Egészségpszichológia MSc
Egészségügyi
Mesterképzés
Egészség- és Sporttudományi Kar
A képzésről
A képzés célja egészségpszichológusok képzése, akik az egészség- és a pszichológiai tudományok releváns ismereteinek elsajátításával és az ahhoz kapcsolódó módszertani és gyakorlati ismeretek birtokában képesek a mentális egészségfejlesztés és egészség- rehabilitáció területén jelentkező feladatok ellátására, a lakosság mentális és szomatikus egészségi állapotának javítására, a kedvezőtlen egészségmagatartások leküzdésében pszichológiai segítséget, valamint az ezen a területen dolgozó más szakembereknek pszichológiai szupervíziót, támogatást és konzultációs lehetőséget nyújtva. Képességeiket azon országban, intézményben alkalmazhatják a gyakorlatban is, ahol az érvényes jogszabályok, irányelvek, protokollok ezt lehetővé teszik. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.

Képzés helyszíne
Győr

Félévek száma
4

Képzés nyelve
Magyar, Angol
A szakmáról
Hazánkban eddig csak a bölcsészettudományi karon képeztek pszichológusokat, távol az egészségügyi ellátás és a népegészségügy területétől. A hallgatók több mint 50%-ának érdeklődése azonban – felmérések tanúsága szerint – az egészségügy és a klinikai pszichológia irányába mutat. Az egészségpszichológia mesterképzés azon a területen, abban a közegben zajlik, ahová a hallgatók érdeklődése irányul, olyan orvosokat, pszichológusokat, népegészségügyi szakembereket egyesítő team részvételével, amelyben a végzett hallgatók is majdan tevékenységüket végzik.
Elhelyezkedés
- Egészségügyi intézményekben (alapellátásban működő csoportpraxisok, rendelőintézetek, egészségházak, kórházak, csecsemőotthonok, idősek ellátására szolgáló intézmények, palliatív ellátást végző egységek, hospice szolgálatok).
- Krízis- és sürgősségi ellátást végző intézményekben (lelkisegély-szolgálatok, krízis-ambulanciák).
- Társadalmi segítőszolgálatoknál: családsegítő- és gyermekjóléti szolgálatoknál, valamint gyermekvédelmi szakszolgálatoknál.
- Szenvedélybetegeket ellátó intézményekben (drogambulanciák, bentlakásos intézmények, terápiás közösségek, nappali szanatóriumok).
- Életvezetést segítő magánszolgáltatásban, életmód-tanácsadóként.
- Munkaegészségüggyel foglalkozó intézményekben (Országos Munkahigiénés és Foglalkozás-egészségügyi Intézet, foglalkozás-egészségügyi szolgálatok).
- Népegészségügyi intézményekben, egészségfejlesztéssel, egészségneveléssel foglalkozó helyi és országos intézetekben
- Önkormányzatok egészségüggyel foglalkozó intézményeiben (iskola-egészségügyi szolgálatok, egészségügyi osztályok).
- A rehabilitáció területén.