePapp Zsolt

A Széchenyi István Egyetemhez csatlakozva nyitotta meg a tanévet a Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskola

A Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Szakgimnázium és Kollégium augusztus 1. óta a Széchenyi István Egyetem fenntartásában működik. Az intézmény szeptember 2-án új fenntartójával közösen nyitotta meg a tanévet, amelyen elhangzott: az iskola művészeti oktatása szorosan illeszkedik az egyetem Művészeti Karának képzési kínálatához, ezért a szorossá váló kapcsolatból a legtöbbet a diákok profitálhatnak majd.


A Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Szakgimnázium és Kollégium alsó tagozatában balettspecializáció, a felső tagozaton és a szakgimnázium 9–12. évfolyamán klasszikus balett, a középiskola 9–13. évfolyamán kortárs modern táncos, illetve többféle képzőművészeti – grafikus-, festő-, mozgókép és animáció, valamint szobrászképzés zajlik. Az ott tanuló több mint háromszáz fiatal számára a hétfői ünnepségen az egyetemi zászló jelenléte jelezte, hogy

nemcsak új tanév, de új időszámítás is kezdődik az intézményben. A művészeti iskola ugyanis a nyár folyamán a munkatársak, a szülők és a tanulók kezdeményezésére, a Belügyminisztérium határozata alapján a Széchenyi István Egyetemhez csatlakozott.
Az augusztus 1-től a Széchenyi István Egyetem fenntartásában működő Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Szakgimnázium és Kollégiumban több mint háromszáz diák kezdte meg a tanévet hétfőn. (Fotó: Dudás Máté)

A fenntartóváltás új távlatokat nyithat mindkét intézmény életében. Ezt támasztotta alá köszöntő szavaival dr. Kovács Zsolt, az egyetem általános és oktatási elnökhelyettese is:

„Nem véletlen, hogy intézményünk szenátusa egyhangúlag egyetértett az átvétellel, hiszen az együttműködéssel már általános és középiskolás korban olyan életpályamodellt tudunk kínálni, amely a felsőfokú diploma megszerzéséig vezeti a fiatalokat. Az átjárhatóság azért is magától értetődő, mert az iskola teljes képzési portfóliója szorosan illeszkedik a Művészeti Karunkon meglévő designképzésekhez – a tervezőgrafika, a formatervezés és az építőművészet alap- és mesterszakokhoz –, valamint a Magyar Táncművészeti Egyetem kihelyezett képzéseként működő táncos és próbavezető alapszakhoz. Ez a kötelék az iskola pedagógusai és az egyetem oktatói számára is új lehetőségeket biztosít majd”

– fogalmazott.


Hozzátette, az említett szakok, kiegészülve az egyetem zeneművészeti képzéseivel, olyan művészeti bázist  jelentenek, ami kuriózumnak számít a térségben, és amelynek egyik alapját képezheti a Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskola. „Számíthatnak arra, hogy a Széchenyi István Egyetem odafigyel közössége legfiatalabb tagjaira, akik később a hallgatóinkká, diákokból képzett szakemberekké, ígéretes növendékekből érett művészekké válhatnak. Ehhez szeretnénk minden segítséget megadni, és szorosan együtt dolgozni az iskola valamennyi munkatársával” – zárta az elnökhelyettes.

Dr. Kovács Zsolt általános és oktatási elnökhelyettes a Széchenyi István Egyetem közössége nevében köszöntötte az iskola pedagógusait, diákjait és a szülőket. (Fotó: Dudás Máté)

Az iskola diákjainak műsorát követően Derczó Tibor főigazgató nyitotta meg a tanévet. Mint mondta, a Széchenyi-egyetem és a Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskola életében és képzéseiben is sok közös pontot találhatunk. Visszatekintett a két intézmény történetére, fejlődésére, és útjaik találkozására. Felidézte az egykori főiskola 1968-as indulását, 2002-es egyetemmé válását, az iskola életéből a balett-tagozat 1981-es megalapítását, majd 2000-ben tánc- és képzőművészeti intézménnyé válását, végezetül pedig a 2024-es esztendőt, amikor az egyetem az iskola fenntartójává vált.

„A diákság, a pedagógusok és a szülők nevében mondhatom, azon leszünk, hogy az egyetem büszke lehessen ránk, és az elmúlt években már megszokott magas színvonalú munkát folytassunk, kiemelkedő eredményeket érjünk el”

– húzta alá.

Derczó Tibor, az iskola főigazgatója visszatekintett a két intézmény múltjára és előretekintett a közös jövőre. (Fotó: Dudás Máté)

A Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskolához hasonlóan a Széchenyi István Egyetemhez tartozó többi győri közoktatási intézményben, így az Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar tanítóképzésében nagy szerepet játszó Öveges Kálmán Gyakorló Általános Iskolában, az Egészség- és Sporttudományi Kar képzési területeihez szorosan kapcsolódó Szent-Györgyi Albert Egészségügyi és Szociális Technikumban, valamint az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar profiljához illeszkedő Veres Péter Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakképző Iskolában is elkezdődött az új tanév.

bottom of page