Ösztöndíjas utazás a gyártás élvonalába a Széchenyi István Egyetemről
- SZE Hírek
- 3 perccel ezelőtt
- 2 perc olvasás
A gyártástechnológia szerelmeseként nem is találhatott volna jobb úti célt a Grob németországi gyáránál Fenczik Dávid Richárd, aki a Széchenyi Egyetem és a Pannónia Ösztöndíjprogram segítségével utazhatott ki a gépgyártó vállalat századik születésnapjára.
Fenczik Dávid Richárd több mint harminc szaktársával utazott a Grob-Werke GmbH & Co. KG németországi központjába márciusban, a gépgyártó és automatizálási vállalat fennállásának 100. jubileumi évfordulójára. Ezt a Széchenyi István Egyetem nemzetközi kapcsolatai és a Pannónia Ösztöndíjprogram tette lehetővé, utóbbi a világ számos országába kínál kiutazási lehetőséget az egyetemistáknak, a néhány napos ott-tartózkodástól a több hónapos külföldi tanulmányokig.
Bár a magyar hallgatókból álló csapat nem tartozott a német vállalat „célközönsége” – a meglévő vagy potenciális partnerek – közé, a diákok így is bepillanthattak a csúcsminőségű gépgyártás kulisszái mögé, s képet kaphattak arról, hogy néz ki választott hivatásuk valódi munkakörülmények között.
Dávid harmadéves gépészmérnök-hallgatóként keresve sem találhatott volna jobb úticélt, hiszen a gyártástechnológia a szenvedélye; nem véletlen, hogy már középiskolásként is ezt tanulta. „Minden érdekel, ami az alapanyag és a kész termék között történik, ezért is tanultam már az egyetem előtt gépész vonalon” – mondja a Baranya megyei Vajszlóról származó diák. Az indíttatás a családból, az ácsként dolgozó anyai nagyapjától jön, akinek szakrajz-értelmezési könyveit már gyerekként lelkesen nézegette.
Állítása szerint a németországi út tökéletes szakmai kirándulás volt: megismerhette a legmodernebb gyártóberendezéseket, az öttengelyes CNC marógéptől a különböző részterületekre, például hajócsavarok gyártására specializált gépekig, a Grob munkatársai szakértő vezetést szerveztek a magyar mérnökhallgatóknak.
A szakmai program mellett jutott idő városnézésre, a környék felfedezésére is.
„Az út csapatépítő kirándulásnak sem volt utolsó, sok szaktársammal, akiket még nem ismertem személyesen, itt végre volt idő egy kicsit megismerni egymást” – mondja Dávid. A győri egyetemen tanuló leendő gépészmérnök a gyártás területén szeretne elhelyezkedni, s annyira megszerette Nyugat-Magyarországot, hogy szívesen maradna az egyetem környékén, szakmai pályafutását egy alkatrészgyártással foglalkozó cégnél kezdve.





